«Коли ми читаємо або споглядаємо художній твір нового автора, основне запитання, що виникає в нашій душі, завжди таке: «Що ти за людина? І чим відрізняєшся від інших людей, яких я знаю, і що можеш мені сказати нового про те, як треба дивитися на наше життя?» Що б не зображував художник: святих, розбійників, царів, лакеїв — ми шукаємо й бачимо тільки душу самого художника». Лев Толстой:
Знати і розуміти витоки провідних мотивів творчості М. А. Булгакова в контексті його життєвого шляху; Визначати актуальні проблеми в прочитаному творі, їхній зв’язок із проблемами тогочасного суспільства; Характеризувати образи головних героїв, розкриваючи мотиви та наслідки їхніх вчинків Обґрунтувати вплив культурного, соціального, економічного чинників на розвиток людства; (НЛ-1); розуміти відповідальність за духовне й фізичне здоров’я, прогнозувати ризики непродуманих наукових та суспільних експериментів (НЛ-3); Повторити літературознавчі терміни: сатира, памфлет, алегорія, гротеск, гіпербола, метафора Мета уроку:
Вектор І Київ, дружна родина → Михайло Опанасович Булгаков народився 15 травня 1891 р. у Києві на вулиці Воздвиженській, у будинку №10. 18 травня 1891 р. хлопчика охрестили в Києво-Подільській Хрестовоздвиженській церкві. Ім'я Михайло дали на честь діда по материнській лінії, а також на честь покровителя Києва, архангела Михаїла.
«Чому ж я спізнився народитися! Чому я не народився сто років тому?» - шкодував Булгаков 1917 року, коли головні випробування долі й розчарування в сучасній епосі були ще попереду. Ці слова, сказані до початку справжньої літературної кар’єри, виражають важливе для розуміння творчості цього письменника почуття його глибокого зв’язку з культурною традицією минулого. Вектор ІV Літературні традиції
Вектор V На шляху до визнання → А наприкінці вересня 1921 року переїжджає до Москви і оселяється в б.№ 10 на Великій Садовій, де проживав до 1924 року. Сьогодні в бувшій комунальній квартирі №50 розташований музей М.О. Булгакова. Саме тут проживатимуть герої його роману «Майстер і Маргарита».
Вічний спокій Михайло Опанасович Булгаков знайшов на Новодівочому цвинтарі. До початку 1950-х років на могилі Булгакова не було ані хреста, ані пам’ятника. Шиловська ніяк не могла знайти потрібний матеріал, аби замовити надгробну плиту. Якось вона помітила серед уламків мармуру величезний чорний камінь. Робітники сказали, що це “Голгофа”, камінь, який колись стояв на могилі Миколи Гоголя, аж доки до ювілею не встановили новий пам’ятник. Не роздумуючи, Олена Сергіївна купила камінь. Так гоголівська «Голгофа» стала надгробним пам’ятником Михайла Булгакова.
Мозковий штурм Ланцюжок дій Наміри професора Наміри більшовиків перетворити тварину на людину створити нові відносини в державі, виховати нових людей, побудувати суспільство соціальної справедливості Що для цього потрібно? Операція Пролетарська Революція (від латин. слова) перетворення чи зміна фізичні дії раптовий перехід від однієї стадії розвитку до іншої Наслідки Наслідки бездуховна аморальна особа (Шариков) руйнує світ спокою, тепла, любові в квартирі Преображенського руйнація економічних, соціальних, морально-етичних, духовних засад тогочасного суспільства