Тема. Правопис закінчень іменників чоловічого ролу в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 137—140).
Мета. Ознайомити учнів з особливостями закінчень іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини; формувати уміння і навички доцільного використання у мовленні паралельних закінчень іменників у давальному і місцевому відмінках; виховувати любов до природи.
Обладнання: картки для роботи в групах,мультимедійна дошка, «чарівна скринька»,портрети визначних поетів.
Хід уроку
1. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
- Продзвенів уже дзвінок
Сядьте рівненько, будьте уважні,
подумки налаштуйтесь на урок.
Роботи у нас багато, тому, щоб всю її подолати, потрібно бути:
уважними
розумними
організованими
кмітливими
- Прочитайте, яке слово утворюється з перших букв?
- Якщо ви будете саме такими, урок пройде швидко і цікаво
У кого веселий настрій, плесніть в долоні один раз .
У кого звичайний настрій - сплесніть двічі
У кого веселий настрій, частину його передайте іншій дитині (дитина своєю долонькою доторкається до руки дитини).
Вчитель Я маю велику надію, що до кінця уроку у вас збережеться цей настрій.
Наш урок – урок –ТЕЛЕПЕРЕ-ДАЧА. Сьогодні побуваємо у студії «Української мови»
-Як ви знаєте всі передачі по телевізору проводяться по спеціально складеній програмі. Ось і я склала програму нашого телеуроку Я запрошую вас переглянути телевізійні передачі. А ви, діти, будете не тільки глядачами, але й учасниками телепрограм.
ТЕЛЕПЕРЕДАЧА «АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ’Ю»
Яку частину мови ми називаємо іменником?
. Вчитель.
- А які ще відмінки ви знаєте?
Учні
Назвіть назви відмінків з допоміжними словами.
II. Перевірка домашнього завдання.
Вдома ви написали
вправу 136.
— Прочитайте слова, записані в абетковій послідовності.
— Що означають ці іменники? (Назви професій.)
ТЕЛЕПЕРЕДАЧА «СВОБОДА СЛОВА»
— Прочитайте складені речення. Яке із трьох речень ви вважаєте найкращим? Чому?
-Телепередача Час Новин
2. Повідомлення теми і мети уроку.
Тема нашого уроку » Правопис закінчень іменників чоловічого ролу в давальному і місцевому відмінках однини...
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Телепрограма «подорож у часі»
Рубрика «Надбання минулих поколінь»
Каліграфічна хвилинка.
Мо ов ва ск ка рб
"Мова - коштовний скарб народу."
Іван Франко
- У мене для вас є казкова скринька, у ній зараз знаходиться ЦІКАВІ ЗАВДАННЯ
ТЕЛЕПЕРЕДАЧА «ФАЙНА ЮКРЕЙНА»
Вправа-дослідження (вправа 138).
а) Читання вірша і словесне малювання.
б) Пояснення закінчень іменників чоловічого роду в місцевому відмінку однини.
в) Добір синонімів до слова небокрай. (Обрій, небосхил.)
ТЕЛЕПЕРЕДАЧА «СЛУЖБА ДОПОМОГИ»
їжак-…….
Школяр – …….
Край – …, …
День-…….
Дядько Петро-…
ТЕЛЕПЕРЕДАЧА «ЧАС СПОРТУ»
Фізкультхвилинка .
ТЕЛЕПЕРЕДАЧА « Служба пошуку»
-Утворіть можливі варіанти сполучень іменників у давальному відмінку,поєднуючи слова з різних стовпчиків.
1група
Учень Микола
Школяр Юрій
2група
Однокласник Віталій
Дідусь Петро
3 група
Сусід Олексій
Друг Дмитро
перевірка
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
Коментоване письмо
Тато купив син__Олег___ портфель.Олесь допоміг дідус__Максим_перейти вулиц__.Кращому спортсмен__доручили підняти прапор.
1. Самостійна робота.
— Поставте іменники стіл, сторож, вчитель, Петро, Сергій Миколайович, лебідь, агроном, вокзал, директор, їжак, дядько Микола, комбайнер, край, луг у давальному та місцевому відмінках.
Виділіть закінчення.
— Перевірте себе, скориставшись алгоритмом.
2. Практична робота «Порівняй» (вправа 139).
а) Порівняння сполучень іменників у двох колонках.
б) Визначення спільного та відмінного у двох записах.
в) Засвоєння правила на с. 72 про вживання паралельних форм іменників у мовленні.
VII. Підсумок уроку.
1. Гра «Будь уважним».
— Визначте, які із сполучень іменників у формі давального відмінка відповідають вивченому правилу, а які — ні.
Директору Івану Миколайовичу, сусідові Івану, брату Степану, дідусеві Михайлу.
VІ. Підсумок уроку
- Як ви гадаєте, чи знадобляться в майбутньому знання, які ви
сьогодні здобули на уроці?
* Я вважаю, що ….
* На мою думку….
* …..тому що,…..
ТЕЛЕПЕРЕДАЧА «ДОМАШНЯ ШКОЛА»
Розгорнітть свої щоденники,запишіть д/з впр.140,правила с.71-72.
Наш урок підійшов до завершення.Час подивитися чи виправдались ваші очікування
«Сам собі вчитель» . Ви були дуже уважні, відповідали на запитання. Але, можливо, хтось відчув невпевненість у знаннях. Вдома ще раз повторите вивчене.
Поаплодуємо собі за хорошу роботу.МОЛОДЦІ
1група 4 група
Учень Микола Водій Степан
школяр Юрій маляр Роман
2група 5група
Однокласник Віталій Турист Євген
Дідусь Петро котик Мурчик
3 група 6 група
Сусід Олексій Столяр Іван
Друг Дмитро песик Сірко
7 група
Дядько Семен
Поет Тарас
Їжак-…,….
Коник– …….
Край – …, …
День-…,….
Дядько Петро-…,….
Вчитель-…,….