Анатолій Григорук «Сопілонька з калиноньки, ясенове денце». Складання плану тексту. Закріплення вивченого матеріалу.
Мета. Закріпити вміння учнів визначати тему й основну думку текстів. Розвивати мовлення, увагу, уяву. Виховувати культуру мовлення та культуру спілкування, повагу до народних традицій.
Хід уроку
І. Вступна частина.
1.Емоційне налаштування.
Стали, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли
Працювати почали.
Ми починаємо урок, а на уроці ми… Уважні! Розумні! Організовані! Кмітливі!
2.Психотренінг
Посміхніться один одному та висловимо впевненість у собі, своїх знаннях:
1. У мене все вийде добре на уроці.
2. Я впораюсь з будь-яким завданням.
3. У мене буде гарний настрій.
3.Вправа «Очікування». Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Учитель. А я, у свою чергу, сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво висловлювати свої думки, відстоювати свої точки зору, злагоджено працювати в групах, робити висновки.
4. Девіз уроку.
– Прочитаємо разом девіз нашого уроку:
Хто багато читає,
Той багато знає.
Хто швидко читає,
Той багато зробити встигає.
ІІ. Обґрунтування навчання
Мовна розминка.– А для того, щоб гарно читати, нам потрібно ротик свій потренувати.
1.Артикуляційна розминка.
Запросимо тишу – ц-ц-ц.
Вітерець у лісі – ш-ш-ш.
Прилетіли птахи – шук-шук-шук.
Заспівав соловей – тьох-тьох-тьох.
Тануть бурульки – кап-кап-кап.
Дзюркоче вода у струмочку – дз-дз-дз.
2.Робота над скоромовкою
Щиро щиглик щебетав
Щойно на ліщині.
Щиросердно він бажав
Щастя Україні!
– Прочитайте скоромовку повільно і пошепки. Про що вона розповідає?
3. План уроку. Інструктаж поведінки у групі.
– Отож, план нашого уроку(на дошці прикріплено)……
А щоб гарно та плідно попрацювати, давайте згадаємо правила роботи в групі (не відволікатися, уважно слухати вчителя, не викрикувати, піднімати руку, допомагати товаришеві
ІІІ. Основна частина.
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
1. Ребус.
Учні розгадують слово мелодія.
— Хто створює мелодії?
— Які мелодії вам подобаються?
2.Скласти сенкан «Мелодія» (увесь клас)
3.Завдання у групах
1)Звукова модель слова мелодія і поділити слово різними способами для переносу.
2)Підібрати спільнокореневі слова (мелодичність, мелодійність, мелодичний, мелодійний, мелодично, мелодійно)
3) Дібрати якнайбільше прикметників до іменника (мелодія (яка?) красива, чарівна, ніжна, спокійна, неповторна)
Відповіді груп. Самооцінювання.
- На чому можна відтворювати мелодії?
-Які музичні інструменти ви знаєте?
Повідомлення теми уроку.
— На уроці ми ознайомимося з оповіданням Анатолія Григорука «Сопілонька з калиноньки, ясенове денце».
4.Передбачення
- Спрогнозуйте про що може йти розповідь?
Сопілка – один з найдавніших, найулюбленіших та найпоширеніших інструментів в Україні. Звали її в різних місцевостях по-різному: сопілка, свиріль, денцівка, а в нас на Поділлі, найбільше – дудка…
Закінчити речення. Сопілка, свиріль, денцівка, дудка – це слова… .
Легенда про сопілку
Як оповідає одна міфічна легенда, богу лісів Пану довелося зустріти і пристрасно закохатися в прекрасну дівчину Сирінгу. Сиринзі же Пан не сподобався. Рятуючись від його переслідувань, вона просила своїх сестер заховати її. Сестри перетворили Сирінгу на очерет біля річки, Пан вирвав очерет і зробив з нього сопілку, яка стала його улюбленим музичним інструментом
Між іншим, ви у старших класах познайомитесь з твором Л.Українки «Лісова пісня», де головний персонаж цієї поеми Лукаш чарівною грою сопілки створить диво.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Щоденні 5- читаємо для когось
• Вправа 195 (1).
Робота в групах. Учні почергово читають оповідання по одному абзацу. А чи сподобалася вам розповідь?
2.Перевірка сприймання. Використання стратегії «Ромашка Блума».
Орієнтовні запитання.
Просте. Про кого йдеться в оповіданні?
Уточнююче. Я можу помилитися, але, здається, Вадикова мама знайшла сопілку у шафі?
Пояснююче. Чи можемо назвати хлопчика допитливим?
Творче. Яким ви уявляєте Вадика?
Оціночне. Чи правильно вчинив Вадик, коли почав навчатися гри на сопілці?
Практичне. Які поради ви дали б дітям, у яких є старовинні родинні предмети?
-Які емоції викликала розповідь?
3.Робота за таблицею.
-Щоденні 5- Робота зі словами
- Які слова для вас невідомі, значення яких ви не знаєте?
Об'єднайте у пари.
1.КОМО́Д, |
|
3 солдати XVI — XVII сторіч, озброєні мушкетом, а також частини кавалерії в декількох країнах Європи і Азії |
2.ТЕ́ЧКА |
|
1 Невисока шафа з висувними шухлядами для зберігання одягу |
3.МУШКЕТЕРИ |
|
2 ПА́ПКА (для паперів, документів і т. ін.), ТЕ́КА |
4.НАПРО́ДИВО |
|
5 повільно, не поспішаючи. |
5.НЕВПО́СПІХ |
|
4 на диво, напрочуд. |
6.НЕ ВТОРОПАВ |
|
7 виражає тугу, сум |
7.ТУЖЛИВИЙ |
|
6 не зрозумів |
8.ВИЙНЯТИ ДУШУ |
|
9 грати на музичному інструменті з помилками |
9.ФАЛЬШИВИТИ |
|
8 викликати такі почуття, які знесилюють, виснажують, поволі гублять людину |
КОМО́Д, а, чол. Невисока шафа з висувними шухлядами для зберігання одягу
ТЕ́ЧКА -ПА́ПКА (для паперів, документів і т. ін.), ТЕ́КА
Мушкете́ри (фр. mousquetaires) — солдати XVI — XVII сторіч, озброєні мушкетом, а також частини кавалерії в декількох країнах Європи і Азії.
НАПРО́ДИВО, присл., діал. на диво, напрочуд.
НЕВПО́СПІХ присл., розм. повільно, не поспішаючи.
Тужливий -виражає тугу, сум.
Не второпав- не зрозумів
Вийняти душу -викликати такі почуття, які знесилюють, виснажують, поволі гублять людину.
Фальшивити – грати на музичному інструменті з помилками
Відповіді груп. Самооцінювання.
• Вправа 195 (2).
4.Вибіркове читання.
— Прочитайте, що, крім сопілки, було у старому комоді.
— Що розказала мама Вадикові про сопілку?
— Як Вадик учився грати на сопілці?
5.Учні працюють у групах, складають план оповідання.
6.Віра Вадика переборола труднощі.
Відповіді груп. Самооцінювання.
6.Слухання музики.
— Що відчував хлопчик, коли грав мелодію «Самотній пастух»?
• Вправа 196 (1).
— Чи доводилося вам чути мелодію, про яку йдеться в тексті?
— Зіскануйте QR-код, поданий у підручнику, та послухайте цю відому мелодію.
— Німецький композитор Джеймс Ласт створив мелодію на основі музичного фольклору Карпат — українських, молдовських і румунських народних традицій. Цю мелодію неодноразово використовували в різних фільмах, телепередачах.
- Яка головна думка даного оповідання?
Слова мами: головне, синочку, дуже захотіти. А, де є бажання, там неодмінно буде успіх.
8. Вправа «Асоціації»
У кожного своє уявлення про успіх. Які асоціації з цим словом виникають у вас?
• Якщо успіх — це споруда, то яка?
• Якщо успіх — це колір, то який?
• Якщо успіх — це музика, то яка?
• Якщо успіх — це геометрична фігура, то яка?
• Якщо успіх — це настрій, то який?
9.Читання з позначками (резерв)
V. Заключна частина.
1.Кубування. Текст
1.Опишіть . Зв’язна розповідь 3 види:розповідь, опис, міркування |
4.Проаналізуйте це. – Скажіть, яким чином це зроблено? З яких частин складається? Вам не обов’язково це знати, ви можете це вигадати. Текст складається з зачину , основної частини, кінцівки. |
2.Порівняйте знання. - На що воно подібне? - Від чого і чим воно відрізняється? Відрізняється від речень і групи речень. |
5.Знайдіть застосування. Описати, як це знадобиться в житті, кому, коли, в якому обсязі. - Яким чином це може бути застосовано? Як це використовується? Для кого це важливо? |
3.Встановіть асоціації. – Що спадає вам на думку, коли ви думаєте про це? - Який настрій? Розповідь, пісня. |
6.Запропонувати аргументи «за» і «проти». – Як ви ставитеся до цього? Поясніть чому? |
2.Гра «Незавершені речення» (закінчити) .
- На уроці української мови ми ознайомились …..
• Сьогодні на уроці я вчився...
• Найбільше мені сподобалося...
• Було цікаво...
• Завершую урок з... настроєм.
3. «Кола на воді…»
Давайте ми з вами оцінимо себе і похвалимось, як ми працювали на уроці, назвемо характерні якості, які ми проявили і зробим це таким чином: називаєте своє ім’я і на першу букву-якість, яку проявляли:
Наприклад:
Я – Людмила- ел- ми були людяні і люб’язні.
С–старанні,
А– активні
Д – дружні, доброзичливі
Н – натхненні
С– стримані
В–відважні і відверті
М–мудрі
П– працьовиті
С– сором’язливі
О–організовані
4.Домашнє завдання
Вправа 197 на с. 104. Інструктаж щодо виконання вправи.
Сопілка - символ України
__Сопілка - один з найдавніших духових музичних інструментів України. Звучання у сопілки дуже ніжне, в чомусь навіть схоже зі звучанням флейти. Має свистковий пристрій і до десяти пальцевих отворів на своєму корпусі.
___Історичні факти свідчать про те, що, в основному, сопілки виготовлялися майстрами з деревини - бузини або калини.
___Є факти, про виготовлення сопілок зі звичайного річкового очерету.
___Для виготовлення сучасних сопілок використовують клен, горіх, бук, липу або пластик. На сьогоднішній день існує багато різних типів цього музичного інструменту, що розрізняються своїми діапазонами і тембрами звучання.
___Батьківщиною цього музичного інструменту вважається Україна.
__ Сопілка є дуже древнім інструментом, що з'явилися понад двадцять тисяч років тому.
__Найдавніша сопілка, знайдена в Чернівецькій області, за оцінками істориків, датується саме таким терміном. Зустрічаються згадки про цей музичний інструмент в стародавніх літописах східних піснях, легендах, переказах.
__У роботах багатьох українських письменників сопілка згадується, як традиційний музичний інструмент пастухів, троїстих музик, весільних музикантів.
__До репертуару сопілки дійсно відносять імпровізації музикантів-пастухів, супровід танців на всіляких святах - весіллях, народних гуляннях, обрядах.
__Сопілка – один з найдавніших, найулюбленіших та найпоширеніших інструментів в Україні. Звали її в різних місцевостях по-різному: сопілка, свиріль, денцівка, а в нас на Поділлі, найбільше – дудка.
Легенда про сопілку
Як оповідає одна міфічна легенда, богу лісів Пану довелося зустріти і пристрасно закохатися в прекрасну дівчину Сирінгу. Сиринзі же Пан не сподобався. Рятуючись від його переслідувань, вона просила своїх сестер заховати її. Сестри перетворили Сирінгу на очерет біля річки, Пан вирвав очерет і зробив з нього сопілку, яка стала його улюбленим музичним інструментом
Закінчити речення. Сопілка, свиріль, денцівка, дудка – це слова… .
Література
Большакова І. Розвиток критичного письма / І.Большакова // Почат. освіта. - 2012 р. - № 11. - с. 3-7.
Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. Науково-методичний посібник. Київ «А.С.К.», 2005.
http://kazkar.info/ua/kalinova_sop_lka/#google_vignette
https://naurok.com.ua/profile/40384