Клітина – найменша структурна одиниця всього живого. Яка лежить в основі будови і розвитку рослинних і тваринних організмів. У ній відбуваються всі життєві процеси організму.
Клітина – елементарна структурно-функціональна одиниця всіх живих організмів, яка має власний обмін речовин, здатна до самостійного існування, самовідтворення і розвитку. Органели – постійні структури цитоплазми, які виконують певну важливу для клітини функцію.
Номер слайду 3
Рослинна клітина
Номер слайду 4
Тваринна клітина
Номер слайду 5
Органела Характеристика Клітинна мембрана Це дуже тонка структура, яка є в будь-якої клітини. Мембрана утворена плівкою жироподібних молекул, у яку “вбудовані” молекули білків. Жироподібні молекули роблять мембрану непроникною, а білки визначають, які речовини пропустити всередину, а які – випустити назовні. Спільні ознаки рослинної і тваринної клітин
Номер слайду 6
Спільні ознаки рослинної і тваринної клітин Органела Характеристика Цитоплазма Кожна клітина заповнена цитоплазмою. Цитоплазма не залишається нерухомою. Рух цитоплазми полегшує транспортування неорганічних та простих органічних речовин до різних органел.
Номер слайду 7
Спільні ознаки рослинної і тваринної клітин Органела Характеристика Ядро Ядро - це структура, яка відмежована від цитоплазми ядерною оболонкою і містить молекули ДНК. ДНК – це довга молекула, що є носієм інформації про виробництво всіх необхідних клітині білків. Ділянка ДНК, яка містить інформацію про один білок, має назву ген. Молекула ДНК не лише керує роботою клітини, а є також носієм спадкової інформації. Ядро є центром керування роботою клітини та місцем збереження носіїв спадкової інформації – молекул ДНК.
Номер слайду 8
Спільні ознаки рослинної і тваринної клітин Органела Характеристика Рибосоми – органели, на яких відбувається синтез білків. Органела Характеристика Мітохондрія Мітохондрія – це органела, яка забезпечує клітину енергією у процесі дихання.
Номер слайду 9
Відмінні риси рослинної і тваринної клітин Рослинна клітина, на відміну від тваринної, має хлоропласти, клітинну оболонку, велику вакуолю з клітинним соком. Тваринна клітина, на відміну від рослинної, має органели, в яких здійснюється внутрішньоклітинне травлення, - лізосоми.
Номер слайду 10
Фотосинтез – це процес утворення простих органічних речовин з вуглекислого газу та води за допомогою енергії світла.
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Лізосоми – це органели, в яких у тваринній клітині відбувається внутрішньоклітинне травлення. Вони мають вигляд дрібних пухирців, які містять клітинний “травний сік” і відмежовані від цитоплазми мембраною. У лізосомах складні органічні речовини, які поглинула тваринна клітина, розкладаються на прості органічні сполуки. Лізосоми також є “цехом” з утилізації вторинної сировини – в них частини органел, що вийшли з ладу і потребують заміни, розкладаються на прості органічні речовини, які клітина використовує повторно.