Презентація до уроку №8 з ОМЗ для 11 класу на тему: «Дія електричного струму на організм людини. Електротравма. Надання домедичної допомоги при ураженні електричним струмом».

Про матеріал
Сформувати у здобувачів освіти знання про порушення в організмі людини від дії електричного струму, навчити домедичної допомоги в разі ураження струмом; виховувати відповідальність, уважність; розвивати природничу, здоров’я- та життєзбережувальну компетентності.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку: Дія електричного струму на організм людини. Електротравма. Надання домедичної допомоги при ураженні електричним струмом Матеріали підготувала Скляренко Ольга Анатоліївна – учитель зарубіжної літератури та основ медичних знань ОЗО «Балаклеївський ліцей імені Євгенії Гуглі» Балаклеївської сільської ради Черкаської області

Номер слайду 2

Мета уроку Навчальна: сформувати у здобувачів освіти знання про порушення в організмі людини від дії електричного струму, навчити домедичної допомоги в разі ураження струмом; виховна: виховувати відповідальність, уважність; розвивальна: розвивати природничу, здоров’я- та життєзбережувальну компетентності.

Номер слайду 3

Перевірка домашнього завдання Робота в групах Складіть пам’ятки: для дитячого табору відпочинку з профілактики теплового та сонячного удару; для групи туристів у лижному поході.

Номер слайду 4

Актуалізація знань Що таке електричний струм? Які особливості проведення струму речовинами, із яких складається людський організм? Назвіть потенційно небезпечні місця, де людина може бути уражена струмом.

Номер слайду 5

Мотивація навчальної діяльності Як тільки маленька дитина починає самостійно пересуватися домівкою, найбільшим клопотом дорослих стає нагляд за тим, щоб вона трималася як­найдалі від розеток. Грамотні господарі встановлюють спеціальні безпечні для дітей розетки. Ми всі змалечку знаємо, що струм та електроприлади — це не іграшки. А що станеться, якщо все ж таки вдарило струмом?

Номер слайду 6

Вивчення нового матеріалу 1. Уразлива дія електричного струму Електричний струм може уразити людину за безпосереднього контакту з предметом під струмом. При напрузі до 450-500 Вт небезпечніший змінний струм, а при більш високій напрузі — постійний. Початкова подразнююча дія електричного струму з’являється при струмі силою 1 мА. Смертельна електротравма завдається при силі струму понад 100 мА.

Номер слайду 7

Вивчення нового матеріалу Дія струму на організм: теплова — утворюються опіки (широкі, глибокі) III, IV ступеня; механічна — рани у вигляді розривів шкіри та інших частин; пробоїни різної глибини, надсильні скорочення м’язів можуть призводити до переломів, вивихів;

Номер слайду 8

Вивчення нового матеріалу Дія струму на організм: хімічна — виражена в електролізі водяних розчинів, що призводить до тяжких розладів тканинного обміну речовин, змін структури клітин і тканин, відкладання металу в ділянці електропозначок; біологічна — порушення природних біоелектричних процесів в організмі.

Номер слайду 9

Вивчення нового матеріалу У місцях входу і виходу електричного розряду утворюються знаки струму — опіки у вигляді кратероподібних поглиблень, із краями сіро-жовтого кольору, що іноді проникають до кісток, трохи болісні, майже не мають вираженої реакції навколо. Опік може ушкодити не тільки шкіру, а й підшкірні тканини аж до обвуглювання кісток — ходи струму.

Номер слайду 10

Вивчення нового матеріалу Іноді на шкірі помітні деревоподібні розгалужені червоні смуги. Людина непритомніє, знижується температура тіла, зупиняється дихання, пригнічується серцева діяльність, можливий стан уявної смерті, за якого не прослуховується дихання та пульс, зіниці широкі, не реагують на світло.

Номер слайду 11

Вивчення нового матеріалу Шкіряні покриви бліді. Ступінь тяжкості уражень залежить від параметрів електричного струму, від шляху проходження струму, тривалості його дії, електропровідності шкіри, фізіологічного стану організму, характеру навколишнього середовища (сухе, вологе).

Номер слайду 12

Вивчення нового матеріалу 2. Електротравма Електротравма — це непередбачена патологічна дія електричного струму на організм, яка спричиняє системні функціональні порушення центральної нервової, серцево-судинної і дихальної систем та місцеві зміни.

Номер слайду 13

Вивчення нового матеріалу Електричний струм діє як місцево, пошкоджуючи тканини уздовж електричного ланцюга, що виникає в організмі, так і рефлекторно. Поширюючись тканинами тіла людини від місця входу до місця виходу, утворює так звану петлю струму.

Номер слайду 14

Вивчення нового матеріалу Менш небезпечною є нижня петля (від ноги до ноги), більш небезпечною — верхня петля (від руки до руки), а найнебезпечніша — повна петля (обидві руки і обидві ноги). В останньому випадку електричний струм обов’язково проходить через серце. Чим сильніший опір шкіри, тим слабша загальна дія травми, але значно глибші місцеві зміни.

Номер слайду 15

Вивчення нового матеріалу Ступені електротравми І ступінь — судомні скорочення м’язів без знепритомнення; потерпілий переляканий, блідий, кричить. II ступінь — судомні скорочення м’язів зі втратою і швидким відновленням свідомості, блідість шкіри, різкий переляк, крик про допомогу — самостійне звільнення від дії струму неможливе.

Номер слайду 16

Вивчення нового матеріалу Ступені електротравми III ступінь — судомні скорочення м’язів зі знепритомненням, дихання утруднене, тони серця глухі, голосові зв’язки спазмовані, потерпілий не може кричати навіть після опритомнення. IV ступінь — клінічна смерть, зупинка серця на фоні судом, миттєвий різкий видих, зупинка дихання.

Номер слайду 17

Вивчення нового матеріалу Домедична допомога Переконатися у відсутності небезпеки. Якщо постраждалий перебуває під дією електричного струму, за можливості припинити дію останнього. Провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості, дихання.

Номер слайду 18

Вивчення нового матеріалу Домедична допомога Викликати бригаду швидкої медичної допомоги. Якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочати проведення серцево-легеневої реанімації. Якщо постраждалий непритомний, але дихання збережене, надати постраждалому стабільного положення.

Номер слайду 19

Вивчення нового матеріалу Домедична допомога Накласти на місця опіку чисті стерильні пов’язки. Забезпечити постійний нагляд за постраждалим. При погіршенні стану постраждалого повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичної допомоги.

Номер слайду 20

Перегляд відео Невідкладна допомога при електротравмах https://www.youtube.com/watch?v=ur0jtjSeFgo&ab_channel=%D0%9C%D1%96%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BD%D1%8F4%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%97%D0%B2

Номер слайду 21

Закріплення вивченого матеріалу Назвіть ознаки, які свідчать, що постраждалий зазнав дії струму.

Номер слайду 22

Закріплення знань Розгадайте кросворд

Номер слайду 23

Домашнє завдання Опрацювати § 7 (стор. 46-49) підручника.

Номер слайду 24

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ: Література Захист Вітчизни. Основи медичних знань. Рівень стандарту : підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти / А.А. Гудима, А.О. Пашко, І.М. Герасимів, М.М. Фука. – Тернопіль : Астон, 2019. – 240 с. : іл. Інтернет-ресурси https://vseosvita.ua/library/konspekt-z-temi-persa-dopomoga-pri-opikah-dopomoga-pri-teplovomu-ta-sonacnomu-udari-obmorozenni-ta-elektrotravmah-76572.html http://osnova.com.ua/preview/book/5847/%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8B%20%D0%B8%D0%B7%20MK_zahist_11%20kl_butenko_pavluk.pdf Відео: https://www.youtube.com/watch?v=ur0jtjSeFgo&ab_channel=%D0%9C%D1%96%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BD%D1%8F4%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%97%D0%B2

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Domanetska Valentina
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
ppt
До підручника
Захист Вітчизни (рівень стандарту, академічний, профільний, для дівчат – Основи медичних знань) 11 клас (Гудима А.А., Пашко К.О., Герасимів І.М., Фука М..М.)
Додано
10 серпня 2022
Переглядів
7554
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку