Презентація до уроку "Географічне положення України",8 клас

Про матеріал

Презентація "Як живуть в чотирьох крайніх точках України"має за мету ознайомити учнів з особливостями крайніх точок нашої рідної Землі.

На жаль на просторах Інтернету ми знайшли дуже невтішні матеріали (посилання на відео)... Одне село покинуте, південна точка окупована...


Зміст слайдів
Номер слайду 1

Як живуть в чотирьох крайніх точках України

Номер слайду 2

На півночі — «бярози», на сході — аварці, на півдні— російські морпіхи, а на заході - м`ячі летять Словаччину. Крім різних «центрів Європи» в Україні є й інші географічні пам`ятки, серед яких — крайні точки. На жаль, ці місця назве не кожен українець, а тим паче не кожен зможе показати їх на карті. Ми вирішили ліквідувати цей пробіл і розповісти, як та чим живуть наші крайні точки. Адже всі ці населені пункти можна зробити привабливими для туристів! Ну що, в дорогу! Але попередимо — з чотирьох точок дві дуже навіть важкодоступні…

Номер слайду 3

З шкільного підручника географії за 8 клас нам відомо, що крайніми точками України є наступні місця: на півночі — точка поряд з селом Грем`яч, точні координати: 52°20′04″ пн. ш. і 33°17′19″ сх. д. на півдні — мис Сарич; координати: 44°23′14″ пн. ш. та 33°44′17″ сх. д. на сході — околиця села Рання Зоря; координати: 49°15′33″ пн. ш. та 40°11′53″ сх. д. на заході — околиця містечка Чоп, точніше село Соломонове; координати: 48°25′50″ пн. ш. та 22°09′50″ сх. д. . Завдяки таким поняттям, як «крайні точки», людина може усвідомити, на скільки велика її Батьківщина!

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Північ: Пам`ятають князя Голіцина та говорять «бяроза» Крайня північна точка України — село Грем`яч в Чернігівській області — зустріло нас снігопадом. В пошуках сільради спитаємо дорогу у місцевих жителів. У відповідь почуєте... білоруську мову (хоча до білоруського кордону — понад 80 км, а до межі з Росією — близько 20 км). Виявляється, мешканці села спілкуються на діалекті — суміші білоруської, російської та української мови. Наприклад, вони говорять «сяло», «горєлка», «бяроза»

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Грем'я́ч — село в Україні, Новгород-Сіверському районі Чернігівської області. Населення становить 1399 осіб. Орган місцевого самоврядування — Грем'яцька сільська рада. Село відоме як найпівнічніша точка України. Грем'яч вперше згадується у 1604 р., на думку деяких дослідників засноване у 13 ст. На території села виявлено 2 городища (6-3 ст. до н. е.) поселення епохи неоліту — бронзи (5-2 тис. до н. е.), а також ранньослов'янське (3-5 ст.), Київської Русі (9-13 ст.), стоянка епохи мезоліту (8-10 тис. до н. е.). На території села у 1747 р. була побудована Церква Різдва Богородиці. Довідка

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

«Крайня північ»України. Взимку в Грем`ячі найкращий транспорт — сани.

Номер слайду 12

Місцеві мешканці знають, що офіційно живуть на «крайній півночі», та самі говорять, що є північніше село. «В 7 км на північ від нас є село Мурав`ї, але там живе всього 200 осіб, а у нас — 1500» В центрі Грем`яча, ще стояв посріблений Илліч. Поряд більша частина місцевих магазинів, школа, пошта і будинок культури. В місцевій школі, де навчається 110 дітей, навіть склали за спогадами старожилів історію села — вийшла досить товста книга. До революції тут була літня дача князя Голіцина, озеро з лебедями. Потом — великий колгосп, який навіть став мільйонером. А після 1991 року все змінилось ... Зараз в селі є кілька фермерських господарств, решта живуть «від землі»,

Номер слайду 13

Село Грем'яч знаходиться на правому березі річки Судость, на кордоні з Росією. Селом протікає невелика річка Грем'ячка (притока Судості), південною околицею села протікає річка Рогозна (притока Десни). До села примикає село Богданове. На протилежному березі річки Судость закинуте село Колос. Поруч с селом проходить автомобільна дорога Ще одна особливість села — тут проходять службу по контракту прикордонники. На трасі, що проходить поряд с селом — автомобільний пункт пропуску і митниця.

Номер слайду 14

Північ: Російські морпіхи, одинокий маяк і дачі президента На крайній південній точці України мисі Сарич — сьогодні «мешкають» морські піхотинці Чорноморського флоту РФ та наглядачі маяка. Найбільш поширеною є думка, що назва походить від характерного кольору оточуючих гір - Сарич дослівно з тюркських мов означає «тканий золотом». Давні греки називали цей мис Кріу-Метопон (Баранячий лоб). 1898 року на мисі Сарич було збудовано маяк, що існує й донині. Світло маяка вночі видно за 17 морських миль (40 км) від берега.

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Церква Воскресіння. Головна прикмета мису Форос на висоті 400 м.

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Номер слайду 21

http://uk.wikipedia.org/wiki/Сарич

Номер слайду 22

Форос розташований за 2,5 км на схід от мису Сарич; і це найпівденніший населений пункт України. На весь світ Форос прославився в серпні 1991року, коли генсек Горбачов був взятий під «домашній» арешт організаторами путчу. У Форосі є велика школа, яку будували в розрахунку на 700 учнів — але зараз там навчається всього 165 дітей. Основний дохід жителі одержували від відпочивальників. Крім приватного сектора є висотки в 9 и 12 поверхів.

Номер слайду 23

Форос заробляє на курортниках.

Номер слайду 24

Захід: Мячі летять в Словаччину

Номер слайду 25

Номер слайду 26

На краю колишнього колгоспного садка знаходиться крайня західна точка України

Номер слайду 27

Крайня західна точка, село Соломонове Закарпатськоі області біля Чопа, сусідить відразу з двома «зарубіжжями» — Угорщиою та Словаччиною. Від однієї країни відокремлює р. Тиса, от другої — Латориця. Граючи у футбол, хлоп`ята ухитрялись забивати мячі за кордон. В Європу, до якої «рукою подати», місцеві жителі ходять майже кожен день. У багатьох там живуть родичі або друзі. Візи жителям прикордоння не потрібні, їм видають спеціальні посвідчення для перетину кордону.

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Зараз у Соломонові проживають понад півтори тисячі людей. У селі половина мешканців є етнічними угорцями, тож угорською в Соломонові якщо і не всі розмовляють, то розуміють точно. Мешканці називають своє село «багатим» і будують амбітні плани щодо подальшого розвитку. У Соломоново розташований завод «Єврокар» — офіційний виробник автомобілів марок Volkswagen Group в Україні, в першу чергу — Шкода. https://zakarpattya.net.ua/News/159812-Krainia-tochka.-Zakhid.-Zakarpattia.-Solomonovo-VIDEO

Номер слайду 30

Схід: Вотчина аварців на 6 дворів

Номер слайду 31

В'їзд до села Червона Зірка (з 2016 р. Ранкова Зоря)

Номер слайду 32

Крайня східна точка країни, хутір Рання Зоря, Міловського району, Луганскої області, не щезла з лиця землі завдяки переселенцям з Дагестану. Ще на початку 90-х на межі України та Росії поселились аварці. Саме їх сім`ї складають більшість цього богом забутого поселения, головна памятка якого — памятний знак, що підтверджує, що це найсхідніша точка України. В населеному пункті, який один вулиця протяжністю 2 км, на початку 90-х тут жили 158 осіб. Сьогодні люди приписані в 13 дворах, але фактично живуть в шести. Все населення хутору — 14 дорослих та 8 неповнолітніх дошкільного віку. Автобусного сполучення с «великою землею» — селом Великоцьк, що розташований за 25 км, — у хуторян немає.

Номер слайду 33

Село постраждало внаслідок геноциду українського народу, вчиненого урядом СРСР у 1932—1933 роках, кількість встановлених жертв у Березово-Ярській сільській раді — 124 людини. Свою поетичну назву воно отримало зовсім недавно, до цього село називалося Червоною Зіркою. Офіційно там ще зареєстровано 17 людей, фактично – село покинуте. Яким воно було? Чому сьогодні Рання Зоря існує тільки на мапі? Дивіться в сюжеті Радіо Свобода! https://www.radiosvoboda.org/a/27940297.html

Номер слайду 34

Номер слайду 35

Географі́чний центр Украї́ни, згідно з даними Державного комітету природних ресурсів України (Наказ N 95 від 20 травня 2005 р. «Щодо уточненого місцезнаходження географічного центру України»), має координати 49°01'39" північної широти і 31°28'58" східної довготи.

Номер слайду 36

Номер слайду 37

Номер слайду 38

Тут можна знайти більше: http://www.segodnya.ua/ukraine/kak-zhivut-v-chetyrekh-krajnikh-tochkakh-ukrainy.html http://www.geokyiv.org/uk/science/expedicia/edgepoints https://uk.wikipedia.org/wiki/ https://www.youtube.com/watch?v=3PJnazGXLRc https://www.youtube.com/watch?v=paMmdFBxxPc&t=313s

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Авраменко Тамара
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. VALENTINA Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
ppt
Додано
21 серпня 2018
Переглядів
12734
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку