Презентація до уроку-дослідження "Система образів роману "Злочин і кара"

Про матеріал
Презентація до уроку-дослідження "Система образів роману "Злочин і кара" входить до складу методичної збірки "Організація групової роботи на уроках зарубіжної літератури" (2019 рік). Автор - Савастеєнко В.В., вчитель Миргородської гімназії імені Т.Г.Шевченка.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Урок № 15 Система образів роману «Злочин і кара» (урок-дослідження) 10 клас. Презентація учителя Миргородської гімназії імені Т. Г. Шевченка Савастеєнка В. В.

Номер слайду 2

 Класна робота. Дата уроку Система образів роману «Злочин і кара» Урок-дослідження№ 152

Номер слайду 3

Тема. Система образів роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара». Розкриття складності та суперечливості духовного світу людини. Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художні особливості твору, майстерність автора у зображенні складності духовного світу людини; розвивати навички аналізування художнього тексту, розкриття психології героїв, уміння порівнювати літературні явища з життєвими, висловлювати свої міркування та обґрунтовувати їх; виховувати повагу до загальнолюдських життєвих цінностей, прагнення їх дотримуватися. Оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього, комп′ютерна презентація, листки з таблом оцінок і «колесом компетентності». Тип уроку: формування вмінь та навичок (урок-дослідження).

Номер слайду 4

І. Організаційний момент

Номер слайду 5

1. Поділ класу на групи (за місцем навчання)2. Пояснення умов виконання завдань і оцінювання роботи групи.3. Роздача листків з табло оцінок і «колесом компетентності».4. Листки для відповідей, ручки.

Номер слайду 6

ПЛАН УРОКУ: Тест ЗНО «Образи роману». Вправа «Розшукується людина». Вправа «Провокація». Вправа «Свідомий вибір». Вправа “Три по три». Вправа «Домінантна риса». Вправа «Впізнай героя за цитатою».Ідеї роману «Злочин і кара».

Номер слайду 7

Дякую. ТАБЛО ОЦІНОККОЛЕСО КОМПЕТЕНТНОСТІТест ЗНО «Образи роману» -Вправа «Розшукується людина» -Вправа «Провокація». Вправа «Свідомий вибір» - Вправа “Три по три» -Вправа «Домінантна риса» -Вправа «Впізнай героя» -Ідеї роману «Злочин і кара» -Середнє арифметичне -

Номер слайду 8

Дякую. ПОЯСНЕННЯ ДО КОЛЕСА КОМПЕТЕНТНОСТІ 1. По колу «колеса» стоять вісім цифр – це номери завдань.2. Від центра «колеса» йдуть лінії до номерів завдань.3. Ці лінії є шкалою оцінки.4. Центр кола – оцінка 1.5. По середині лінії – оцінка 6.6. Край кола – оцінка 12. Зрозуміо?

Номер слайду 9

ІI. Актуалізація опорних знань. Повторення вивченого.

Номер слайду 10

1 завдання. Тест ЗНО. Образи роману.

Номер слайду 11

1. Альона Іванівна, яку вбив Раскольніков, була…А крамарка. Б квартирна хазяйка Раскольнікова. В лихварка. Г повія. Д графиня

Номер слайду 12

2. Він «вирішив узяти дівчину чесну, але без посагу, і обов’язково таку, що вже зазнала злиднів». У поданому уривку йдеться про…А Лебезятнікова. Б Свидригайлова. В Лужина. Г Разуміхіна. Д Порфирія Петровича

Номер слайду 13

3. «Це був чоловік років уже за п’ятдесят, середній на зріст і кремезний, із сивиною і з великою лисиною, з жовтим, навіть зеленкуватим, набряклим від постійного пияцтва обличчям». Це портрет…А Свидригайлова. Б Лужина. В Порфирія Петровича. Г Лебезятнікова. Д Мармеладова

Номер слайду 14

4. Образ Лебезятнікова був карикатурою на…А соціалістів і нігілістів. Б марксистів. В анархістів. Г народників. Д масонів

Номер слайду 15

5. До розуміння теорії Раскольнікова ближче за всіх підійшов…А Свидригайлов. Б Лужин. В Мармеладов. Г Разуміхін. Д Лебезятніков

Номер слайду 16

6. Рід занять Соні Мармеладової... А крамарка. Б власниця будинку. В лихварка. Г повія. Д корчмарка

Номер слайду 17

7. Порфирій Петрович був…А сусідом Родіона Раскольнікова. Б слідчим. В батьком Соні МармеладовоїГ родичем старої лихварки. Д нареченим Дуні

Номер слайду 18

8. Подані слова «Розумієте, розумієте ви, шановний добродію, що значить, коли вже нікуди більше йти» належать…А Раскольнікову. Б Мармеладову. В Свидригайлову. Г СоніД Разуміхіну

Номер слайду 19

9. Від остаточного морального падіння Раскольнікова рятує…А сестра Дуня. Б Разуміхін. В Соня Мармеладова. Г Свидригайлов. Д мати

Номер слайду 20

10. Уособленням страждання і приниження людини стає доля героїв роману «Злочин і кара»…А Лужина і Свидригайлова. Б Порфирія Петровича і Лебезятнікова. В Мармеладова та його сім’їГ Раскольнікова і Разуміхіна. Д жодних героїв

Номер слайду 21

11. Образ Соні Мармеладової символізує…А розпусту. Б християнське смирення. В зневагу до мораліГ гордість і упередження. Д приниження людської гідності

Номер слайду 22

12 . Кумиром Родіона Раскольнікова був…А Наполеон Бонапарт. Б Олександр Македонський. В Карл Великий. Г Михайло Кутузов. Д Олександр Суворов

Номер слайду 23

Правильна відповідь. ВВ ДА АГ ББ ВВ БАГрупи здають листочки з відповідями. Вчитель перевіряє й виставляє оцінку групам. Учні заповнюють табло оцінок і роблять відмітку на «колесі компетентності».

Номер слайду 24

IІІ. Оголошення теми та мети уроку

Номер слайду 25

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Номер слайду 26

Слово вчителя. «Достоєвський довіряв уважному і вдумливому читачеві і тому багато не договорював, розраховуючи на духовне прилучення читача до свого світу»,— писав академік Д. Лихачов.

Номер слайду 27

Читацька оцінка стає необхідною умовою розуміння теорії Раскольнікова та його самого, інших героїв, душі яких сповнені протиріч, страшних, нелюдських, але досить переконливих аргументів.

Номер слайду 28

Сьогодні на уроці ми спробуємо дістатися до глибинної суті протиріч, які роз’ятрюють душі героїв, змушують їх до тих чи інших дій і вчинків.

Номер слайду 29

V. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

Номер слайду 30

Завдання 2. Вправа «Розшукується людина".

Номер слайду 31

Ваше завдання - знайти героя роману за однією ознакою. Учні записують у стовпчик на листку відповіді – імена героїв роману. Потім здають листочки з відповідями. Вчитель перевіряє й виставляє оцінку групам. Учні заповнюють табло оцінок і роблять відмітку на «колесі компетентності».

Номер слайду 32

Самогубець Гувернантка Лихварка Повія Слідчий П‘яниця Лікар Перекладач Маляр Капіталіст Хвора на сухоти Студент

Номер слайду 33

Правильна відповідь (Свидригайлов) (Дуня) (Альона Іванівна) (Соня) (Порфирій) (Мармеладов) (Зосимов) (Разуміхін) (Миколка) (Лужин) (Катерина Іванівна) (Раскольніков)

Номер слайду 34

Завдання 3. Вправа «Провокація»: 12 речень з можливими помилками(правда – 1, помилка – 2)

Номер слайду 35

Ваше завдання – визначити, які речення є правдиві, а які – помилкові. Відповіді записати у вигляді цифрового коду. Правда – 1, неправда – 2. Потім команди здають листочки з відповідями. Вчитель перевіряє й виставляє оцінку групам. Учні заповнюють табло оцінок і роблять відмітку на «колесі компетентності».

Номер слайду 36

1. Достоєвський – лауреат Нобелівської премії. 2. Раскольніков – герой свого часу.3. Найбрутальніше місто, зображене в романі, – Москва.4. Ідейний «антипод» Раскольнікова – маляр Миколка. 5. «Одна ягідка з поля» для Раскольнікова – Лужин.6. Раскольніков довгий час жив у підземеллі.

Номер слайду 37

7. Разуміхін - професійний перекладач.8. Соня Мармеладова – «вічна Соня»9. «Вища людина» – не має право переступити закон.10. Свидригайлов – романтик…11. Краса врятує світ.12. Раскольніков хотів змінити світ на краще…

Номер слайду 38

Правильна відповідь21 21 22 11 22 11

Номер слайду 39

Завдання 4. Вправа «Свідомий вибір».

Номер слайду 40

Ваше завдання - поділіти другорядних героїв за категорією “Двійники”- “Антиподи”. Записати відповідь в цифровому варіанті.“Двійники” – 1 “Антиподи” – 2 Потім команди здають листочки з відповідями. Вчитель перевіряє й виставляє оцінку групам. Учні заповнюють табло оцінок і роблять відмітку на «колесі компетентності».

Номер слайду 41

1. Катерина Іванівна2. Миколка3. Альона Іванівна4. Господарка квартири5. Марфа Петрівна6. Дуня

Номер слайду 42

7. Лизавета8. Заметов9. Зосімов10. Дівчина на бульварі11. Петербург12. Достоєвський

Номер слайду 43

Правильна відповідь22 11 12 21 22 12

Номер слайду 44

Завдання 5. Вправа «Три по три»

Номер слайду 45

На окремому листочку запишіть схему: Раскольніков  Раскольніков  Раскольніков 

Номер слайду 46

Аналізуючи ідеї Раскольнікова, відбиті у свідомості двійників і їх «антиподів», можна уявити систему образів героїв у вигляді трьох «трійок», в центрі кожної – головний герой. Два інших героя – протилежні полюси. Ваше завдання: записати зліва і справа імена героїв роману. Кожне правильне прізвище – 2 бали.

Номер слайду 47

Перша “трійка”. «Егоїсти-альтруїсти». Одні з героїв роману – закінчені егоїсти, інші – приклад безкорисливої допомоги іншим (альтруїсти). Запишіть зліва від Раскольнікова найяскравіший приклад егоїзму, а справа – приклад альтруїзму.

Номер слайду 48

1. ЛЮДИНА ДЛЯ ЛЮДИНИЕГОЇЗМАЛЬТРУЇЗМ Раскольніков 

Номер слайду 49

Друга “трійка” «Анархія і порядок». Одні герої роману діють за власним розсудом, ігноруючи закон і порядок (анархісти), інші у всьому суворо дотримується законності. А Раскольніков, як завжди, «розколюється»: він стверджує право на протест людини незвичайної і покору «тварі тремтячою». Запишіть зліва героя-анархіста, справа – героя світу законів.

Номер слайду 50

2. ЛЮДИНА І ЗАКОН АНАРХІЯПРАВО-ПОРЯДОК Раскольніков 

Номер слайду 51

Третя «трійка» «Індивідуалізм - смиренність»Одні герої роману сповідують індивідуалізм, культ сильної особистості, інші - глибоку віру, християнське смирення, людинолюбство. Раскольніков, як завжди, знаходиться десь посередині. Запишіть зліва - героя, який проповідує індивідуалізм, справа – героя, який символізує смиренність.

Номер слайду 52

3. МОРАЛЬ І ЛЮДИНАІНДИВІ-ДУАЛІЗМСМИРЕННЯ Раскольніков 

Номер слайду 53

Правильна відповідь. Лужин. Раскольніков. Разуміхін. Лебезятніков. Раскольніков. Порфирій Петрович. Свидригайлов. Раскольніков. Соня

Номер слайду 54

Завдання 6. Вправа «Домінантна риса»

Номер слайду 55

Світ складається з людей, які живуть у ньому. Людина змінює й організовує своє життя. І кожній людині притаманна риса, яка є домінуючою, головною в характері особистості.

Номер слайду 56

Ваше завдання - знайти героя роману за домінантною рисою. Учні записують у стовпчик на листку відповіді – імена героїв роману. Потім здають листочки з відповідями. Вчитель перевіряє й виставляє оцінку групам. Учні заповнюють табло оцінок і роблять відмітку на «колесі компетентності».

Номер слайду 57

1. Гроші 2. Алкоголь 3. Порок 4. Закон 5. Бунт 6. Альтруїзм7. Віра 8. Чистота 9. Покірливість 10. Жадібність 11. Дурість 12. Анархія

Номер слайду 58

Правильна відповідь1. (Лужин)2. (Мармеладов)3. (Свидригайлов)4. (Порфирій)5. (Катерина Іванівна)6. (Разуміхін)7. (Соня)8. (Дуня)9. (Лизавета)10. (Альона Іванівна)11. (Миколка)12. (Лебезятніков)

Номер слайду 59

Завдання 7. Вправа «Впізнай героя за цитатою»

Номер слайду 60

Ваше завдання: визначити героя за цитатою з роману. Учні записують у стовпчик на листку відповіді – імена героїв роману. Потім здають листочки з відповідями. Вчитель перевіряє й виставляє оцінку групам. Учні заповнюють табло оцінок і роблять відмітку на «колесі компетентності».

Номер слайду 61

1. «Одягнений він був у старий, зовсім зношений чорний фрак з обірваними ґудзиками. Один тільки ще якось тримався, на нього він і застібався, певно все ще стараючись дотримуватись вимог пристойності».

Номер слайду 62

2. «Це був надзвичайно веселий і компанійський хлопець, добрий до простоти. Проте за цією простотою ховались і глибина, і гідність… Був він розумний, хоч і справді часом дуже простуватий».

Номер слайду 63

3. «Возлюби, перше за все, одного себе, бо все на світі на особистому інтересі основане» «…вигідніше брати дружину з убогості, щоб потім над нею володарювати».

Номер слайду 64

4. «У розпусті є щось постійне, основане на природі…»; «…я нічиєю думкою особливо не цікавлюсь…»; «Ми одного поля ягоди!»

Номер слайду 65

5. «Мав він років тридцять п´ять, на зріст був трохи нижчий від середнього, огрядний і навіть з черевцем, бритий, без вусів і без бакенбардів, з коротко стриженим волоссям на великій круглій голові…»

Номер слайду 66

6. «Це була крихітна, суха старенька, років шістдесяти, з гострими і злими очицями, з маленьким гострим носом і простоволоса. Біляві, мало посивілі волосся її було жирно змащені маслом».

Номер слайду 67

7. «Ти, звичайно, знаєш, яка вона розумна і з яким твердим характером. Вона багато може стерпіти і навіть в крайньому разі знайти в собі стільки самовладання, щоб не втратити своєї твердості».

Номер слайду 68

8. «…дружина моя,— особа освічена і уроджена штабс-офіцерська дочка. … вона ж і серця високого і почуттів, облагороджених вихованням, сповнена. … дама хоч і великодушна, але несправедлива...»

Номер слайду 69

9. «Це була висока, незграбна, тиха й покірлива дівка, мало не ідіотка, тридцяти п´яти років, що перебувала в повному рабстві у сестри своєї, працювала на неї день і ніч, тремтіла перед нею…».

Номер слайду 70

10. «Прийшла, і просто на стіл тридцять карбованців поклала. І словечка при цьому не мовила, а взяла тільки зелену хустку, накрила нею зовсім голову і лягла на ліжко, обличчям до стіни, тільки плічка та тіло все здригаються...»

Номер слайду 71

11. «Не те щоб він був такий уже боязкий і затурканий, навпаки, але з деякого часу він перебував у дратівливому напруженні, схожому на іпохондрію. Він заглибився в себе і відцурався всіх…»

Номер слайду 72

12. «…це я сміюся, а не плачу. Ти думаєш, я плачу? Ні, це я радію, а вже в мене така дурна звичка: сльози самі ллються, це в мене після смерті твого батька, від усього плачу. Сідай, голубчику, втомився, десь певно, бачу.»

Номер слайду 73

Правильна відповідь1. (Мармеладов)2. (Разуміхін)3. (Лужин)4. (Свидригайлов)5. (Порфирій Петрович) 6. (Альона Іванівна)7. (Дуня)8. (Катерина Іванівна)9. (Лизавета)10. (Соня)11. (Раскольніков)12. (Пульхерія Олександрівна)

Номер слайду 74

Завдання 8. Ідеї роману «Злочин і кара»

Номер слайду 75

Ваше завдання: підготувати групою доповідь за темою. Представники кожної групи виступають по черзі. Вчитель оцінює відповіді. Учні заповнюють табло оцінок і роблять відмітку на «колесі компетентності».

Номер слайду 76

1 група – «Образ Раскольнікова»2 група – «Теорія Раскольнікова»3 група – «Філософські ідеї роману»4 група – «Соціальні ідеї твору»5 група – «Психологічні ідеї твору»6 група – «Морально-етичні ідеї роману»

Номер слайду 77

IV. Підсумки уроку

Номер слайду 78

За таблом оцінок кожна група вираховує середній бал – це оцінка кожному учаснику за роботу на уроці. ТАБЛО ОЦІНОКТест ЗНО «Образи роману» -Вправа «Розшукується людина» -Вправа «Провокація». Вправа «Свідомий вибір» - Вправа “Три по три» -Вправа «Домінантна риса» -Вправа «Впізнай героя» -Ідеї роману «Злочин і кара» -Середнє арифметичне -

Номер слайду 79

На схемі «колесо компетентності» учні з′єднують відмітки по колу. У вас вийшло колесо, на якому ви їдете світом Федора Достоєвського. Наприклад:

Номер слайду 80

Колесо компетентностіЗ’єднайте відмітки дугами

Номер слайду 81

V. Рефлексія

Номер слайду 82

Інтерактивна вправа «Мікрофон»Продовжте речення: - Я зрозумів (-ла), що… - Найскладнішим на уроці було… - Мені запам’яталося…

Номер слайду 83

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Мукан Наталя Михайлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Філатова Марія Олегівна
    Грандіозна робота! Щира подяка автору!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
23 червня 2019
Переглядів
5177
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку