Бабусина скриня – роду берегиня.
Мета уроку: розвивати в учнів вміння бачити та цінувати красу; зміцнювати почуття національної гордості, повагу до звичаїв і традицій рідного краю, любов до матері, бабусі.
Епіграф заходу:
Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радісну мить,
Любіть у годину негоди.
В.Сосюра
Свою Україну любіть,
Любіть її… во время люте,
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.
Тарас Шевченко
Хто не пам’ятає свого минулого,
Той не вартий свого майбутнього
М.Т.Рильський
Хід заходу
І. Підготовчий етап
ІІ.Основна частина
Презентація теми і мети уроку
- Вступне слово вчителя
Добрий день, люди добрі!
Сьогодні ми зібралися з вами на свято бабусиної скриньки. Краєзнавство та українознавство давно просяться до школи. Ми маємо усвідомити, яке багатство містить у собі наша рідна мова і все, що пов’язане з нею: мудрі народні традиції, мелодійні пісні, казки та перекази, ремесла та обряди – і все це належить нам оберігати.
Із знаннями родовіду, історії рідного краю починається людина. Мамина пісня, батьківська хата, дідусева казка, бабусина вишиванка, добре слово сусіда – все це родовідна пам'ять, наші символи, історія.
Сьогодні ми ближче торкнемося цієї історії, адже в ній корінь роду українського. І де б ми не були, крізь відчуваємо поклик рідної України, хвилюємося аж до сліз, почувши рідну мову, рідну пісню.
Щоб ближче познайомитися з історією України, традиціями нашого народу, зазирнімо у куточок бабусиної скрині.
Бабусина скриня! Скільки цікавих речей ми знайдемо в ній!
Протягом століть скриня в Україні була у великій пошані. Сюда складали одяг, рушники, полотно, прикраси. Скриню ставили господарі на видному місті. Скринником довіряли бути самим шановним у родині. Майже завжди скринником була бабуся. Виготовляли скрині з липи, тополі, берези, вільхи, верби.
2. Зазирніть до скрині!
- Зараз ми відкриємо нашу скриню. Відгадайте, що я знайшла!
* Біле поле полотняне,
Рівно ткане, чисто пране.
А по ньому голка ходить,
За собою нитку водить.
Покрутнеться так і сяк –
Зацвіте червоний мак.
Зазерне і там і тут –
Василечки зацвітуть.
Застрибає навпрошки –
Зажовтіють колоски.
А як пройдеться по волі –
За ряхтять листочки в полі .
Біле поле полотняне
(РУШНИКОМ…) барвистим стане.
Учитель дістає зі скрині український рушник вишитий.
Рушник. Один із символів України. Не було, мабуть, жодної хати на Україні, яку б не прикрашали рушники. Хата без рушників,казали в народі, що родина без дітей. Він з давніх давен символізував мир, злагоду та здоров’я в сім’ї. Все життя проходить поруч із рушником: ушановуємо народження немовляти, виряджаємо в далеку путь батька – сина. Рушником перев’язують старостів та сватів, молода – молодого. За народним повір’ям, дівчина, що не надрала собі рушників для родинного життя, заміж не вийде. У кожній родині, коли підростала дівчина, скриня поповнювалася рушниками. Ними вистеляли дорогу на весіллі від порога до дверей хати. Поширений є на Україні звичай накривати рушником хліб на столі і підносити його дорогому гостеві також на рушнику. А коли син вирушав з дому в далеку дорогу, мати дарувала йому рушник як оберіг від лиха і бажала, щоб рушничком йому слалася дорога в життя. Співається про це у відомій пісні на слова Андрія Малишка.
- Діти, а чи знаєте ви вірші про рушники?
На фоні музики звучать слова:
(Діма Максим – учень 4 класу)
Шануйте, друзі,рушники,
Квітчайте ними свою хату –
То обереги від біди.
Шануйте ті, що дала мати.
Готуйте дітям з чистої роси,
Щоб легко їм в житті здолати
Похмурі та скрутні часи.
Шануйте, друзі, рушники!
- Що ще я знайшла у бабусиній скрині? (сорочка)
- На багатьох із вас також вишиті сорочки.
- Хто ж вам їх вишив?
ВИСТУП УЧНІВ 3 – А КЛАСУ
У синочка є сорочка
У маленького синочка
Гарно вишита сорочка.
Є на ній всього потрошки:
Житній колос і волошки,
Зелень сонячних дібров
І матусина любов.
- Довгими зимовими вечорами вишивали дівчата не тільки рушники, але й сорочки.
Сорочки вишивали і матері своїм синам. Коли син вирушав у далеку дорогу, то сорочка служила йому оберегом: оберігала від злого й недоброго.
Сорочки вишивали червоними і чорними нитками. Червоне – це радість, а чорне печаль.
- На багатьох із вас також вишиті сорочки.
- Хто ж вам їх вишив?
- Можливо, ви вважаєте, що сорочка в скриню одразу потрапила? Ні, вона здолала довгий шлях. Спочатку посіяли коноплі, зібрали їх, посушили, вимочили, потіпали на нитки. З ниток зробили полотно, пошили сорочку. І от сидять дівчата за п’яльцями…
Цілий вечір,аж до ранку, я пряду,
Бо сорочки я не маю до ладу.
З вечора тривожного аж до ранку
Вишивала дівчина вишиванку.
Що тоненька голочка для сорочок,
А ще тонше дівчини голосочок.
ВІДЕО ПРО СОРОЧКУ
УЧНІ 3- Б КЛАСУ
Вінок — це символ добра і надії. Віночок — це сплетене коло з квітів, листя, гілок.
Є вінок лавровий, його надягали на голови переможців.
Є терновий вінок, що завжди був символом страждання.
А ще є вінок український. Він символізує молодість і кохання, може визначати долю.
Дівочий вінок носять юнки щовесни та щоліта.
Весільний вінок надягають тільки раз — на весілля. Мені бабуся розповідала, що дівочий вінок обов’язково повинен бути з живих квітів.
Усі вони мають цілющі властивості, а отже, такий головний убір, що нагадує сонце, захистить молодий організм від різних хвороб, згубного ока, недоброго духу.
ВІДЕО ПРО ВІНОК
- А ще в нащій скрині – різні намиста. Їх виготовляли з деревини та глини. Прикрашали різними орнаментами.
- Може хтось знає віршик про намисто
УЧЕНИЦЯ 2 – А КЛАС
Намисто
Нанизала намистинки,
Намистинки з горобинки, -
Низочку одненьку.
Засвітилось променисто
На кофтиночці намисто,
Мов коралі в неньки.
- Також завжди в скрині були духмяні трави.
- А які трави ви знаєте? (Ромашка, деревій ,м’ята, чебрець, звіробій, любисток, кульбаба)
- Навіщо вони потрібні?
- Від яких хвороб лікують?
2 –Б КЛАС
1 учень: Є на світі рослин так багато
Їх Земля віддає недарма.
Бо лікують людей дуже радо,
Й кращих ліків на світі нема.
2 учень: Первоцвіт і барвінок, калина,
Звіробій і любисток, і хміль,
Кропива і кульбаба, й ліщина
Поглядають на нас звідусіль.
3 учень: Жовтим оком моргає ромашка,
І волошка синіє в росі,
І конвалії крихітні чашки
Пропонують нам ліки свої.
4 учень: Пропонують здоров’я нам чудо,
Манить нас походить по росі.
Їх відшукують люди усюди,
Ці цілющі скарби на Землі.
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ
- А зараз підведемо підсумки про речі, які ми побачили у бабусиній скрині.
- Відгадайте загадки.
1) Мочили, колотили, 2) Квіти навесні зростають,
Рвали, крутили, Їх дівчаточка збирають.
Узор вишивали, Мають вроду, ще й яку
На свято одягали. Квіти будуть у …
(Сорочка-вишиванка) (вінку)
5) Говорить доріжка –
Два вишитих кінця:
Помийся хоч трішки,
Бруд вимий з лиця.
(Рушник)
Як правда на усіх єдина
І рідний батьківський поріг,
Соборна мати-Україна
Одна на всіх, як оберіг !