Презентація до уроку на тему "Дихання та газообмін у тварин". У презентації подані матеріали до уроку за відповідною темою (ілюстрації, схеми, завдання), що дає можливість учням краще засвоїти новий матеріал.
Поняття дихання. Дихання — сукупність реакцій біологічного окиснення органічних речовин з виділенням енергії, необхідної для підтримання життєдіяльності організму. Органічна речовина + О2+ СО2 Складові органічних молекул+ Н2 ОВивільнення енергіїРуснак Т. М.
Номер слайду 5
Руснак Т. М.
Номер слайду 6
Дифузія у одноклітинних. О2 СО2 Одноклітинні організми використовують дифузне дихання, яке відбувається в наслідок безпосереднього проникнення газів через оболонку клітини. Руснак Т. М.
Номер слайду 7
Руснак Т. М.
Номер слайду 8
Етапи дихання. Дихання у хребетних тварин відбувається в п'ять етапів: Зовнішнє дихання — надходження повітря в повітряносні шляхи Дифузія газів у кровоносне русло. Транспорт газів кров'ю. Дифузія газів у клітини. Клітинне дихання — споживання кисню клітинами і виділення вуглекислого газу. Руснак Т. М.
Номер слайду 9
Шкіряне дихання У нижчих багатоклітинних, наприклад у черв'яків, нижчих комах, обмін газами відбувається в наслідок шкірного дихання — через клітини поверхні тіла. Дихальні гази (кисень і вуглекислий газ) проникають крізь біологічні мембрани лише в розчиненому стані. Газообмінна поверхня тіла обов’язково має бути зволожена секретом шкірних залоз чи періодичним зануренням у воду (дощові черви, земноводні та ін.)Руснак Т. М.
Номер слайду 10
Зяброве дихання Органами водного дихання є зябра, що мають різноманітну будову і забезпечують зяброве дихання Руснак Т. М.
Номер слайду 11
Зяброве дихання. Зябра добре розвинені у ракоподібних, молюсків і риб. Зябра – це тонкі пластинки, всередині яких є густа сітка кровоносних капілярів. Завдяки утворенню складок, пелюсток, поділу на пучки ниток зябра набувають великої поверхні, що забезпечує інтенсивний газообмін. Для більшої ефективності газообміну зябра водних організмів мають постійно обмиватися водою. Руснак Т. М.
Номер слайду 12
Істотну роль у повітряному диханні риб відіграє також плавальний міхур. У відкритоміхурових риб (форель) через протоку, що з’єднує міхур зі стравоходом, заковтнуте повітря надходить до плавального міхура і кисень з нього через розвинену сітку капілярів переходить у кров. Плавальний міхур закритоміхурових риб має спеціальний утвір – червоне тіло, яке секретує гази з крові до порожнини міхура. Руснак Т. М.
Номер слайду 13
Легеневе і трахейне дихання. Органами повітряного дихання — трахеї і легені. Руснак Т. М.
Номер слайду 14
Трахейне дихання. Трахейне дихання здійснюється спеціалізованою дихальною системою, яка доставляє кисень повітря до кожного органа, тканини, клітини без участі крові чи гемолімфи та їхніх кров’яних пігментів. Трахейна система заповнена повітрям, кисень дифундує від дихалець через трахеї до клітин тіла. Руснак Т. М.
Номер слайду 15
Легеневе дихання Легеневе дихання забезпечуються легенями, до яких повітря надходить з повітряносних шляхів. Руснак Т. М.
Номер слайду 16
Повітряносні шляхи. Носова порожнина. Носоглотка. Гортань. Трахея. Бронхи Руснак Т. М.
Номер слайду 17
Легеневе дихання Легенями дихають майже всі наземні хребетні, а також деякі водні тварини. Серед безхребетних легені чи легеневі мішки є у павуків, скорпіонів, деяких ракоподібних, легеневих молюсків. У членистоногих легені є видозміною зябрових ніжок, а у молюсків утворилися з мантійної порожнини. Це переважно дифузійні легені, вони не вентилюються, а кисень з повітря дифундує крізь дихальця – пневмостоми. Останні відкриваються або закриваються залежно від потреб тварини у кисні. Руснак Т. М.
Номер слайду 18
Руснак Т. М.
Номер слайду 19
Самостійна робота. Прочитати текст на с.128-129 підручника і порівняти між собою: А) зябра і легені;Б) легені тварин різних класів хордових тварин. Пояснити, що таке діафрагмальне дихання. Заповнити таблицю:{5940675 A-B579-460 E-94 D1-54222 C63 F5 DA}Клас Хордових тварин. Середовище існування. Орган дихання Особливості будови. Руснак Т. М.
Номер слайду 20
Еволюція дихальної системи. Руснак Т. М.
Номер слайду 21
Домашнє завдання. Опрацювати §30, скласти логікон з теми. Руснак Т. М.
У слайді №3 допущено помилки: у плоских червів відсутній анальний отвір, у еволюції вперше він з'являється у круглих червів. Переплутано схеми кільчастих червів з круглими, амфібій з птахами, плазунів з ссавцями, двостулкових молюсків з членистоногими (там, де "або").