14 грудня о 18:00Вебінар: Новітні підходи до навчання: скетчноутінг та комікси для учнів початкових класів (і не тільки)

Презентація до уроку " Багатство мовлення. у різних стилях. Синонімія (лексична,фразеологічна, морфологічна, синтаксична,стилістична( Поглиблене повторення)

Про матеріал
Презентація до уроку української мови з підприємницьким тлом в 11 класі "Багатство мовлення. у різних стилях. Синонімія (лексична,фразеологічна, морфологічна, синтаксична,стилістична( Поглиблене повторення)"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

КОМПЛІМЕ́НТ, у, чол. Приємні, люб'язні слова; похвала, лестощі. Тут всі зацікавилися українською літературою, дякуючи перекладам моїх оповідань, і говорять мені компліменти (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 405); Мені здавалось, що вона напрошується на компліменти, але тон у неї був щирий (Леся Українка, III, 1952, 605)Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 251

Номер слайду 2

Тема: Багатство мовлення. Синонімія (лексична, фразеологічна, морфологічна, синтаксична, стилістична). Поглиблене повторення

Номер слайду 3

Мета уроку: поглибити ваші знання про синонімічне багатство мовлення, удосконалювати уміння добирати приклади для ілюстрації певного мовного явища; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення;підвищувати культуру мовлення, виховувати любов до рідної мови, ставлення до неї як до модної сучасної та престижної; переконати вас, що знання мови є необхідною складовою критеріїв успішного вступу до ВНЗ та працевлаштування;формувати конкурентоспроможність майбутніх членів громадянського суспільства.

Номер слайду 4

Як парость виноградної лози, Плекайте мову. Пильно й ненастанно Політь бур’ян. Чистіша від сльози Вона хай буде…. М. Рильський

Номер слайду 5

Синоніми — це слова, що звучать по-різному, але мають спільне основне лексичне значення. У семантичному полі синоніми своїм значенням накладаються один на одного або перебувають поруч: горизонт, обрій, видноколо, небосхил, небозвід, крайнебо, круговид, кругозір; зрозуміти, збагнути, втямити, дібрати, уторопати, розшолопати. Синоніми, як правило, називають те саме поняття, але різними словами

Номер слайду 6

Синоніми об'єднуються в синонімічний ряд, у якому виділяється стрижневе слово — домінанта. Воно є носієм основного значення, спільного для всього синонімічного ряду, стилістично нейтральне, найуживаніше й у словниках синонімів ставиться першим: кричати, горлати, лементувати, галасувати, репетувати, верещати, волати.

Номер слайду 7

Морфологічні синоніми – це варіанти форм слів на позначення того самого поняття: референтові – референту, знавцеві – знавцю; в щоденному – в щоденнім, на нинішньому – на нинішнім; одної – однієї, на семи – на сімох; читає – ита (розм.), говорить – говоре (розм.).

Номер слайду 8

Синтаксичні синоніми – різні синтаксичні конструкції, вживані для вираження тієї самої думки: зважати на обставини, враховувати обставини;розумітися на політиці, розумітися в політиці – розбиратися в політиці – знатися на політиці.

Номер слайду 9

 – наявність префіксально-суфіксальних утворень, наділених різними семантико-стилістичними відтінками: викривляти, перекривляти, скривлювати; доповідати – доповісти; бистрінь – бистрина; високий, височенний, височезний. Словотвірна синонімія

Номер слайду 10

Фразеологічні синоніми – варіанти фразеологічних одиниць на позначення того самого поняття: брати ноги на плечі – брати ноги в руки – кивати п’ятами – змотати вудки – дати волю ногам – дати ногам знати; байдики бити – ловити гав – ганяти ворон – давати горобцям дулі.

Номер слайду 11

Семантичні (ідеографічні) синоніми відрізняються відтінками значення: виголошувати, проголошувати, промовляти, ораторствувати, зачитувати; відомий, видатний, знаменитий, славнозвісний

Номер слайду 12

Стилістичні синоніми характеризуються закріпленістю за певним стилем та відрізняються емоційно-експресивним забарвленням: повідомити (нейтр.) – возвістити (книжн.) – доповісти, поставити до відома (ділов.); ознака (нейтр.) симптом (наук)

Номер слайду 13

Фонетичні синоніми – різні форми того самого слова, що з’являються внаслідок чергування голосних і приголосних, наявності чи відсутності приставних приголосних або голосних: упорядник – впорядник, учорашній – вчорашній, убачати – вбачати, унаслідок – внаслідок; імовірність – ймовірність, ітися – йтися.

Номер слайду 14

Контекстуальні синоніми – слова, що вступають у синонімічні стосунки лише в певному контексті: надмір (нейтр.) – повінь (поет.), повноводдя (поет.), натовп (розм.). Надмір сил у кожнім русі, Кров жива в ударі кожнім (М. Рильський); …В погляді його була повінь гніву (О. Довженко); Повноводдя почуттів; Личко від натовпу почуттів та від сліз горіло (Панас Мирний).

Номер слайду 15

процент — відсоток, екземпляр —примірник,фотографія — світлина, аеродром — летовище, площа — майдан, нагідки — календула, воротар — голкіпер, мовознавство — лінгвістика. Абсолютні синоніми - цілком ідентичні за значенням і належать здебільшого до стилістично нейтральної лексики:

Номер слайду 16

- слова, які належать до однієї частини мови й мають певний відтінок у значенні. Наприклад:величезний – грандіозний – колосальний. Збагаченню мови лексичними синонімами сприяють такі мовні явища як табу та евфемізми. Лексичні синоніми

Номер слайду 17

Табу — слово, вживання якого заборонено з різних причин: через забобони, вірування, з цензурних і етичних міркувань. У такому разі той самий предмет починають називати іншим словом : чорт — дідько, лихий, куций, люципер, нечиста сила; брехня — вигадка, плітка, дезінформація, інсинуація.

Номер слайду 18

Евфемізми — слова або вислови, що вживаються замість слів із грубим чи неприємним змістом: брехати — говорити неправду, вигадувати, фантазувати; смердіти — погано пахнути, старий — похилого віку, літній; дурний — недалекий, наївний.

Номер слайду 19

Перифра́з, перифраза (від дав.гр. περίφρασις — «описовий вираз, іносказання») у стилістиці й поетиці троп, що описово виражає одне поняття за допомогою декількох. Перифраз — непряма згадка об'єкта не шляхом називання, а опису: Місяць -нічне світило 

Номер слайду 20

Підсумуємо інформацію, яку ми отримали. Синоніми- це слова, які позначають одне й те ж поняття, проте чимось відррізняються – значенням, стилістикою чи особливостями сполучуваності

Номер слайду 21

Пояснити значення фразеологізмів «Моя хата скраю» та «Губляться ключі від розуму», дібрати синоніми-фразеологізми (3хв)

Номер слайду 22

Поняття «бути байдужим до чогось»має фразеологічні синоніми: тримати нейтралітет; про мене хоч вовк траву їж; наше діло півняче:проспівали, а там хоч не розвидняйся. «Моя хата скраю»

Номер слайду 23

Так кажуть про розумово неповноцінну людину. Фразеологічні синоніми: не сповна розуму; вискакують клепки, не варить баняк, у голові літають джмелі, замість мозку росте капуста, немає лою під чуприною.«Губляться ключі від розуму».

Номер слайду 24

1реч. Розтрушувала, розметувала, розгублювала вовну- лексичні синоніми2 реч. Мовчали, німувала лексичні синоніми

Номер слайду 25

Вершках,верхом,вершина,верхів’я, верховини, верховіття (словотвірні) маківка,чохли гір тім’я гори(контекст). пік , на хребті хвилі, гребенем (контекст)Шпиль, пік, грунь(семантичні)

Номер слайду 26

Референдум - всенародне опитування,плебісцит збори- форум, віче конференція, нарада,

Номер слайду 27

Домашнє завдання: Вправа 194 Вправа 198 П.18,19.

Номер слайду 28

Хто не знає мови народу, на землі якого-живе, той або гість, або наймит, або окупант.

Номер слайду 29

Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя. Вольтер

Номер слайду 30

pptx
До підручника
Українська мова (академічний, профільний рівень) 11 клас (Шелехова Г.Т., Бондаренко Н.В., Новосьолова В.І.)
Додано
26 жовтня 2019
Переглядів
1132
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку