Презентація на дану тему допоможе аналізувати твори та виявляти ознаки антиутопії в них, висловлювати власну думку щодо актуальних проблем, розкривати роль фантаститки в таких творах.
Ви це знаєте )) Що таке утопія? Як ви вважаєте, з якою метою філософи і письменники створювали утопії? Які асоціації викликає у вас слово «антиутопія»? Що таке конфлікт у художньому творі?
Номер слайду 3
АНТИУТОПІЯ : РАЙ НАВИВОРІТ
Номер слайду 4
Добу 20-40-х років ХХ ст. часто називають періодом «між двома світовими війнами». Література цього часу характеризувалася зображенням руйнівних наслідків Першої світової війни та увиразненням передчуття Другої, викриттям антигуманної спрямованості тоталітарних режимів.
Номер слайду 5
СЛОВНИКАнтиутопія («негативна утопія», «утопія навиворіт») – це зображення (зазвичай у художній прозі) небезпечних, згубних, непередбачених наслідків, пов’язаних з розбудовою суспільства відповідно до певного соціального ідеалу. Антиутопія - один з різновидів соціальної фантастики. Соціальна фантастика - фантастика, у якій порушуються суспільні проблеми, людська поведінка в соціумі, вплив науково-технічного прогресу на суспільство тощо.
Номер слайду 6
Антиутопія сьогодні «О чудовий новий світ» (Олдос Хакслі)«1984» (Джордж Оруелл)«451 градус за Фаренгейтом» (Рей Бредбері)
Номер слайду 7
Художній світ антиутопіїТісний зв’язок з реальністю. Критика насильницької держави на різних рівнях. Конфлікт особистості з державою, яка придушує її волю. Головна проблема – духовна деградація людини в умовах насильства, пошуки духовного спротиву насильству. Широке використання засобів комічного (іронії, сатири, сарказму, гротеску). Створення негативної моделі суспільної системи, що суперечить принципам гуманізму. Викриття хибних міфів, міфологічної свідомості, на якій нерідко тримається система насильства. Зображення суспільства “зсередини” – очима людини, яка переживає складний конфлікт з державою та собою.
Номер слайду 8
Художній світ антиутопії
Номер слайду 9
Джордж Орвелл – автор поняття «холодна війна», але найбільше він став відомим за культовим антиутопічним романом «1984» та повістю «Скотоферма».
Номер слайду 10
І хоча вони були написані в середині минулого століття, і передбачення Орвелла про жахи тоталітарних режимів не стали реальністю, однак, на жаль, в наші дні – ці тексти знову набувають досить тривожного звучання. А цитати письменника набувають пророчого сенсу.
Номер слайду 11
Слово антиутопіст придумав і вперше вжив у 1868 році англійський філософ та політичний економіст Джон Стюарт Мілль, а як літературний термін антиутопію почали використовувати лише з 1952 року. Антиутопія у своїй основі завжди містить конфлікт. Його суть зведено до протистояння тоталітарного режиму й особистості героя. Чи спроможна людина зберегти духовну свободу, людське в людині, а чи вона приречена на зникнення?
Номер слайду 12
СПІЛЬНІ ОЗНАКИ УТОПІЇ ТА АНТИУТОПІЇ1. Настанова на художнє моделювання (зображення у творі певної моделі суспільної системи, яка є об'єктом аналізу автора).2. Дослідження й прогнозування соціальних явищ і тенденцій, їхня проекція на майбутнє.3. Використання фантастики (соціальної або наукової) з метою художнього експериментування з реальністю.4. Відображення уявлень про державний устрій (гуманний або антигуманний).5. Прагматичний пафос — спрямованість на дійсність, яка має бути переосмислена, змінена, удосконалена.6. Актуальні соціально-філософські проблеми, пов'язані з певною історичною добою, розвитком суспільства.
Номер слайду 13
Антиутопія та фантастика. Антиутопія часто використовує елементи фантастики. Залежно від авторської свідомості вони можуть домінувати й визначати художній час і простір або бути «вмонтовані» у реалістичну оповідь. Фактично антиутопія є різновидом соціальної фантастики (інколи в поєднанні з елементами наукової фантастики), проте не всяка фантастика є антиутопією. Основною ознакою, яка відмежовує жанр антиутопії від інших фантастичних творів є зображення моделі суспільства, яка суперечить принципам гуманізму, конфлікт особистості з нею, настанова на прогнозування хибних тенденцій. Фантастика в антиутопії обумовлена не тільки авторською свідомістю, а й зв'язком з реальною дійсністю. Автори творів-антиутопій попереджають людство про негативні явища сучасності та їхні жахливі наслідки в майбутньому.
Номер слайду 14
Види антиутопіїЗа змістом і поетикою розрізняють різні види антиутопії: сатиричну, алегоричну, психологічну, політичну, детективну, молодіжну та ін
Номер слайду 15
за. Питання 1. Яку цінність становлять утопії для людства?2. Чому жанр антиутопії набув інтенсивного розвитку в літературі міжвоєнної доби?3. Які теми, що цікавили авторів антиутопій, досі не втратили актуальності?
Номер слайду 16
Дякую за роботу
Номер слайду 17
В презентації використано текстовий матеріал та фотоматеріал з навчальних посібників та Інтернету . Підготувала: вчитель вечірньої (змінної) школи №20 м. Києва Кошара Т. С.