. Чим особливі реактивний рух і сила пружностіДослідження реактивний рух. Вчитель географії ЗОШ № 26 Шаповалова Л. Л.
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Поміркуй
Номер слайду 4
НУМО ДОСЛІДЖУВАТИ. РЕАКТИВНИЙ РУХТобі знадобляться: дві однакові повітряні кульки. Послідовність виконання дослідження. Крок 1. Надуй одну кульку і зав’яжи отвір ниткою, щоб не виходило повітря. У витягнуту руку візьми кульку і відпусти її. Що відбувається? Коли кулька припинить рух, розглянь її. Чи відрізняється вигляд кульки на початку руху і в кінці?Крок 2. Надуй другу кульку й одразу відпусти, не зав’язуючи її. Спостерігай за рухом кульки. За якої умови рух кульки припиниться? Чи буде змінюватися зовнішній вигляд кульки після припинення руху?Крок 3. Зроби висновок із дослідження, зазначивши, яка кулька рухалася швидше: та, що залишилася надутою, чи та, з якої повітря виходило.
Номер слайду 5
Реактивний рух. Реактивний рух виникає, коли від тіла з певною швидкістю відділяється його частина. У проведеному дослідженні стрімкий рух незав’язаної кульки тривав доти, доки з неї виривається струмінь повітря. Кулька рухалася в напрямку, протилежному напрямку руху повітря. Кулька рухається в протилежний бік руху повітря.
Номер слайду 6
Реактивний рух. Завдяки реактивному руху космічні ракети доставляють у космос вантажі. Коли у двигуні ракети згорає паливо, утворюється струмінь гарячого газу. Він з великою швидкістю виривається з ракети в одну сторону, а ракета рухається в напрямі, протилежному руху струменя. Якщо з кульки повітря швидко вийшло і рух припинився, то політ ракети тривалий завдяки тому, що ракета має окремі відсіки з паливом. Коли паливо одного відсіку згорає, то порожній відсік відділяється від ракети, а в наступному починається горіння палива. Реактивний рух у техніці.https://www.youtube.com/watch?v=IPTui. CT3ipg
Номер слайду 7
Реактивний рух. ПІЗНАВАЛЬНИЙ КАЛЕЙДОСКОПДля приведення в рух високошвидкісних літаків і космічних ракет-носіїв використовують рідинні реактивні двигуни. Пальним для них слугують зріджені гази, зокрема водень. У рідинних реактивних двигунах температура згоряння палива сягає 2500-3500 °С. Над їх створенням працювали конструктори під керівництвом українського вченого академіка Валентина Глушка. Завдяки реактивному руху космічна ракета досягає більшої швидкості, ніж будь-який транспортний засіб на Землі. Як ти вважаєш, чому реактивні двигуни виготовляють з особливих жаростійких матеріалів.https://www.youtube.com/watch?v=222 Om7r. HTWI
Номер слайду 8
Реактивний рух Принцип реактивного руху люди запозичили у природи. Вони помітили, що деякі морські мешканці рухаються не так, як риби, а виштовхують із себе воду . При цьому тіло тварин набуває обтічної форми. Кальмари, медузи, восьминоги почергово вбирають і виштовхують воду дзвоноподібною частиною свого тіла. Виштовхуючи воду, тварини отримують поштовх і рухаються в напрямку, протилежному напрямку виштовхуванню води.
Номер слайду 9
Реактивний рух
Номер слайду 10
Реактивний рух. Катер з водометним двигуном
Номер слайду 11
ТЕХНОТЕКАУчні та учениці виготовили іграшки, які рухаються за принципом реактивного руху
Номер слайду 12
СИЛА ПРУЖНОСТІФорма тіл може змінюватись під впливом дії на них зовнішньої сили. Після припинення її дії деякі тіла зберігають змінену форму, як-от пластилін або глина в руках людини. Про такі тіла кажуть, що вони деформувалися
Номер слайду 13
СИЛА ПРУЖНОСТІІснують тіла, які під впливом дії зовнішньої сили спершу деформуються, а після припинення її дії відновлюють свою початкову форму. Наприклад, якщо перестати стискати канцелярську гумку або гумовий еспандер, вони відновлюють форму, яку мали до дії сили. Властивість тіл відновлювати форму називають пружністю. Відновлення форми тіла відбувається завдяки силі пружності. Приклади її прояву ілюструє малюнок.
Номер слайду 14
Працюємо самостійно 1. Що спільного у космічної ракети і медузи? 2. Де можна використовувати силу пружності? Наведи власні приклади.
Номер слайду 15
Реактивний рух у живій природі.
Номер слайду 16
Реактивний рух у техниціРеактивний літак. Катери. Військова ракетна техніка