Тема: Префікс. Словотворча роль префіксів. Робота над фразеологізмами.
Мета. Розширити знання учнів про будову слова.
Ознайомити із значущою частиною слова – префіксом.
Спостерігати за словотворчою роллю префіксів у словах.
Вправляти у творенні нових слів за допомогою префіксів.
Збагачувати мовлення дітей фразеологізмами.
Виховувати інтерес до мови.
Зміст уроку
I Організаційна частина. Емоційне налаштування.
1.Привітання
а) Вірш « Я усміхаюсь сонечку…»
б)Психологічне навіювання
(передача тепла душі друзям, вчителю)
2.Вірш – девіз уроку.
- Ми починаємо урок, а на уроці ми Уважні! Розумні! Організовані! Кмітливі!
3.Завдання уроку
Дружно і плідно працювати!
II Мотивація навчальної діяльності. Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу.
1. Спів солов’я (аудіозапис)
- Послухайте спів і скажіть якої пташки цей голос ?
- Як думаєте, чому урок мови почався із співу солов’я?
2.Вірш про мову (вчитель).
- Послухайте вірш і скажіть з чого починається людина? Рід?
Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід,
Моя ласкава, мамина, єдина-
Щебече соловейко на весь світ.
Н. Рій
Висновок – підсумок
- Сьогодні ми будемо продовжувати вивчати нашу рідну мову, будемо творити нові слова, збагачувати новими висловами.
3. Легенда про мову.
- Послухайте легенду про мову і скажіть як ще по – іншому її називають. Запам’ятайте! Якомога більше слів – прикметників, які описують українську мову.
Барвиста, барвінкова, калинова, щебетлива, солов’їна, казкова.
4. Каліграфічна хвилинка.
- Запишіть каліграфічно слова ( на дошці і в зошитах).
5.Добір спільнокореневих слів.
- Доберіть споріднені слова ( іменники, запишіть у зошитах та на дошці дієслова)
Казкова - казка, казкар,розказати.
Вправа «Мозковий штурм».
- Визначте корінь. Що таке корінь?
- Що помітили у слові розказати?
( частинка роз- , що стоїть перед коренем).
- Як називається ця частинка?
III Повідомлення мети уроку.
- Сьогодні ми продовжуємо розширювати наші знання про будову слова, ознайомимось із новою значущою частиною слова – префіксом, будемо творити нові слова, спостерігати як змінюється значення слова, коли добавляємо префікс. А також будемо збагачувати нашу мову фразеологізмами.
IV Сприймання та осмислення нового матеріалу.
- Сьогодні до нас завітала Казка. Послухайте її уважно і скажіть, яке слово попало в біду (йти) і які частинки йому допомогли.
Йти
приЙти
заЙти
виЙти
переЙти
діЙти
заЙти
Висновок. Вправа «Мікрофон».
- Як, думаєте, називаються ці частини? (префікси)
- Чи змінювалось значення слова?
- Що означає прийти? Зайти? Вийти?
- Де стоїть префікс? ( Префікс стоїть перед коренем)
- Що утворюється за допомогою префікса? ( Нові слова)
- Чи сподобалася казка?
- Чим ?(йти знайшло друзів і стало щасливе)
а 2. Запис слів в зошиті.
б 3. Визначте в них корінь.
в 4. Позначте префікс(пояснення за таблицею)
г 5. Визначте префікси.
Вправа «Розвідники»
д 6. Знайдіть і прочитайте префікси, які є у класі.
е 7. Розповідь про префікси (В українській мові близько 100 префіксів)
V Фізкультхвилинка.
VI Закріплення навчального матеріалу на практиці.
Робота за підручником.
а) Опрацювання вправи 173( за завданням), запис слів парами( коментоване письмо)
обходив – ходив
натрудив – труд
б)Опрацювати правила
- Прочитайте правило і скажіть, що називається префіксом.
- Що утворюється за допомогою префіксів?
в) Висновок – підсумок
VII Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
VIII Робота над фразеологізмами.
1.Казкові фразеологізми ( поділяються на 2 групи)
- Послухайте вирази і скажіть, де їх чули
1а) завдання для роботи у групах.
- Продовжіть вислови:
- Чому ми вживаємо фразеологізми? ( Щоб мова була багатшою цікавішою,
влучнішою, яскравішою)
2.Робота в групах.
а – З’єднайте фразеологізм з відповідним словом.
б – Прочитайте фразеологізми.
в – Складіть прислів’я( деформоване речення)
г – Прочитайте прислів’я.
д – Поясніть.
е – Запам’ятайте і запишіть у зошит.
Висновок
-Чому народ склав фразеологізми (щоб влучніше передавати думку, зміст)
3. Інформаційна хвилинка.
Ні пуху, ні пера!
- Що означає цей фразеологізм? (побажання удачі).
3а) Повідомлення вчителя ( колись в давнину …)
б) Вірш – побажання.
Живіть для людського добра
Від серця щирого бажаю
Я вам ні пуху, ні пера.
М. Рильський
IX Підсумок уроку.
* Складали приказки. І весь урок з нами була Казка.
Домашнє завдання .Вивчи правило про префікс , виконай вправу 175.