Видатний англійський учений Чарльз Дарвін якось сказав, що завдяки кішкам в Англії ще не перевелися баранячі котлети. На перший погляд здається незрозумілим, який зв’язок існує між кішками та вівцями. Цей смішний та незвичайний на перший погляд приклад показує, наскільки все взаємопов’язано в навколишньому світі. Усі елементи природи — і живі, й неживі — складна система пристосованих один до одного, взаємодіючих та взаємопов’язаних компонентів. Джмелі — єдині запилювачі червоної конюшини. Конюшина — головний корм для овець. Миші знищують джмелів (точніше, їхні гнізда). Ситі вівці – багато м’яса для котлет. Кішки полюють на мишей.
Верхня межа географічної оболонки розташована на висоті близько 50 км від поверхні Землі. Шари атмосфери до цієї висоти тісно взаємодіють з іншими оболонками. Сюди з повітряними потоками потрапляють живі організми, приміром бактерії, а також спори і пилок. Спори Пилок рослин Бактерії
Географічній оболонці притаманна також ритмічність - закономірна повторюваність у часі всіх природних явищ і процесів розрізняють добові й сезонні ритми, коли природні явища і процеси відбуваються через однаковий проміжок часу впродовж доби й року. Це, наприклад, зміна дня і ночі, пір року, припливи і відпливи тощо.
Широтна зональність — це закономірна зміна природних компонентів і природних комплексів у напрямку від екватора до полюсів. Вона зумовлена неоднаковою кількістю тепла, яке надходить на різні широти у зв’язку з кулястою формою Землі та рухом її навколо Сонця. Зональність притаманна і Світовому океану: від екватора до полюсів змінюються властивості поверхневих вод (температура, солоність, прозорість). Вологі екваторіальні ліси (Екваторіальні широти)Арктичні пустелі(Полярні широти)
У горах також відбувається зміна природних компонентів і природних комплексів. Але не в горизонтальному напрямку, а у вертикальному — від підніжжя до вершини. Ця закономірність називається висотна поясність. Вона зумовлена зниженням із висотою температури повітря і зміною кількості опадів. Із висотою змінюються такі природні компоненти, як фунти, рослинність, тваринний світ. Природні комплекси в горах змінюються значно швидше, ніж на рівнинах. Висотна поясність в Андах (Пд. Америка)
Людинна є невідємною частино біосфери і географічної оболонки в цілому. Але останнім часом її господарська діяльність порушує глобальний кругообіг речовин і створює загрозу для здоров'я та життєдіяльності самої людини. Повітряна ерозія ґрунтів, зниження рівня ґрунтових вод, які і є причинами утворення пилу, який в столицю приніс північно-західний вітер. Пилова буря в Києві 16.04.2020 Безсніжна зима, відсутність звичної норми опадів. Глобальні зміни клімату. Низька видимість. Руйнування господарських об'єктів. Господарська діяльність людини. Забруднення атмосфери