Вчимося жити разом : підручник для 5 кл./ Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко, К. С. Василенко, І. В. Лаврентьєва, Н. В. Андрук.:Видавництво «Алатон», 2022.
§10 Спілкування з дорослими Білокузьминівський ліцей Костянтинівської міської ради Донецької областіРозробила: Прокоф’єва Л. Р.,практичний психолог, учитель основ здоров’я
Номер слайду 2
У цьому параграфі ви:створите кола підтримки від дорослих, яким довіряєте;змоделюєте, як звертатися по допомогу за телефонами довіри;дізнаєтеся більше про своїх учителів/учительок;навчитеся визначати особистий простір;потренуєтеся долати невпевненість під час спілкування;розвиватимете уміння ефективно спілкуватися.• кола підтримки • гаряча лінія • особистий простір • подолання невпевненості
Номер слайду 3
дорослі, яким ми довіряємо. ЗАВЖДИ ВАЖЛИВО ЗНАТИ, ВІД КОГО МОЖНА ОТРИМАТИ ПОРАДУ ЧИ ДОПОМОГУ В РІЗНИХ ЖИТТЄВИХ СИТУАЦІЯХ. Розгляньте мал. 27. З’ясуйте, до кого Даринка можезвернутися по допомогу в родині, у школі, у спортивній секції.• Поміркуйте, до кого з дорослих ви можете звернутися по допомогу. Створіть своє «Коло підтримки».• Об’єднайтеся в пари та змоделюйте звернення до батьків/опікунів, учителів, психологів.
Номер слайду 4
коли потрібно звертатися по допомогу. ЯКЩО ВАМ ЗАГРОЖУЄ НЕБЕЗПЕКА, З ВАМИ ЖОРСТОКО ПОВОДЯТЬСЯ, ВИ МАЄТЕ ЗВЕРНУТИСЯ ДО ПОЛІЦІЇ ЧИ ЗАТЕЛЕФОНУВАТИ НА НАЦІОНАЛЬНУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ (МАЛ. 28). Розгляньте мал. 28 і дайте відповіді на запитання.• За яким номером можна безкоштовно телефонувати з мобільного телефону? Зі стаціонарного?• У які дні та години працює гаряча лінія?• З яких питань зверталися найчастіше?• Які питання цікаві особисто вам?• Хто найчастіше звертався по допомогу?У парах змоделюйте звернення за телефонами довіри.
Номер слайду 5
спілкування з учителями. Дехто думає, що вчителі занадто вимогливі. Наприклад, задають багато домашніх завдань, змушують надолужувати пропущене. А чи замислювалися ви над тим, що потрібно, щоб стати вчителем/вчителькою? І скільки зусиль вони докладають, щоб підготувати вас до дорослого життя?Обговоріть, яким було б суспільство без учителів. Запросіть на урок кількох учителів за їхньою згодою. Об’єднайтесь у групи та візьміть інтерв’ю в кожного вчителя за таким планом:• Де ви навчалися?• Скільки років довелося вчитися, щоб здобути професію вчителя?• Скільки часу ви витрачаєте на підготовку до уроків, перевірку зошитів, іншу роботу?• Чого ви очікуєте від нас — ваших учнів?• Чим ми можемо вам допомогти?• Чим ви цікавитеся поза основною роботою?Об’єднайтеся в пари та розкажіть про випадки, коли ви посоромилися чи полінувалися звернутися до вчителя/вчительки й мали через це проблеми. Обговоріть, як можна було вчинити інакше.
Номер слайду 6
особистий простір. Уявіть, що навколо кожного з нас є невидима оболонка — особистий простір, у якому під час спілкування ми почуваємося комфортно. Щоб не порушувати особистий простір співрозмовника, бажано стояти приблизно на відстані витягнутої руки (мал. 29). Перейдіть за QR-кодом і завантажте бланк завдання. Перевірте, чи дотримуєтеся ви особистих кордонів інших людей. Об’єднайтеся у групи й визначте, в яких ситуаціях за QR-кодом порушено особистий простір. Обговоріть, за якими ознаками це можна зрозуміти. Під час спілкування завжди тримайте дистанцію на відстані витягнутої руки!
Номер слайду 7
Як подолати невпевненість. Невпевнені у собі люди багато втрачають. Їм важко знайомитися, знаходити нових друзів, попросити про допомогу. На щастя, це можна виправити. Зіграйти роль як актор/акторка. Наприклад, якщо не наважуєтеся купувати щось у магазині, треба уявити, що ви граєте впевнену людину, для якої покупки — звична річь
Номер слайду 8
Як подолати невпевненість. Продумайте короткий сценарій спілкування з продавцем та слова, які для цього потрібні. Спочатку спробуйте самі зіграти таку сценку перед дзеркалом (мал. 30). Потім зробіть те саме разом із мамою чи другом/подругою. Нехай хтось грає роль продавця, а ви — покупця. Кілька репетицій — і ви готові вийти на сцену. От побачите, усе буде добре! Тільки не зупиняйтеся. Щоразу ускладнюйте ситуації, і за якийсь час помітите, що почуваєтеся набагато впевненіше.
Номер слайду 9
як робити та приймати компліменти. Об’єднайтеся у пари. Розподіліть між собою ситуації на мал. 31. Підготуйте сценки про впевнену поведінку в наведених ситуаціях. Продемонструйте їх у класі. Вам потрібно знайтивулицю і будинок,де живе ваш друг/подруга. Звернітьсяпо допомогудо поліцейського. На безлюдному пере-хресті стоїть бабуся. Вона розгублена —не знає, як перейтидорогу. Запропонуйтеїй допомогу. Учителька розмовляєз колегою. Вам терміново треба попросити у неї зошит. Перепросіть,зверніться з проханнямі подякуйте. Ви запізнилися на урок. Постукайте,привітайтеся, попросітьвибачення і дозволуввійти до класу. Мама приготувала кашу, але сьогодні ви хочете бутерброд. Скажіть про це так, щоб мама не образилася. Ви зайшли в автобус. Треба передати водієвігроші за проїзд. Зробіть це ввічливо. Мал. 31. Ситуації для моделювання упевненої поведінки