Презентаці "Річкові системи України"

Про матеріал
Презентація використовується при вивченні річкових систем України, їх характеристика.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Основні річкові басейни України Що Ви знаєте про найбільші річки України? Дніпро; Дністер; Сіверський Донець; Південний Буг; Дунай.

Номер слайду 2

Дніпро ЕТНОГРАФ Згадки про Дніпро знаходять в стародавніх літописах. Відомості про нього є в працях Геродота, Птоломея. У 440 р. до н. е. Геродот назвав річку Борисфеном, вважав її головною річкою Скіфії, а по значенню порівнював із Нілом. назва походить від ірано-скіфського слова “данаіпр”, де “дана”- вода, потік. На мові осетин, це слово і сьогодні означає “падаюча вода”. Слов'яни по доброму називали - Славутичем.

Номер слайду 3

Дніпро ФОЛЬКЛЬОРИСТ Дніпро жива вода В переліску, де трава зростає, З джерела Дніпро бере свій біг. І Волга його перелітає І хлоп'ята переходять вбрід. Мрію про море все плекає, І росте собі і вглиб і вшир, Берега плечима розсуває, Ніби славний русич богатир. Приспів: Біжить через роки, Біжить через віки, Не зна упинку й спокою не зна, Дніпра жива вода – 2 р. Історія жива мойого краю. Біжить через роки Біжить через віки. Міста й людей звеличує, єднає. Дніпра жива вода – 2 р. Жива вода мойого краю.

Номер слайду 4

Дніпро ГЕОГРАФ 1.Дніпро по довжині 3 річка в Європі. 2.Витік на Валдайській височині із невеликого болота Аксенінський мох. 3.Дніпро впадає в Дніпровський лиман Чорного моря. 4.Річка тече з півночі на південь. 5.Дніпро належить до басейну Атлантичного океану і до басейну Чорного моря. 6.Живлення в основному талими водами, а також за рахунок дощових та підземних вод. 7.Розливається навесні, межень – восени. 8.Дніпро типова рівнинна річка. 9.Найбільші притоки: праві - Прип'ять, Тетерів, Інгулець, Рось; ліві - Десна,Самара, Псьол.

Номер слайду 5

Дніпро ЕКОНОМІСТ По Дніпру йде головний вантажообіг: лісоматеріали, хліб, будівельні матеріали. На Дніпрі знаходяться великі річкові порти: Київ, Черкаси, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон. На річці побудовані ГЕС , та каскад водосховищ. Дніпровська вода використовується, як питна, в ній виловлюють рибу. Другим за площею басейном України і 14 в Європі є Дністер.

Номер слайду 6

Дністер ЕТНОГРАФ Дністер відомий ще з праць давніх греків від Геродота (5 ст. до н.е.) до Птоломея (2 ст. н.е.) під назвою Тирас. З 4 ст. річку іменують Данас, що значить “швидка річка” від скіфського “дон” – річка і фракійського “істор” – сильна водна течія, потік.

Номер слайду 7

Дністер ФОЛЬКЛЬОРИСТ Для Дністра загальнопоетичного епітета немає. І хоча він мало оспіваний у народних піснях і легендах, усе-таки не буде помилково назвати Дністер поетичним. Адже в його кришталевих водах віддзеркалюються могутні лісисті Карпати, широкі лани Поділля, безкраї степи Причорномор'я, сонячна Молдова.

Номер слайду 8

Дністер ГЕОГРАФ 1. Дністер – найбільша річка Західної України. Його довжина 1362 км. 2.Річка бере початок із гори Разлун в Карпатах. 3.Впадає в Дністровський лиман Чорного моря. 4.Тече з північного-заходу на південь. 5.Відноситься до басейну Атлантичного океану. 6.Живлення в основному снігове, а влітку – дощове. 7.В верхній течії – це типова гірська річка, в нижній – рівнинна. 8.Для Дністра характерні часті паводки. 9.Головні притоки: праві – Стрий, Свіча, Бистриця; ліві – Збруч, Серет.

Номер слайду 9

Дністер ЕКОНОМІСТ Судноплавний від міста Галич. Головні порти: Бендери, Тираспіль, Могильов-Подільський. Побудована ГЕС. Водосховища: Дубосарське, Дністровське.

Номер слайду 10

Південний Буг ЕТНОГРАФ Південний Буг був відомий ще давнім грекам . Геродот у своїх працях згадував його під назвою Гіпаніс. Річка оспівана в народних піснях та думах. Південний Буг ЕТНОГРАФ Південний Буг був відомий ще давнім грекам . Геродот у своїх працях згадував його під назвою Гіпаніс. Річка оспівана в народних піснях та думах.

Номер слайду 11

Південний Буг ФОЛЬКЛЬОРИСТ Ой над Бугом над річкою, На турецькій границі Там стояли пікінери, Зеленої неділольки Орда наступає “Гей панове успупімо, Запасу немає Ой чого нам уступати, Чого боїмося? Ой хоч орди багато йде Ми їй не дамося!”

Номер слайду 12

Південний Буг ГЕОГРАФ 1. Довжина 806 км. 2. Бере початок на Подільській височині. 3. Впадає в Бузьський лиман Чорного моря. 4. Належить до басейну Атлантичного океану. 5. Тече із півночі на захід та південь. 6. Живлення дощове, снігове, підземними водами. 7. Річка рівнинна, на ній є пороги. 8. Притоки: Інгул, Синюха.

Номер слайду 13

Південний Буг ЕКОНОМІСТ Для господарства країни водні ресурси Південного Бугу мають значення як джерело зрошення. На річці побудовано 13 невеликих ГЕС , ряд водосховищ. Річка судноплавна тільки в нижній течії. Порти: Миколаїв, Вознесенськ.

Номер слайду 14

Сіверський Донець ЕТНОГРАФ Сіверський Донець протікає в Україні своєю середньою течією і є правою притокою Дону. Назва “Донець” утворена від “дон” за допомогою зменшувального суфікса “ець”, тобто малий Дон, “мала річка”. Річка починається на землі, що колись належала слов'янському племені сіверян - це й зумовило її назву.

Номер слайду 15

Сіверський Донець ФОЛЬКЛЬОРИСТ І все, куди не йду, холодні трави сняться, Де дерева шумлять і плачуть за Дінцем, Де вулиці п'янить солодкий дух акацій, Востаннє за вікном заплакане лице. В. Сосюра.

Номер слайду 16

Сіверський Донець ГЕОГРАФ 1. Довжина річки 1053 км, а в межах України 672 км. 2. Бере початок на Середньоросійській височині в Белгородській області. 3. Є притокою Дону. 4. Належить до басейну Атлантичного океану. 5. Живлення снігове, дощове, підземними водами. 6. Повінь навесні. 7. Річка рівнинна. 8. Притоки: Оскіл, Лугань, Казанний Торець.

Номер слайду 17

Сіверський Донець ЕКОНОМІСТ Вода Сіверського Дінця використовується для водопостачання міст Донбасу. Особливо вода у великих об'ємах використовується для технологічних процесів Лисичансько-Рубіжанського промислового комплексу.

Номер слайду 18

Дунай ЕТНОГРАФ Давньогрецький поет Гесіод назвав Дунай сином бога океану. А один із найбільш учених мужів давнини, Геродот, вважав Дунай найбільшою рікою світу. Насправді він є 2 за Дунай ЕТНОГРАФ Давньогрецький поет Гесіод назвав Дунай сином бога океану. А один із найбільш учених мужів давнини, Геродот, вважав Дунай найбільшою рікою світу. Насправді він є 2 за довжиною в Європі після Волги, лише 13 в Євразії, 26 в світі. Назва річки походить від двох кельських слів “doni” і “vitas” , що означають “стрімка річка”. Данаус називали давні римляни, Істр – давні греки, Дунаус – німці, Доунавь – слов'яни.

Номер слайду 19

Дунай ФОЛЬКЛЬОРИСТ Тихо-тихо, Дунай воду несе, Тихо-тихо, Дунай воду несе. А ще тихіше , дівча косу чеше Чеше, чеше та й на Дунай несе. “Пливи, пливи, косонько з водою, ти попливеш а я за тобою.” При Дунаю явір зелененький, під явором коник вороненький. На конику золоте сідельце, На сідельці козак молоденький.

Номер слайду 20

Дунай ГЕОГРАФ 1. Довжина Дунаю в межах України 174 км. 2. Початок Дунаю в Швальцвальді. 3. Впадає в Чорне море, де ділиться на 3 рукави. 4. Тече із заходу на схід. 5. Дунай належить до басейну Атлантичного океану. 6. Живлення снігове та дощове. 7. У верхній течії – це гірська річка, а в нижній течії – рівнинна. 8. Паводок буває в травні, межень – серпень. 9. Притоки: Тиса, Прут.

Номер слайду 21

Дунай ЕКОНОМІСТ Велике значення Дунаю як транспортного шляху, джерела гідроенергії, зрошення, водопостачання, риболовлі. Головний район риболовлі – нижня течія , дельта Дунаю. На Дунаї розташовані Дунай ЕКОНОМІСТ Велике значення Дунаю як транспортного шляху, джерела гідроенергії, зрошення, водопостачання, риболовлі. Головний район риболовлі – нижня течія , дельта Дунаю. На Дунаї розташовані столиці: Вена, Будапешт, Белград. На лівому березі розташоване місто Ізмаїл – український порт.

Номер слайду 22

Висновки ЕКОЛОГА Річки України протікають через господарсько освоєні та густозаселені райони, тому забруднені відходами виробництва (фенолами, сполуками міді, цинку) і комунального господарства. Значну загрозу для річок становлять добрива, отрутохімікати, які потрапляють з полів разом з талою та дощовою водою. Потребують розв'язання питання очищення використаних вод, щоб зменшити “цвітіння” води. Створення штучних водойм призвело до вилучення з сільськогосподарського використання земельних угідь.

Номер слайду 23

Висновки ЕКОЛОГА Велике економічне лихо прийшло на Дніпро в квітні 1986 р., коли сталась трагедія на Чорнобильській АЕС. У донних відкладах дніпровських водосховищ виявлені значні площі з підвищеним рівнем радіації. СУСПІЛЬСТВО ПОВИННО ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА ОЧИЩЕННЯ РІЧКОВИХ СИСТЕМ УКРАЇНИ.

Номер слайду 24

Бережімо річки !!! Важливу роль у житті природи відіграють і малі річки, які потребують належної і постійної охорони, кількість їх останніми роками помітно зменшилась. Їх збереження та оздоровлення набуває першочергового значення.

ppt
Додано
22 квітня 2021
Переглядів
1273
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку