Презентація "210 років Кобзарю"

Про матеріал
Т. Шевченко - пророк національного відродження в Україні. Життєпис. Імені Шевченка не страшні століття. Попри час, його творчість досі актуальна. Наш Кобзар завжди буде символом боротьби українців за свою державність, бо у своїх творах залишив нащадкам важливі дороговкази.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Т. Шевченко - пророк національного відродження в Україні

Номер слайду 2

Т. Шевченко (1814 - 1861) Скиньте з Шевченка шапку Та отого дурного кожуха. Відкрийте в нім академіка. Ще - одчайдуха-зуха. Ще - каторжника роботи. Ще - нагадайте усім: Йому було перед смертю всього лише сорок сім… Іван Драч

Номер слайду 3

Т. Шевченко. Життєпис. Після смерті матері й батька Тарас залишився сиротою. Деякий час був “школярем-попихачем” у дяка Богорського. Уже в шкільні роки Тарас відчув непереборну пристрасть до малювання й уперто шукав у навколишніх селах учителя. Та після кількох невдалих спроб повернувся до Кирилівки, де пас громадську череду й майже рік наймитував у священника Григорія Кошиця. Т. Шевченко народився 9 березня 1814р. в селі Моринці на Звенигодщині. Його батьки, що були кріпаками поміщика Енгельгардта, незабаром переїхали до сусіднього села Кирилівки. 1822р. батько віддав Тараса “в науку” до кирилівського дяка. За два роки Тарас навчився читати й писати, засвоїв деякі знання з арифметики. Читав він дещо й крім Псалтиря.

Номер слайду 4

Т. Шевченко. Життєпис. У Вільно Шевченко виконує обов'язки козачка в панських покоях. А у вільний час потай від пана перемальовує картинки. Наприкінці лютого 1831р. Тарас із паном помандрував до столиці. Наприкінці 1828р. Тараса взяли до двору пана Енгельгардта у Вільшані. Восени 1829р. Шевченко супроводжує валку з майном молодого пана до Вільно. У списку дворових його записано здатним “на комнатного живописца”.

Номер слайду 5

Т. Шевченко. Життєпис. Разом з учнями Ширяєва Тарас бере участь у розписах Великого та інших петербурзьких театрів. 1832р. пан Енгельгардт законтрактовує свого кріпака Шевченка на чотири роки майстрові петербурзького малярного цеху В. Ширяєву.

Номер слайду 6

Т. Шевченко. Життєпис. Згодом відбувається знайомство Шевченка з К. Брюлловим і В. Жуковським. Вражені гіркою долею талановитого хлопця, вони 1838р. викупляють його з кріпацтва.1835р. Шевченко познайомився з учнем Академії мистецтв І. Сошенком, який робить усе, щоб якось полегшити долю юнака: знайомить з Є. Гребінкою і конференц-секретарем Академії мистецтв В. Григоровичем, який дозволяє Шевченкові відвідувати рисувальні класи Товариства заохочування художників (1835).

Номер слайду 7

Т. Шевченко. Життєпис21 травня 1838р. Шевченка зараховують стороннім учнем Академії мистецтв. Він навчається під керівництвом К. Брюллова, стає одним з його улюблених учнів, одержує срібні медалі (за картини “Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці” (1840), “Циганка-ворожка” (1841), “Катерина” (1842)). Остання написана за мотивами однойменної поеми Шевченка.4 травня 1838 року в Царському Селі відбулася лотерея поміж членами царської родини та запрошеними вельможами. Розіграли портрет вихователя спадкоємця російського престолу Василя Жуковського. На виручені гроші викупили із кріпацтва 24-річного художника і поета Тараса Шевченка.

Номер слайду 8

Т. Шевченко. Життєпис. Новий період творчості Шевченка охоплює роки 1843-1847р. (до арешту) і пов'язаний з двома його подорожами на Україну. За назвою збірки автографів “Три літа” (яка включає поезії 1843 — 1845 рр.) ці роки життя й творчості поета названо періодом “трьох літ”. До цього ж періоду фактично належать і твори, написані у 1846 — 1847 рр. (до арешту). Вірші Шевченко почав писати ще кріпаком, за його свідченням, у 1837р. Кілька своїх поезій у 1838р. поет віддав Є. Гребінці для публікації в українському альманасі “Ластівка”. Але ще до виходу “Ластівки” (1841р.) 18 квітня 1840р. з'являється перша збірка Шевченка — “Кобзар”.

Номер слайду 9

Т. Шевченко. Життєпис. Т. Г. Шевченко. Собор святого Олександра в Києві. Перша подорож Шевченка в Україну тривала близько восьми місяців. Виїхавши з Петербурга в травні 1843р., поет відвідав міста й села України, зокрема рідну Кирилівку й Київ. Спілкувався з селянами, познайомився з представниками української інтелігенції. Повернувшись до Петербурга наприкінці лютого 1844р., Шевченко під враженням побаченого в Україні пише ряд творів (зокрема, поему “Сон”), які остаточно визначили подальший шлях його як поета.

Номер слайду 10

Т. Шевченко. Життєпис. Весною 1845р. Шевченко після надання йому Радою Академії мистецтв звання некласного художника повертається в Україну. Знову багато подорожує, записує народні пісні. Весною 1846р. в Києві вступає в Кирило-Мефодіївське товариство. Твори Шевченка періоду “трьох літ” мали безперечний вплив на програмні документи товариства. У березні 1847р. товариство було розгромлене. Почалися арешти. Шевченка заарештували 5 квітня 1847р., а 17-го привезли до Петербурга й на час слідства ув'язнили в казематі III відділу.

Номер слайду 11

Т. Шевченко. Життєпис. У 1848р. на клопотання Шевченкових друзів його включили як художника до складу Аральської описової експедиції, очолюваної О. Бутаковим. З жовтня 1848р. до травня 1849р. експедиція зимувала на острові Кос-арал. 8 червня 1847р. Шевченка привезли до Оренбурга, звідти до Орської фортеці, де він мав відбувати солдатську службу. В Орську він порушив царську заборону писати: свої нові твори потай записував до саморобних “захалявних” зошитків. Наприкінці 1849-поч. 1850р. він переписав ці “невільницькі” поезії в саморобну книжечку, яка згодом дістала назву “Мала книжка”. В Орській фортеці поет написав 21 твір.

Номер слайду 12

Т. Шевченко. Життєпис. Сім років перебування в Новопетровському укріпленні — чи не найтяжчі в житті поета. Після смерті Миколи І (лютий 1855р.) друзі почали клопотатися про звільнення Тараса. Тільки 1 травня 1857р. дали дозвіл звільнити Шевченка зі встановленням за ним нагляду й забороною жити в столицях. 2 серпня 1857р. Шевченко виїхав із Новопетровського укріплення, маючи намір поселитися в Петербурзі.1850р. Шевченка знову заарештували за порушення заборони писати й малювати. Після слідства в Орській кріпості його перевели до Новопетровського укріплення на півострові Мангишлак (Казахстан), куди він прибув у середині жовтня 1850р.

Номер слайду 13

Т. Шевченко. Життєпис. Улітку 1859р. відвідав Україну. Зустрівся в Кирилівці з братами й сестрою. Мав намір оселитися в Україні. Шукав ділянку, щоб збудувати хату. Та 13 липня знову був заарештований. Звільнили його через місяць і запропонували виїхати до Петербурга. У ці роки Шевченко багато працював як художник, майже цілком присвятивши себе мистецтву офорта (1860р. Рада Академії мистецтв надала йому звання академіка гравірування). У січні 1860р. під назвою “Кобзар” вийшла збірка, яка складалася з 17 написаних до заслання поезій. У кінці березня 1858р. Шевченко приїхав до Петербурга. Літературно-мистецька громадськість столиці гаряче зустріла поета. В останні роки життя він бере участь у громадському житті, виступає на літературних вечорах, допомагає недільним школам України (складає й видає для них “Букварь южнорусский”).

Номер слайду 14

Т. Шевченко. Життєпис. Заслання підірвало здоров'я Шевченка. На початку 1861р. він тяжко захворів і 10 березня помер. Незадовго до смерті написав останній вірш — “Чи не покинуть нам, небого”. Похований був на Смоленському кладовищі. Через два місяці, виконуючи заповіт поета, друзі перевезли його прах в Україну й поховали на Чернечій (тепер Тарасова) горі біля Канева.

Номер слайду 15

Шевченко - символ боротьбиІмені Шевченка не страшні століття. Попри час, його творчість досі актуальна. Наш Кобзар завжди буде символом боротьби українців за свою державність, бо у своїх творах залишив нащадкам важливі дороговкази.

pptx
Додано
5 січня
Переглядів
1610
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку