У презентації подано матеріал про гриби, які викликають захорювання людини та шляхи боротьби з мікозами. Презентація відповідає профільній програмі з біології. Слайди містять теоретичний матеріал і багато ілюстрацій.
Особливості паразитичних грибів. Більшість грибів — аеробні організми, які активно дихають і потребують багато кисню для своєї життєдіяльності. Але трапляються й такі, що здобувають енергію внаслідок бродіння (наприклад, деякі дріжджі).
Номер слайду 3
Особливості грибів. Тіло гриба (міцелій) може складатися як з однієї, сильно розгалуженої клітини, так і з багатьох. Розмножуються гриби надзвичайно інтенсивно, статевим, нестатевим або вегетативним способами.
Номер слайду 4
Поняття про мікози. Паразитичні гриби можуть оселятися в будь-яких ділянках тіла людини: на поверхні шкіри;у ротовій порожнині;у шлунково-кишковому тракті; у статевих органах тощо. Захворювання людини, збудниками яких є паразитичні гриби, називають мікозами.
Номер слайду 5
ДерматомікозиІснує багато видів грибів, які паразитують на поверхні тіла людини, уражаючи її шкіру та її похідні (волосся, нігті). Дерматомікози – це захворювання шкіри та її похідних, викликані паразитичними грибами.
Номер слайду 6
Дерматомікози. Гриби з роду Трихофітон (T. Tonsurans і T. violaceum) уражають волосся, нігті і шкіру і є збудниками стригучого лишая. Це захворювання здатне уражати всі ділянки тіла.
Номер слайду 7
Дерматомікози. Гриб трихофітон Шонляйна (Trichophyton), оселяючись на волосистій частині голови, спричиняє хворобу паршу.
Номер слайду 8
Дерматомікози. Під час контактів із тваринами діти можуть заражатися грибом мікроспорум собачий (Microsporum canis), який є збудником мікроспорії.
Номер слайду 9
Мікози внутрішніх органів. Паразитичний гриб Candida albicans, який є збудником молочниці ротової порожнини в дітей (пліснявки) і піхви в жінок.
Номер слайду 10
Гриби-алергени. Надзвичайно сильні алергічні реакції можуть виникати на спори аспергілів. Така реакція може навіть бути смертельною. Алергічний бронхолегеневий аспергільоз
Номер слайду 11
Мікотоксикози. Мікотоксикози - це отруєння, які виникають під впливом мікотоксинів - отруйних сполук, що виробляються грибами. Часто такі отруєння можуть виникати як результат споживання продуктів, уражених пліснявою.
Номер слайду 12
Мікотоксикози. Суттєвою загрозою для людини є мікотоксини паразитичного гриба ріжки пурпурові (Claviceps purpurea). Цей гриб уражає злакові культури. Його склероції містять велику кількість алкалоїдів (ерготамін, ергостерин тощо), які потрапляють у борошно під час помолу. Наслідки отруєння - ураження нервової системи, галюцинації, судоми, гангрена кінцівок. До початку хімічної обробки полів фунгіцидами ураження людей цими мікотоксинами часто набувало масового характеру.ріжки пурпурові (Claviceps purpurea)
Номер слайду 13
Способи боротьби з паразитичнимигрибами. Один з найкращих способів профілактики грибкових захворювань - здоровий спосіб життя. Лікування грибкових інфекцій спеціальними антигрибковими препаратами та антибіотиками (тільки за призначенням лікаря!!!)