Тема. Система образів роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара». Розкриття складності та суперечливості духовного світу людини. Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художні особливості твору, майстерність автора у зображенні складності духовного світу людини; розвивати навички аналізування художнього тексту, розкриття психології героїв, уміння порівнювати літературні явища з життєвими, висловлювати свої міркування та обґрунтовувати їх; виховувати повагу до загальнолюдських життєвих цінностей, прагнення їх дотримуватися. Оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього, комп′ютерна презентація, листки з таблом оцінок і «колесом компетентності». Тип уроку: формування вмінь та навичок (урок-дослідження).
Ваше завдання – визначити, які речення є правдиві, а які – помилкові. Відповіді записати у вигляді цифрового коду. Правда – 1, неправда – 2. Потім команди здають листочки з відповідями. Вчитель перевіряє й виставляє оцінку групам. Учні заповнюють табло оцінок і роблять відмітку на «колесі компетентності».
Ваше завдання - поділіти другорядних героїв за категорією “Двійники”- “Антиподи”. Записати відповідь в цифровому варіанті.“Двійники” – 1 “Антиподи” – 2 Потім команди здають листочки з відповідями. Вчитель перевіряє й виставляє оцінку групам. Учні заповнюють табло оцінок і роблять відмітку на «колесі компетентності».
Аналізуючи ідеї Раскольнікова, відбиті у свідомості двійників і їх «антиподів», можна уявити систему образів героїв у вигляді трьох «трійок», в центрі кожної – головний герой. Два інших героя – протилежні полюси. Ваше завдання: записати зліва і справа імена героїв роману. Кожне правильне прізвище – 2 бали.
Друга “трійка” «Анархія і порядок». Одні герої роману діють за власним розсудом, ігноруючи закон і порядок (анархісти), інші у всьому суворо дотримується законності. А Раскольніков, як завжди, «розколюється»: він стверджує право на протест людини незвичайної і покору «тварі тремтячою». Запишіть зліва героя-анархіста, справа – героя світу законів.
Третя «трійка» «Індивідуалізм - смиренність»Одні герої роману сповідують індивідуалізм, культ сильної особистості, інші - глибоку віру, християнське смирення, людинолюбство. Раскольніков, як завжди, знаходиться десь посередині. Запишіть зліва - героя, який проповідує індивідуалізм, справа – героя, який символізує смиренність.
Ваше завдання - знайти героя роману за домінантною рисою. Учні записують у стовпчик на листку відповіді – імена героїв роману. Потім здають листочки з відповідями. Вчитель перевіряє й виставляє оцінку групам. Учні заповнюють табло оцінок і роблять відмітку на «колесі компетентності».
За таблом оцінок кожна група вираховує середній бал – це оцінка кожному учаснику за роботу на уроці. ТАБЛО ОЦІНОКТест ЗНО «Образи роману» -Вправа «Розшукується людина» -Вправа «Провокація». Вправа «Свідомий вибір» - Вправа “Три по три» -Вправа «Домінантна риса» -Вправа «Впізнай героя» -Ідеї роману «Злочин і кара» -Середнє арифметичне -