Матеріал може бути використаний у 8 класі під час вивчення теми "Моря України", а також у 6 класі під час вивчення теми "Гідросфера", у 7 класі "Океани"
Мета та завдання роботи: Виховання патріотизму; розвиток творчих здібностей; удосконалення вміння фотографувати, бачити красу природи ; показати важливість Чорного моря як водного об’єкту України; привернути увагу громадськості до екологічних та соціально-політичних проблем водойми; поглибити знання з теми «Гідросфера»
Номер слайду 3
Чорне море — одне з найбільших внутрішніх морів у світі. Воно з’єднується з Середземним морем Мармуровим морем та протоками Босфор і Дарданелли в Туреччині. Середземне море є ланкою, що з’єднує Чорне море з іншими морями світу. Площа акваторії складає 461 тис. квадратних кілометри, включаючи Азовське море. Середня солоність — 1,8 проміле, приблизно вдвічі менше за середню солоність інших морів і океанів. Причина цього — велика кількість річок, що впадають у нього, і утруднений водообмін зі Світовим океаном. Чорне море омиває береги 6 держав: Болгарії (354 км), Грузії (310 км), Румунії (225 км), Росії (800 км), Туреччини (1 329 км) та України (2 782 км, включаючи Азовське море).
Номер слайду 4
Річкові води майже однієї третини території Європи впадають у Чорне море, у тому числі і такі великі європейські річки, як Дунай, Дніпро і Дон. Водозбірний басейн охоплює територію 17-ти країн з населенням у 160 мільйонів чоловік. 81 мільйон з них проживає в басейні Дунаю. В цілому у прибережній зоні проживає приблизно 10,4 мільйонів чоловік з шести держав.
Номер слайду 5
Чорне море — унікальний дар природи для шести держав його берегової смуги. Воно є єдиним виходом у Світовий океан для Болгарії, Грузії, Румунії і України. Чорне море зазнало значної екологічної деградації. Використання великої кількості добрив і пестицидів для підвищення урожайності широко практикується для вирощування тварин. Підвищена кількість таких речовин з відходами від сільського господарства, промисловості та каналізаційними стоками зазвичай скидаються у водні об’єкти, а потім — у Чорне море. У результаті морська трава та поля водоростей вже не в змозі засвоїти усі органічні речовини, що потрапляють у море. Це призводить до масового розвитку фітопланктону, який перешкоджає проникненню світла до придонних рослин. Усі ці чинники сприяють вимиранню морської флори. Органічні речовини розкладаються ферментами бактерій, які поглинають розчинений у воді кисень. Цей процес є причиною майже катастрофічного біологічного стану Чорного моря. Таке погіршення стану довкілля разом з надмірним виловом риби здійснює негативний вплив на різні види риб. Фактично з 26-ти комерційно цінних видів риб, які існували раніше, залишилося лише п’ять. Скиди стічних вод у море призводять до закриття пляжів та фінансових збитків у туристичній галузі. Нераціональне управління прибережними зонами спричиняє втрату їх природної краси.
Номер слайду 6
Важко уявити , що 8000 років тому це було гігантське прісноводне озеро , схоже на Каспійське море. Коли потужний землетрус розколов сушу , утворилася протока Босфор у Туреччині. Вона з'єднала озеро з Середземним морем. І ось тоді-то сюди ринули потоки морської , солоної води. • Чорне море вперше згадується в документах V століття до нашої ери. Ясон і аргонавти саме по Чорному морю йшли до Колхіди за золотим руном . • Давньогрецька назва моря - Понт Аксинський , що означає « Негостинне море». Передбачається , що море було назване так через труднощі з навігацією . Пізніше , після вдалого освоєння берегів грецькими колоністами , море стало називатися Понтом Евксинським ( « Гостинне море »).
Номер слайду 7
• Особливістю Чорного моря є повна (за винятком деяких бактерій) відсутність життя на глибинах понад 150-200 м. Справа в тому , що глибинні шари Чорного моря насичені сірководнем . Сам сірководень у Чорному морі з'явився в результаті загибелі всього живого в ньому через злиття з Середземним морем. • Є цікава версія , що море назвали Чорним через жахливі шторми , під час яких вода в морі темніє. Хоча , справді , факт , що це буває дуже рідко • Найбільша глибина - 2210 м. • Площа Чорного моря - 422 000 км І . • У Чорне море впадають близько 15 річок , з яких Дунай і Дніпро. • У Чорному морі мешкає всього 2500 видів тварин , для порівняння в Середземному - близько 9000 видів . • У схемі течій Чорного моря виділяються два величезних замкнутих кругообіги з довжиною хвилі 350-400 км . На честь океанолога Миколи Кніповіча , який першим описав цю схему , її назвали «Окуляри Кніповича ». • Єдина акула , яка живе в Чорному морі - катран . Вона боїться людини і тому рідко з'являється біля берегів. Єдину небезпеку для людей представляють спинні плавники катрана , оснащені великими отруйними шипами.
Номер слайду 8
• Єдиний великий півострів Чорного моря - Кримський. • Гори навколо Чорного моря постійно ростуть , а саме море збільшується. Якщо гори підростають всього на кілька сантиметрів в сторіччя, то море наступає зі швидкістю 20-25 сантиметрів за 100 років.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Використані джерела: В роботі використано власні фотоматеріали, а також інформаційні матеріали з сайтів: uk.wikipedia.org ridna-ukraina.com.ua uateka.com/uk/article/geography/nature Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону, В ріднім краї панувати не дамо нікому. Чорне море ще всміхнеться, дід Дніпро зрадіє. Ще у нашій Україні доленька наспіє.