Презентація до уроку української літератури за темою М.Коцюбинський "Дорогою ціною". Пригодницький, романтичний сюжет повісті", в якій поетапно розписано урок з даної теми
Подаруйте посмішку собі,Один одному, мені.І я дарую посмішку вам,Радість допоможе у роботі нам.
Номер слайду 2
Тема: М. Коцюбинський. Коротко про письменника. «Дорогою ціною». Пригодницький, романтичний сюжет повісті
Номер слайду 3
Девіз уроку: мислити — логічно й критично, висловлюватися — чітко й лаконічно,досліджувати — глибоко, майстерно, працювати — творчо й активно.
Номер слайду 4
Подорож шляхами життя і творчості Михайла Коцюбинського
Номер слайду 5
Родина Коцюбинських. Дитинство Михайла
Номер слайду 6
Роки навчання Михайла Михайловича
Номер слайду 7
Доросле життя письменника, його зв’язок з подільськими народовольцямисімейні нещастя«політич-ний прогрес»
Номер слайду 8
Коцюбинський серед народу. Сонцелюб, сонцепоклонник. З 16 років був у складі Одеської філоксерної комісії, яка боролася зі шкідником винограду — філоксерою. Працює в Бесарабії і Криму. Філоксе́ра (Daktulosphaira vitifoliae) — коренева попелиця із ряду рівнокрилих, що вражає листя і кореневу систему винограду.
Номер слайду 9
Останні роки, смерть письменника Могила М. М. Коцюбинського. Місто Чернігів, Україна.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Епос — один з основних родів літератури, у творах якого життя розкривається у формі авторської розповіді чи розповіді одного з персонажів. Повість — чималий за обсягом епічний твір, у якому змальовано широку картину життя кількох персонажів протягом тривалого часу. Сюжет — подія або система пов’язаних між собою подій, у процесі розвитку яких розкриваються характери персонажів, а відтак і зміст художнього твору. Композиція — побудова літературного твору, розташування в певній послідовності всіх його частин, продумане розгортання подій і групування та розстановка персонажів.
Номер слайду 12
Пригодницький твір - твір із захоплюючим сюжетом про складні випробування, через які проходять герої. rrrrr
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Словникова робота за твором- поспільство — трудовий народ, селянство;- кіш — козацький табір, стоянка; - дідич — поміщик, володар; - в некрути ( в рекрути) — у військо; - канчук — нагайка; - збасаманений (від басаман— смуга на тілі від удару батогом) — дуже побитий;- сакви — торби; - катряга — тут: курінь; емісар (від лат. emissar — посланець) — особа, що виконує секретне доручення; - кучма — шапка з овечого хутра; - чугаїнка — верхній одяг, свитка; - довідне, довідно — цілком певно, достовірно; - хустя — білизна; - пікет (від фр. piquet, буквально — кілок, віха) — невеликий сторожовий загін.
Номер слайду 15
Робота в парах Завдання: розмістити події, які відбувалися у творі, по порядку.1. Арешт циган та Остапа.2. Остапа поранено.3. Остап тікає на вільні землі.4. Остап під опікою старої циганки.5. Поєдинок з вартою турецького човна.6. Соломія вирішила приєднатися до Остапа.7. Остап віч-на-віч із вовком.8. Знайомство з Іваном Котигорошком.9. Невдала спроба тікати.10. Переправа плотом через річку.11. Смерть Соломії. Відповідь: 3, 6, 8, 9, 10, 2, 4, 7, 1, 5, 11.
Номер слайду 16
Сюжетні лінії- відтворення історичної епохи;- боротьба героїв за волю і власне щастя;- щире почуття кохання між Остапом і Соломією.
Номер слайду 17
Вікторина “Чи уважно ви читали твір?”
Номер слайду 18
Риси пригодницького сюжету в повістіНевелика експозиція, у якій окреслюється історична атмосфера часу. Динамічність розгортання подій. Велика кількість пригод, несподіваних поворотів сюжету. Прийом переодягання (Соломія переодягається в парубка). Пригоди й несподіванки під час подорожі: переховування біля переправи через Дунай, у плавнях, зустріч пораненого Остапа з вовком, екзотична сім’я циган. Несподівана кінцівка: загибель Соломії й виживання Остапа, незважаючи на поранення та пізніші випробування, про що дізнаємося з епілогу.
Номер слайду 19
Риси романтичного (психологічного) сюжету. Боротьба за своє кохання — основний мотив поведінки Соломії. Жіночність і мужність, винахідливість і рішучість головної героїні. Пейзаж як засіб відтворення переживань героїв. Зображення внутрішнього стану під час двобою Остапа з вовком
Номер слайду 20
Номер слайду 21
Домашнє завдання: Зібрати цитати до характеристики образів Остапа і Соломії. Написати твір-мініатюру на тему: «Дорога ціна за волю».