Презентація "День української мови та писемності"

Про матеріал
Матеріали до Дня української мови та писемності для учнів 9-11 класів. 9 листопада відзначається День української мови та писемності. Це свято було започатковано Указом президента України № 1241/97 від 6 листопада 1997-го.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

9 листопада відзначається День української мови та писемності. Це свято було започатковано Указом президента України № 1241/97 від 6 листопада 1997-го. Традиційно цього дня всіх українців запрошують написати Всеукраїнський диктант національної єдності і перевірити свої знання.

Номер слайду 3

За православним календарем 9 листопада вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця – послідовника Кирила і Мефодія. Вважається, що Нестор Літописець став прабатьком української писемної мови. Існують версії, що раніше на території України застосовували кілька видів писемності, деякі з них використовували грецьку абетку або латиницю. Сучасний алфавіт української мови здебільшого складається з аналогів грецьких літер і декількох слов’янських знаків, однак раніше, крім кирилиці, використовувалася так звана глаголиця.

Номер слайду 4

Мова – найбільше багатство і нації, і кожної окремої людини. Без мови немає народу. Мислення й мова виділили людину з тваринного світу. Мова забезпечує поступальний розвиток і людини, і народу, і людства загалом.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Пропоную вашій увазі ТОП-10 цікавих фактів про українську мову:1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів. 2. За лексичним запасом найближчою до української мови є білоруська — 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно), потім — російська (62%). “До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11”, — кажуть експерти.

Номер слайду 7

3. В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний.4. У 448 році візантійський історик Пріск Панійський під час перебування в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова “мед” і “страва”. Це була перша згадка українських слів.5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української до середини XIX століття була назва “руська мова”.

Номер слайду 8

6. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”.7. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”.8. Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

Номер слайду 9

9. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.10. Українська мова має велику кількість зменшувальних форм. Навіть слово “вороги” може звучати як “вороженьки”.

Номер слайду 10

Мова — живий і пластичний організм, у ній постійно з’являється щось нове. Ось і українська мова з початком війни поповнилась новими словами і зворотами. Кожен неологізм — дзеркало явищ і подій, які переживає зараз Україна.

Номер слайду 11

мордор, ерефія. Ми і раніше використовували зневажливі слова для позначення країни-агресорки, як от «расєя», «рашка», «кацапія». Але той обсяг зневаги й люті, який відчувають українці до нападників, змінює навіть правила граматики! Адже навіть автор шкільних підручників з української мови та літератури, доцент Київського університету імені Грінченка Олександр Авраменко рекомендує віднині писати назву країни росія з маленької літери. За аналогічним принципом пишемо з маленької прізвища всіх причетних до війни в Україні ворогів. Приклад: Ще недовго залишилось бункерному карлику путіну ховатись у своєму бункері на росії. Рашистського фюрера чекають лише поразки, міжнародний трибунал і смерть у пекельних муках.

Номер слайду 12

заукраїнити. У словнику слів та фраз англомовного сленгу Urban Dictionary слово «заукраїнити» позначають як ukrained («russia has been ukrained» — «росію зукраїнили»). «Заукраїнити» виникло у відповідь на повномасштабну агресію рашистів проти українського народу. Значення слова пояснюється як «спробувати забрати щось силою у невинного й отримати жорстку і сильну відповідь». Приклад: Я добряче заукраїнила того аб’юзера, хай тепер лише спробує пискнути в мій бік!

Номер слайду 13

ефект Чорнобаївки, чорнобаїти, «день Чорнобаївки», Чорнобаївський трикутник. Раніше ми називали події, що повторються знову і знову, «день Бабака», за назвою однойменного фільму. Та відтепер маємо власний аналог. Феномен боїв під Чорнобаївкою, де війська ЗСУ вже 18 разів завдали нищівної відсічі окупантам, пояснюється тим, що село — ворота до Херсона. Тому так вабить окупантів. А ми й не проти, адже це про них тепер приказка: «Побачити Чорнобаївку і померти». Щодо слова «чорнобаїти», то ним позначають феноменальне вміння наступати на одні й ті самі граблі, вчиняти раз за разом ідентичні безглузді вчинки, що несуть за собою важкі й болісні наслідки. Приклад:«Ой леле, росія знову попросила НАТО закрити небо над Чорнобаївкою». Ти ж обіцяла мені цього не робити, і ось знову — «день Чорнобаївки»…

Номер слайду 14

рашизм. Термін «рашизм» походить від поєднання англійського слова russia («раша») зі словом «фашизм» та віддзеркалює ідеологію путінської росії й небачені звірства, що принесла на нашу землю армія загарбників. Слово вже пустило коріння в ЗМІ, побутовому мовленні, а ще його активно використовують у Європі, США. Як зазначив президент Володимир Зеленський, це нове поняття «буде в історичних книжках, в умовних Вікіпедіях, залишиться на уроках». Слово «рашизм» не варто плутати з «росіянізмами», що позначають включення російських слів в українську мову. Приклад: Від злочинів рашистів у Маріуполі загинули понад 20 000 мирних жителів. І ця цифра тільки збільшується.

Номер слайду 15

орки. Прізвисько російських окупантів, запозичене з книги Джона Толкієна «Володар перснів». У книзі сказано, що орки — брудні, неотесані істоти, інтелектуальні здібності котрих ледь можуть конкурувати з рівнем розвитку каменюки при дорозі. Згадаймо епізод, у якому орки за наказом Сарумана нищили Священний ліс лише тому, що їм були потрібні дерева як пальне. І не зупинило їх нічого: ані доброзичливість місцевих жителів, ані жорстокість вчинку, ані краса первозданної природи. Орки сліпо йдуть за повелителем, не думаючи ані секунди власною головою. Приклад: Орки вдерлись до моєї домівки в Гостомелі, розграбували весь дім, ще й поналивали в чарки оливкову олію, думаючи, що то алкоголь.

Номер слайду 16

наволонтерити. Волонтери можуть знайти практично все. Ні, не так: ВСЕ і крапка. Навіть золоту волосину з хвоста єдинорога чи план нового космічного корабля Ілона Маска. Українські волонтери крутіші за Marvel-івських героїв і спецагентів «бондіани». Саме тому «наволонтерити» означає знайти щось потрібне навіть з-під землі. Бо ж воно потрібне нашим хлопцям-воїнам!Приклад: Ми наволонтерили ядерні боєголовки. Хтось знає, як відправляти на фронт і чи працює на Донбасі Нова Пошта?

Номер слайду 17

затрᴎ́дніСлово виникло у відповідь невіглаським планам рашистів «взяти Київ за три дні». Україна зламала ці плани. І відтепер «затридні» означає нереалістичні, малообґрунтовані ідеї й плани, в які людина щиро вірить, хоча все її притомне оточення намагається підказати, що результату не буде. Приклад: Ти хочеш сказати, що затридні підготуєшся до мультипредметного тесту?

Номер слайду 18

ЗСУіст, ЗСУістка. Це слово дуже популярне в україномовному сегменті Twitter. Так кажуть про себе люди, які вірять у перемогу ЗСУ беззаперечно, сильно й неспростовно. Приклад: Не запитуйте в мене про віросповідання, я ще з кінця зими затята ЗСУістка.

Номер слайду 19

Дякую за увагу!

pptx
Додано
3 квітня 2023
Переглядів
317
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку