Композиція «Русалонька із 7-В»Експозиція: у квартирі поверхом нижче відбуваються якісь дивні речі. Зав’язка: під час приготування до весілля Софійка в старій прабабу синій шафі знаходить сімейну реліквію – коралі. Кульмінація: під час знайомства з майбутнім чоловіком тітоньки Сніжани виявляється, що коралі зникли. Розв’язка: Софійка дізнається, що коралі в неї украв Вадим Кулаківський
Реальне у творі “Русалонька у 7-В”Розповідь про дітей, зважаючи на їхню психологію, думки, переживання, прагнення. Зображення родинної історії. Етимологічні вкраплення про походження прізвищ та географічних назв. Народні традиції на вірування українців, їх побут у повоєнний час. Навчання у сучасній школі. Створення колоритного тла історико-суспільних подій різних часів. Взаємостосунки у сім’ях, розлучення, одруження, сватання, оглядини.
Фантастичне у творі «Русалонька із 7-В»Чари, магічні властивості предметів, подорожі у часі, надприродні уміння (наприклад: бути невидимим). Стара бабусина шафа – машина часу: якщо сісти в неї, узяти якусь фотографію, то можна потрапити в час і обставини, за яких зроблено фото. Мандрівки із фото в минуле. Душі Катерини, Семена, убитих громом, блукають на місці, де згоріла хата (саме там, де стоїть будинок сучасних героїв). Бабусині коралі – магічний предмет – приносять у шлюбі щастя, допомагають стати невидимим.
Моральний вибір членів трьох родин. КулаківськіГордій Кулаківський обманом заволодів чужими землями, обдуривши представника дворян Данила Міщенка. Його прокляли одурені люди. З того часу всю родину переслідували нещастя. Стариший син Гордія Фрол випадково загинув, коли витягував рушницю зі скрині, бо нічим у житті, крім полювання, не цікавився; дочка Франя прожила життя з Корнієм, причарованим зіллям знахарки, так і не народивши дітей; син Яків помер, удавившись картоплею на чужому обіді, свою ж дружину Лизавету замордував голодом; його син Васюня сам себе засудив до найтяжчої міри покарання: понад 30 років провів у погребі, уникаючи відповідальності за дезертирство; Іван, син Васюні, загинув молодим, залишивши на виховання Олені сина Толика; його дочка Катерина – єдина добра душа в родині – загинула від блискавки разом зі своїм чоловіком Семеном та його родиною; Толик усе життя прожив перекотиполем, проте наприкінці твору повернувся до родини; батько Вадима поїхав до Москви шукати легкого карбованця, зовсім не опікувався сином, тому й не дивно, що хлопець виріс зарозумілим, нахабним і... самотнім.
Моральний вибір членів трьох родин. Міщенки«... Двоїста душа – питома риса Міщенків!». Безвідповідальний і самозакоханий Данило втік, залишивши дружину і двох синів. Старший син Михайло жив, ховаючись од людей. Свого сина виховав схожим на себе. Валентин виявився непорядним чоловіком: покинув двох жінок із дітьми і не піклувався про них. Спадковість і тут далася взнаки.
Моральний вибір членів трьох родин. Вишні (Ягоди)Авторці вдається створити позитивний образ сучасної родини з теплими та дружніми взаєминами. Кожен із членів родини, починаючи від прапрапрабабусі Клави, що пожертувала своїм щастям і життям заради нащадків, дбав про взаєморозуміння, взаємодопомогу в сім'ї, сповідував чесність, людяність, порядність.