Про матеріал
У сучасних дослідженнях філософії науки на першому плані розглядаються проблеми гносеологічного аналізу феномену науки; структури наукової теорії та її функцій; поняття наукового закону; процедури перевірки, підтвердження і спростування, наукових теорій, законів і гіпотез; методи наукового дослідження; реконструкція розвитку наукового знання. Сформувалася постнекласична методологія, що виявляє потужні методологічні можливості щодо дослідницьких ситуацій у сучасній науці – полідисциплінарних, міждисциплінарних і трансдисциплінарних.
Отже, сфера постнекласики цілком може бути визнана гілкою сучасної філософії науки.
Усі проблеми філософії науки умовно можна поділити на три групи.
1. Проблеми, які пов’язані наявністю і функціонуванням науки у суспільстві. Це питання сутності науки, її цінності, місця в структурі людської діяльності, відмінності від інших форм знання, таких як буденне, релігія, міф тощо.
2. Питання, що виникають усередині самої науки. Вони пов’язані з аналізом особливих пізнавальних структур, способів, процедур і дій, що застосовуються в наукових дослідженнях. Це проблеми методології, методів, форм, цінностей, норм, закономірностей тощо.
3. Питання, що стосуються осмислення взаємодії наукового і філософського знання. Це – питання взаємовідношення цінностей науки і загальнолюдських цінностей, етики науки, перспектив розвитку науки тощо.