Прийом «Словничок»Демографія – наука, що вивчає склад і рух населення та закономірності його розвитку. Кількість населення – це кількість мешканців у певній країні в певний момент часу. Природній рух населення – зміна кількості населення внаслідок процесів народжуваності та смертностіВідтворення –безперервний, постійно повторюваний процес зміни поколінь через народження і смерть
Правила ведення. Я вважаю, що ... (висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваш погляд)....тому, що... (наведіть причину появи цієї думки, тобто на чому ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції).... наприклад... (наведіть факти, які демонструють ваші докази, вони підсилять вашу позицію). Отже (тому), я вважаю... (узагальніть свою думку, зробіть висновок про те, що необхідно робити; тобто, це є заклик прийняти вашу позицію).
Чинники,що впливають на кількість населення та природний рух. Біологічні чинники мали визначальну роль у характері відтворення населення з давніх-давен до ХVІІІ ст. Соціальні причини, що визначали матеріальні умови життя. До них належать рівень розвитку медицини, санітарно-гігієнічні норми праці й побуту, національні та релігійні традиції, рівень добробуту родини, ступінь залучення жінки до суспільного життя, зростання частки міського населення тощо. Історичні причини це війни, голодомори, революції, екологічні негаразди.
І тип відтворення населення. Першому (звуженому) типу відтворення населення притаманні низькі та дуже низькі показники народжуваності (10–16 осіб/тис.) і невисокої смертності (9–12 осіб/тис.), тому й низький природний приріст (1–7 осіб/тис.). Такий тип відтворення властивий здебільшого високорозвиненим країнам світу. Він спостерігається у Європі, Північній Америці, Австралії, Новій Зеландії, Японії. Низький рівень народжуваності тут пов’язують зі зростанням ролі жінки у суспільному житті, відсутністю ранніх шлюбів, підвищенням рівня культури суспільства, поширенням міського способу життя, «подорожчанням дитини», тобто збільшенням витрат на її утримання й освіту.
ІІ тип відтворення населення. Другий (розширений) тип відтворення населення характерний для країн, що розвиваються, та азіатських країн із перехідною економікою. Він поширений в Африці, Азії, Латинській Америці, Океанії. Це саме ті регіони світу, що зазнали «демографічного вибуху» у ХХ ст. Цьому типу відтворення населення притаманні високі та дуже високі показники народжуваності (29–50 ‰) і відноснонизька смертність (7–12 ‰), а отже – високий природний приріст (18–30 ‰).
Депопуляція це явище коли рівень смертності є вищим за народжуваність при цьому від’ємний природний приріст поступово призводить до вимирання населення. Зменшення абсолютної чисельності населення притаманне й демографічнійситуації в Україні . Так, у 2015 р. в нашій державі рівень народжуваності дорівнював 9,6 ‰, смертності – 13,9 ‰. Тобто природний приріст становив –4,3 ‰. У сільській місцевості темпи депопуляції ще більші через відплив молоді до міст. Села вимирають. Щотижня в Україні зникає одне село.
Прийом « Цікава інформація»Найвищий коефіцієнт сумарної народжуваності у африканської країни Нігер (6,62), а найнижчий у азіатської держави Сінгапур (0,82)Найвищий спад населення зафіксовано у європейській країни Болгарії (-5,7 на 1000 осіб)Найвищий приріст населення на сьогодні у африканської країни Ефіопії (36,2 на 1000 чоловік)Але найвищий чисельний приріст населення залишається за Індією (15 млн на рік) Щохвилини населення Землі збільшується на 154 людини