При відсутності поділу класу на хлопчиків і дівчаток з'являється проблема у підборі завдань, які б одночасно зацікавили учнів та були адаптовані для представників обох гендерних груп. Особливо гостро дане питання постає, коли поділ відсутній не відразу, а виник після того, як школярі вже вивчили попередньо частину курсу обслуговуючих чи технічних видів праці. Існуюча програма не передбачає завдань для «змішаних» груп.
Проблема При відсутності поділу класу на хлопчиків і дівчаток з’являється проблема у підборі завдань, які б одночасно зацікавили учнів та були адаптовані для представників обох гендерних груп. Особливо гостро дане питання постає, коли поділ відсутній не відразу, а виник після того, як школярі вже вивчили попередньо частину курсу обслуговуючих чи технічних видів праці. Робота з традиційними конструкційними матеріалами (дерево, метал) також створює певні «рамки» у розвитку творчого потенціалу школярів. В учнів є прогалини в знаннях про народні ремесла рідного краю і про можливості використання елементів оздоблення творів декоративно-ужиткового мистецтва у своїх роботах для формування художнього образу виробу. Акцентування уваги на технологічних процесах у формуванні проектованого виробу відводить на другий план його естетичне навантаження.
Актуальність На мою думку, розробка і впровадження даного проекту допоможе учителям уникнути гострих кутів у гендерному питанні. Розвине обізнаність і самовираження учнів у сфері культури, як одну із ключових компетентностей, що передбачає популяризацію декоративно-ужиткового мистецтва та майстрів своєї громади, рідного краю. Розширить бачення учнями можливостей використання в роботі нетрадиційних матеріалів та елементів косівського керамічного розпису в оздобленні виробів. Мотивуватиме школярів до глибшого пізнання народних ремесел і сприятиме популяризації етнотрадицій. Практичне застосування, зробленого власними руками виробу (прикраса, сувенір, подарунок, оформлення інтер’єру класу, школи), ставить перед школярами особистісно-значимі цілі, виникає чітка мотивація учбової діяльності, зацікавленість в кінцевому результаті.
Мета проекту. Сформувати готовність вчителя до іноваційної діяльності. Формування в учнів ключових компетентностей. Мотивувати учнів до виконання творчих робіт на основі етнотрадицій з використанням нетрадиційних конструктивних матеріалів. Виховувати любов до культурної спадщини рідного краю.
Завдання1. Зібрати та систематизувати інформацію про використання на уроках трудового навчання нетрадиційних конструкційних матеріалів та елементів косівського керамічного розпису.2. Розробити варіанти завдань для учнів із використання нетрадиційних конструкційних матеріалів та елементів косівського керамічного розпису при створенні комплексного виробу у класах без поділу та апробувати їх на власному досвіді роботи. 3. Узагальнити власний досвіт роботи, щодо використання даної інновації.4. Укласти дидактичний матеріал по даній інновації.
Передбачувані результати1. Підвищення кількості учнів, які вмотивовано виконують завдання не зважаючи на гендерну приналежність.2. Розвиток індивідуальних творчих здібностей школярів.3. Набуття досвіду провадження технологічної діяльності,партнерської взаємодії і ціннісних ставлень до культурних традицій.4. Сформованість знань школярів, компетентності, національної самосвідомості.5. Підвищення якості освітніх послуг, ефективності учбового процесу.
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Етап. Назва. Термін Виконавці РесурсиматеріальнілюдськіПідготовчий. Діагностика готовності до проектно – впроваджувальної діяльності. Вибір та обговорення теми. Ознайомлення дирекції,учнів, батьків з темою проекту. Опрацювання науково -методичної літератури. Розробка системи уроків. Розробка унаочнення, зразків, роздаткового матеріалу.червень 2018 червень 2018 червень 2018 серпень –вересень2018серпень2018серпень2018члени МОчлени. МОавторчлени. МОчлени. МОчлени. МОбібліотечна база,інтернет ресурскошти вчителячлени МОчлени МОдирекція, учні, батькивчителівчителі
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Етап. Назва. Термін Виконавці Ресурси матеріальнілюдськіПрактичний Екскурсія в музей. Апробація використання нетрадиційних конструкційних матеріалів та елементів косівського керамічного розпису при створенні комплексного виробу у класах без поділу в системі уроків трудового навчання. Підготовка виставки учнівських робіт. Аналіз ефективності інновації. Підготовка презентації результатів проекту.жовтень 2018вересень –листопад2018грудень2018січень2019 січень2019члени МО, учнівчителі, учні9-их кл.члени. МОчлени. МОчлени. МОкоштиспонсорівмат.база школиучнівські роботичлени МО, батькивчител,учні9-их кл.вчителі,учнічлени МОчлени МО
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Етап. Назва. Термін Виконавці РесурсиматеріальнілюдськіПідсумковий. Виставка учнівських робіт. Презентація проекту на педраді. Проведення майстер – класу. Оформлення дидактичного матеріалу у вигляді буклету. Діагностика готовності до проектно –впроваджувальної діяльності.січень 2018лютий 2018лютий 2018березень2018березень2018 члени МОчлени. МОчлени. МОчлени. МОчлени. МОУчнівські роботи, приміщення школимат. база школикошти вчителя коштиспонсорів учні, батьки, вчителі педрадачлени. МОчлени. МОчлени. МО
Висновок На мою думку, ефективним шляхом вирішення проблеми підбору адекватних завдань для учнів 9-их класів, у яких перестав існувати поділ, є використання нетрадиційних конструкційних матеріалів при створенні комплексного виробу та елементів косівського керамічного розпису для його оздоблення. Як показує практика, даний проект розрахований на розвиток ключових компетентностей учнів, мотивує їх до вивчення культурної спадщини рідного краю, піднімає національну самосвідомість. Технологія гармонійно вписується в систему особистісно зорієнтованого навчання: чітко формулюється пізнавальне завдання; працює творче мислення; йде пошук нових знань, способу дій.