Як ми знаємо, Місяць — холодне тіло. Він не випромінює власного світла, а лише відбиває сонячне. Тому освітленою поверхнею Місяць завжди повернутий до Сонця. Через те що Місяць обертається навколо Землі, ми щоразу бачимо його освітлену поверхню наче з іншого боку. Саме тому Місяць змінює свій вигляд або, як кажуть астрономи, змінює фази. ЧОМУ МІСЯЦЬ ЗМІНЮЄ СВІЙ ВИГЛЯД.
На малюнку 92 зображені деякі фази Місяця та взаємне розташування Землі, Місяця й напрямок сонячних променів. У положенні 1 Місяць розташований між Сонцем та Землею. Сонце освітлює поверхню Місяця, яку ми не бачимо із Землі, а обернений до Землі бік Місяця неосвітлений. Ми не бачимо Місяця на небі, ця фаза називається «новий Місяць». ЧОМУ МІСЯЦЬ ЗМІНЮЄ СВІЙ ВИГЛЯД.
На третій день після нового Місяця на небі з’являється вузенький серпик (положення 2), повернений так, як дуга букви «Р». У народі кажуть, що в цей час Місяць росте, і називають його наростаючим, або молодим. З кожним днем місячний серп збільшується, а через тиждень від нового Місяць проходить чверть своєї орбіти, і ми спостерігаємо із Землі половину його освітленого боку. Цю фазу називають «перша чверть. Ще через тиждень Місяць буде по другий бік Землі від Сонця. Тепер освітлена вся його поверхня, повернена до Землі (положення 5). Цю фазу називають «повня». ЧОМУ МІСЯЦЬ ЗМІНЮЄ СВІЙ ВИГЛЯД.
Причиною припливів є вплив Місяця на гідросферу Землі. Під впливом Місяця водна оболонка Землі зміщується. Найближчі до Місяця ділянки випереджають центр Землі, найдальші — відстають. Тому на протилежних кінцях Землі виникають припливні горби (мал. 99). ЧОМУ НА ЗЕМЛІ БУВАЮТЬ ПРИПЛИВИ Й ВІДПЛИВИ.
Місяць діє не лише на гідросферу, але й на тверду, і на повітряну оболонку Землі. Енергія водних потоків, що виникають під час припливів і відпливів, величезна й невичерпна. Хвилі та припливи можуть покрити 5–10 % світових потреб в електроенергії. Дотепер море майже не використовують як джерело енергії. ЧОМУ НА ЗЕМЛІ БУВАЮТЬ ПРИПЛИВИ Й ВІДПЛИВИ.
КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ Поверхня Місяця світиться відбитим сонячним світлом, томуйого зовнішній вигляд змінюється залежно від того, як положення він займає відносно Сонця (зміна місячних фаз). Місяць впливає на гідросферу Землі. Під впливом Місяцяводна оболонка Землі зміщується, на Землі виникають припливи й відпливи. Коли Місяць розташований між Сонцем і Землею (новий. Місяць) і закриває від нас Сонце, відбувається сонячне затемнення. Коли ж Земля розташована між Сонцем і Місяцем (Місяць уповні), Місяць потрапляє в тінь Землі — спостерігається місячне затемнення.