Презентація до уроку " Багатство мовлення. у різних стилях. Синонімія (лексична,фразеологічна, морфологічна, синтаксична,стилістична( Поглиблене повторення)
Презентація до уроку української мови з підприємницьким тлом в 11 класі
"Багатство мовлення. у різних стилях. Синонімія (лексична,фразеологічна, морфологічна, синтаксична,стилістична( Поглиблене повторення)"
КОМПЛІМЕ́НТ, у, чол. Приємні, люб'язні слова; похвала, лестощі. Тут всі зацікавилися українською літературою, дякуючи перекладам моїх оповідань, і говорять мені компліменти (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 405); Мені здавалось, що вона напрошується на компліменти, але тон у неї був щирий (Леся Українка, III, 1952, 605)Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 251
Мета уроку: поглибити ваші знання про синонімічне багатство мовлення, удосконалювати уміння добирати приклади для ілюстрації певного мовного явища; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення;підвищувати культуру мовлення, виховувати любов до рідної мови, ставлення до неї як до модної сучасної та престижної; переконати вас, що знання мови є необхідною складовою критеріїв успішного вступу до ВНЗ та працевлаштування;формувати конкурентоспроможність майбутніх членів громадянського суспільства.
Номер слайду 4
Як парость виноградної лози, Плекайте мову. Пильно й ненастанно Політь бур’ян. Чистіша від сльози Вона хай буде…. М. Рильський
Номер слайду 5
Синоніми — це слова, що звучать по-різному, але мають спільне основне лексичне значення. У семантичному полі синоніми своїм значенням накладаються один на одного або перебувають поруч: горизонт, обрій, видноколо, небосхил, небозвід, крайнебо, круговид, кругозір; зрозуміти, збагнути, втямити, дібрати, уторопати, розшолопати. Синоніми, як правило, називають те саме поняття, але різними словами
Номер слайду 6
Синоніми об'єднуються в синонімічний ряд, у якому виділяється стрижневе слово — домінанта. Воно є носієм основного значення, спільного для всього синонімічного ряду, стилістично нейтральне, найуживаніше й у словниках синонімів ставиться першим: кричати, горлати, лементувати, галасувати, репетувати, верещати, волати.
Номер слайду 7
Морфологічні синоніми – це варіанти форм слів на позначення того самого поняття: референтові – референту, знавцеві – знавцю; в щоденному – в щоденнім, на нинішньому – на нинішнім; одної – однієї, на семи – на сімох; читає – ита (розм.), говорить – говоре (розм.).
Номер слайду 8
Синтаксичні синоніми – різні синтаксичні конструкції, вживані для вираження тієї самої думки: зважати на обставини, враховувати обставини;розумітися на політиці, розумітися в політиці – розбиратися в політиці – знатися на політиці.
Фразеологічні синоніми – варіанти фразеологічних одиниць на позначення того самого поняття: брати ноги на плечі – брати ноги в руки – кивати п’ятами – змотати вудки – дати волю ногам – дати ногам знати; байдики бити – ловити гав – ганяти ворон – давати горобцям дулі.
Стилістичні синоніми характеризуються закріпленістю за певним стилем та відрізняються емоційно-експресивним забарвленням: повідомити (нейтр.) – возвістити (книжн.) – доповісти, поставити до відома (ділов.); ознака (нейтр.) симптом (наук)
Номер слайду 13
Фонетичні синоніми – різні форми того самого слова, що з’являються внаслідок чергування голосних і приголосних, наявності чи відсутності приставних приголосних або голосних: упорядник – впорядник, учорашній – вчорашній, убачати – вбачати, унаслідок – внаслідок; імовірність – ймовірність, ітися – йтися.
Номер слайду 14
Контекстуальні синоніми – слова, що вступають у синонімічні стосунки лише в певному контексті: надмір (нейтр.) – повінь (поет.), повноводдя (поет.), натовп (розм.). Надмір сил у кожнім русі, Кров жива в ударі кожнім (М. Рильський); …В погляді його була повінь гніву (О. Довженко); Повноводдя почуттів; Личко від натовпу почуттів та від сліз горіло (Панас Мирний).
Номер слайду 15
процент — відсоток, екземпляр —примірник,фотографія — світлина, аеродром — летовище, площа — майдан, нагідки — календула, воротар — голкіпер, мовознавство — лінгвістика. Абсолютні синоніми - цілком ідентичні за значенням і належать здебільшого до стилістично нейтральної лексики:
Номер слайду 16
- слова, які належать до однієї частини мови й мають певний відтінок у значенні. Наприклад:величезний – грандіозний – колосальний. Збагаченню мови лексичними синонімами сприяють такі мовні явища як табу та евфемізми. Лексичні синоніми
Номер слайду 17
Табу — слово, вживання якого заборонено з різних причин: через забобони, вірування, з цензурних і етичних міркувань. У такому разі той самий предмет починають називати іншим словом : чорт — дідько, лихий, куций, люципер, нечиста сила; брехня — вигадка, плітка, дезінформація, інсинуація.
Номер слайду 18
Евфемізми — слова або вислови, що вживаються замість слів із грубим чи неприємним змістом: брехати — говорити неправду, вигадувати, фантазувати; смердіти — погано пахнути, старий — похилого віку, літній; дурний — недалекий, наївний.
Номер слайду 19
Перифра́з, перифраза (від дав.гр. περίφρασις — «описовий вираз, іносказання») у стилістиці й поетиці троп, що описово виражає одне поняття за допомогою декількох. Перифраз — непряма згадка об'єкта не шляхом називання, а опису: Місяць -нічне світило
Номер слайду 20
Підсумуємо інформацію, яку ми отримали. Синоніми- це слова, які позначають одне й те ж поняття, проте чимось відррізняються – значенням, стилістикою чи особливостями сполучуваності
Номер слайду 21
Пояснити значення фразеологізмів «Моя хата скраю» та «Губляться ключі від розуму», дібрати синоніми-фразеологізми (3хв)
Номер слайду 22
Поняття «бути байдужим до чогось»має фразеологічні синоніми: тримати нейтралітет; про мене хоч вовк траву їж; наше діло півняче:проспівали, а там хоч не розвидняйся. «Моя хата скраю»
Номер слайду 23
Так кажуть про розумово неповноцінну людину. Фразеологічні синоніми: не сповна розуму; вискакують клепки, не варить баняк, у голові літають джмелі, замість мозку росте капуста, немає лою під чуприною.«Губляться ключі від розуму».