Предмет: Я у світі
Клас: 3
Розділ: Людина в суспільстві
Тема. Історичні скарби України
Презентпція до уроку.
м. Кам'янець – Подільський (Хмельницька область) Старовинне місто, середньовічна частина якого розташована на мальовничому скелястому острові, утвореному впродовж мільйонів років рікою Смотрич. Природа, праця і талант людей створили комплекс, який відомий унікальними фортифікаційними спорудами, каньйоном ріки Смотрич, численними пам'ятками історії та культури XIII-XVIII ст., а міст, який з'єднує острівну частину з фортецею, можливо був побудований ще за часів існування Римської імперії. Всі ці об'єкти сьогодні входять до Національного історико-архітектурного заповідника. Місто є центром Національного природного парку "Подільські Товтри", створеного у 1996 р. на території трьох південних районів Хмельницької області. Найбільш цікавими із природних об'єктів є унікальні ландшафти товтрового кряжу, який у межах парку тягнеться на 80 км і підноситься на 50-60 м і який є залишком бар'єрного коралового рифу (подібного тому, що поблизу Австралії), утвореного у теплих водах Сарматського моря 15-20 млн. років тому назад.
м. Запоріжжя Важливий адміністративний, культурний і економічний центр півдня України. Острів Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, що на 12 км тягнеться в межах міста і який оголошено Національним історико-культурним заповідником. У природному відношенні найбільш цікавою є його північна частина, де круті береги і скелі, складені найдавнішими на планеті гранітами архейського періоду, на 40-70 м вивищуються над водами Дніпра. У цій частині розмістився музей історії Українського козацтва, хоча перша, і єдина у цьому місці, Січ була розташована на острові Мала Хортиця, що розташований неподалік. Цікавими є і археологічні пам'ятки острова більш давньої історії – декілька святилищ епохи пізньої бронзи.
м. Канів (Черкаської області) Святе для українців місце вічного спочинку нашого пророка Т. Г. Шевченка. Для увіковічення його пам'яті створено Національний історико-культурний заповідник. Поблизу міста розташований один з найдавніших в Україні Канівський природний заповідник, створений у 1923 р. на площі 2027 га – де охороняються еталонні природні комплекси українського лісостепу. На території заповідника (на Княжій горі) у 1892 р. розкопано залишки давньоруського міста Родень. Все різноманіття заповідника представлено у музеї природи. Туристи мають можливість ознайомитися також з пам'яткою архітектури періоду Київської Русі – Успенським собором (1144 р.), а також побувати на могилі та в музеї дитячого письменника А. Гайдара.
Музеї – гр. слово “храм муз” Науково – дослідні і науково – освітні заклади, які збирають, вивчають, зберігають і популяризують пам'ятки історії, матеріальної і духовної культури. Музеї історичні і художні, будинки-музеї та музеї під відкритим небом, на заводах, і установах, в інститутах і школах. В Україні діє понад 380 музеїв.
Музей підків у Львові У музеї зберігається своєрідне ковальське свідоцтво минулих століть: це підкови, знайдені під час археологічних розкопок. Правдоподібно, вони належать до XVII століття. При Ветеринарній школі у Львові ще від 1881 року функціонувала школа кування коней. До музею входять роботи коваля Петра Голінка.
Музей бджільництва на Полтавщині У хаті кінця XIX ст., перевезеній із села Помоклі Переяслав-Хмельницького району, розміщений «Музей історії бджільництва». Хата збудована в шули: хата, сіни, хатина і прихатня комора. У дворі — комора для зберігання меду, рамок, вуликів і вільшанник — погріб, покритий двоскатним солом'яним дахом для зимування пасіки, та вулики-дупляки середини XIX ст.