Число числівник назове,У світ лічби нас поведе,Ми вмієм добре рахувати,Додавати, віднімати. Одна на світі Батьківщина,І матір теж одна - єдина,Над нами сонечко одне,Проміння шле нам золоте. Земля одна, планет багато,На небі – тисячі зірок. Шість буднів тижня, одне свято,І безліч у полях квіток. Число числівник називає,І всяк школяр це добре знає. Один, два, три, чотири, п'ять -Умієм, друзі, рахувать.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ: Після уроку учні:знатимуть: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль числівника, розряди числівників за значенням; зможуть: розпізнавати числівники в тексті, розрізняти кількісні та порядкові числівники, визначати їх граматичні ознаки, використовувати числівники у мовленні, розвивати пам’ять, логічне мислення, умітимуть порівнювати, робити висновки та узагальнення.
КІЛЬКІСНІ ЧИСЛІВНИКИ означають число чи кількість предметів і відповідають на питання скільки? НАПРИКЛАД: одинадцять, дев’яносто. КІЛЬКІСНІ ЧИСЛІВНИКИ змінюються за відмінками. КІЛЬКІСНІ ЧИСЛІВНИКИ не мають ні роду, ні числа, крім числівників ознаки один (одна, одне, одні); два (дві); обидва (обидві);півтора (півтори); нуль, тисяча, мільйон, мільярд.
ІЗ ПОДАНИХ ЧИСЛІВНИКІВ ВИПИСАТИ КІЛЬКІСНІ. ЯКЩО ВИ ПРАВИЛЬНО ВИКОНАЄТЕ ЗАВДАННЯ, З ТРЕТІХ БУКВ ЧИСЛІВНИКІВ СКЛАДЕТЕ СЛОВО. П’ятий, вісім, дванадцятий, четвертий, дев’ять, двісті, чотири, двадцять перший. ВІСІМ, ДЕВ’ЯТЬ, ДВІСТІ, ЧОТИРИКлюч: із третіх букв кількісних числівників складається слово СВІТ.
ВІДГАДАЙТЕ, ЯКИЙ ЧИСЛІВНИК СХОВАВСЯ У ЗАГАДЦІ. Баба вийшла по гриби, дід подався на город – та зоставсь малий народ: лиш дві дівки косаті, та два парубки вусаті, та дві Христі в намисті, та дві ляльки в колисці, та Омелько з жоною - полічіть разом зі мною. ДЕСЯТЬ - кількісний числівник. В родині п’ять братів. Кожен з них має сестру. Скільки дітей у цій родині? ШІСТЬ Вздовж алеї ростуть 10 дерев. Між ними стоять лавки. Скільки є лавок? ДЕВ’ЯТЬ
ЗАПИШІТЬ ПОДАНІ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ У ДВА СТОВПЧИКИ: А)ЗІ ВСТАВЛЕНИМ Ь; Б) БЕЗ Ь. Якщо ви правильно виконали завдання, з третіх букв іменників складеться початок прислів’я: « … добрі плоди дають». П’ят.. континентів, п’ятнадцят.. правнуків, п’ят..сот слів, міл..йон плугів, сімдесят.. літаків, девят..сот корів, п’ят..десят груш, двадцят.. пакунків, шіст..десят будинків, кіл..канадцять крабів.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА ПРАВИЛЬНІСТЬ НАГОЛОШУВАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ. Назвемо числа по порядку,Від одного аж до десятка. Вперед й назад — усі відразуІ не збиваємось ні разу!А з десяти до двадцяти. Як наголос поставиш ти?Казати треба — одина́дцять!Скажу так само — чотирна́дцять!Вимова в числах цих одна —Скрізь на́голос над складом на́!
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!1. Слова півтора, кілька, декілька, кількадесят, кільканадцять, кількасот є числівниками. Слова десяток, сотня, половина, чверть не числівники, вони належать до іменників: мають рід, змінюються за числами, належать до певної відміни і групи2. Треба розрізняти числівники і слова інших частин мови. ПОРІВНЯЙМО і ЗАПАМ’ЯТАЙМО: Числівник Іменники Прислівник Дієслово три трійка, втретє потроїти
ГРА «УПІЗНАЙ ЧИСЛІВНИК» Завдання: Знайти числівник, довести правильність вибору Трійка, потроїти, тричі, три, третій, трирічний, трикілометровий. Трійка (що?) – іменник, потроїти (що зробити?) – дієслово, тричі (як?) – прислівник, три (скільки?) - кількісний числівник, третій (котрий?) – порядковий числівник, трирічний (який?) - прикметник, трикілометровий (який?) - прикметник
ЛІНГВІСТИЧНА ГРА У кожному ряді слів сховалися «зайві». Списати, підкреслюючи їх, обґрунтувати свою думку. До якої частини мови належать ці слова? 1) Чотири, один, п'ятірка, шостий. Ходять, п'ять, сидять, стоять Восьмий, далекий, восьмиповерховий, давній Два, двійня, двійка, дворіччя 5) Сорока, рушниця, мішок, сорок З одним із числівників скласти речення про козаків.
ТЕСТИ З ТЕМИ «ЧИСЛІВНИК»1. Числівник належить до...а) самостійних частин мови, які мають лексичне і граматичне значення;б) службових частин мови, що мають лише граматичне значення;в) особливих частин мови,, схожих до вигуків.2. Числівник означає...а) назву предмета або його ознаку;б) дію, яку виконує предмет чи особа;в) число, кількість, порядок при лічбі.3. Числівники відповідають на питання...а) хто?, що?б) скільки?, котрий?в) який?, чий?4. За значенням і морфологічними ознаками числівники поділяються на дві групи:а) порядкові і складові;б) кількісні і дробові;в) кількісні і порядкові.5. Порядкові числівники, на відміну від кількісних, змінюються...а) тільки за числами;б) за числами і родами;в) за відмінками, числами і родами.6. У реченні числівник виступає...а) лише у ролі головних членів;б) лише у ролі другорядних членів;в) у ролі будь-якого члена речення, найчастіше у сполученні з іменником.