2 клас
Конспект уроку з курсу «Я досліджую світ»
Ґрунт. Склад ґрунту. Проводимо дослідження.
(Описує, що нового дізнався, спостерігаючи та експериментуючи)
Очікувані результати
розрізняє складники ґрунту (пісок, глина, каміння тощо) [2 ПРО 1-1.5-4];
пояснює загрозу для довкілля дій людини (випалювання стерні, спалювання сміття, забруднення повітря та води) [2 ПРО 2-3.2-8]
Мета.
-
Формувати елементарні поняття «ґрунт».
-
Ознайомитися зі складом ґрунту.
-
Розвивати навички дослідницької роботи, логічне мислення, спостережливість, зв’язне мовлення, уяву, пам'ять.
-
Ознайомити учнів із значенням ґрунту для життя рослин, тварин і людей.
-
Виховувати почуття шанобливого ставлення до природи.
Обладнання: відеоматеріали до уроку, обладнання для проведення дослідів, ємкості з водою та ґрунтом, зразки ґрунту, малюнки, цеглинки LEGO, сигнальні картки, картки для самооцінювання.
Хід уроку
І. Організація класу.
-
Вітання
Доброго ранку! — мовлю за звичаєм,
Доброго ранку! — кожному зичу я.
Доброго ранку, сонце ясне!
Доброго ранку, сонце красне!
Доброго ранку, сонце-друже,
Ми тебе всі любимо дуже!
-
Підніміть праву руку ті діти, хто разом зі мною радий вітати усіх нас сьогодні. Помахайте нею і скажіть «Привіт».
-
Підніміть ліву руку ті, хто готовий подарувати посмішку один одному. Посміхніться!
-
Підстрибніть ті, у кого гарний настрій.
-
Присядьте ті, хто прийшов до школи, і нагніться ті, хто приїхав.
-
Покажіть «Лайк» ті, хто любить дізнаватися щось нове і цікаве.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
-
Отже, діти, часу не гаймо працювати розпочинаймо!
-
Яка пора року триває?
-
Як називається місяць, що триває?
-
Яке сьогодні у нас число?
-
Як називається сьогоднішній день?
-
Тепло чи холодно сьогодні?
-
Яка температура повітря сьогодні?
-
Який у нас сьогодні стан неба на вулиці?
-
Чи є опади сьогодні?
-
Цікаві спостереження?
Визначаємо дитину дня. Заповнюємо календар спостережень стр.30 у зошиті.
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності та повідомлення теми уроку.
Загадка.
-
Щоб дізнатися тему нашого уроку, ми разом з вами розглянемо хмару слів. Скажіть, яке із слів, що на ній записано може бути відгадкою моєї загадки?
Що це за чарівна комора в яку поклали одне відро картоплі, а взяли десять відер картоплі?
Поклали один мішок пшениці, а взяли сто мішків?
Поклали жолудь, а виросло деревце?
-
Що це за комора?
-
Слово «земля» багатозначне.
-
Діти, сьогодні на уроці ми познайомимося з ґрунтом. Ви дізнаєтеся, що таке ґрунт, з чого він складається, та для чого він нам потрібен.
IV. Сприймання нового матеріалу.
-
Перегляд відео.
https://www.youtube.com/watch?v=aRqpMoEytyY&t=16s
або
https://www.youtube.com/watch?v=_ldShp1NiRI
-
Що вам сподобалося у відео?
-
Що найбільше запам’яталося?
-
Від чого залежить урожай рослин?
-
Цікава інформація. (Дати дітям, щоб прочитали)
-
У ґрунті ростуть рослини, а також живуть деякі тварини. Наприклад, кроти, черв’яки. А такі тварини, як лисиці, борсуки, мишу, створюють нори під землею і мешкають там.
-
Чи знаєте ви, що найродючіший ґрунт чорнозем – у ньому найбільше перегною – розкладених речовин. А наша Батьківщина Україна багата на чорноземи.
-
Практична робота. Проведення дослідів.
-
Ми побуваємо з вами у ролі дослідників.
Дослід 1.
-
Грудочку землі промочити серветкою. Що ви помітили? (Вода).
Дослід 2.
-
Киньте у воду грудочку ґрунту. Що виходить з неї? (Повітря)
Дослід 3.
-
Роздивіться уважніше, які частини ви бачите в ґрунті? (Дрібні корінці, стебельця, залишки листочків, рештки комах)
Дослід 4.
-
Вкиньте у воду ґрунт та розмішайте. Що ви помітили у розташуванні і кольорі ґрунту? (На самому дні – пісок, трохи вище глина).
Дослід 5 «На виявлення у ґрунті перегною». Проводить вчитель.
-
Коли ми прожаримо ґрунт, то відчуємо неприємний запах. Це свідчить про те, що в грунті є перегній.
-
Закріплення знань про склад ґрунту за допомогою 6 цеглинок LEGO.
-
Пісок.
-
Глина.
-
Вода.
-
Повітря.
-
Перегній.
V. Фізкультхвилинка.
Руханка «Верх-вниз».
VI. Закріплення нового матеріалу.
-
Диференційовані завдання (Додаток 1)
-
Гра «Сиджу -стою»).
-
Я буду говорити твердження. Якщо воно правдиве – ви сидите, якщо неправдиве, то потрібно встати.
-
Ґрунт – верхній родючий шар землі. (+)
-
У ґрунті ростуть рослини. (+)
-
Черв’яки живуть у ґрунті. (+)
-
Перегній надає ґрунту червоного кольору. (-)
-
Перегній – це відмерлі рештки рослин і тварин. (+)
-
У ґрунті немає води і повітря. (-)
-
У ґрунті є пісок і глина. (+)
-
Найкращий ґрунт чорнозем. (+)
-
В Україні немає чорноземів. (-)
-
Якщо ґрунт буде поживним, він дасть нам багатий урожай. (+)
-
Всі люди повинні берегти ґрунт. (+)
-
Колективна робота.
Вирізати і наклеїти тварин, які живуть у ґрунті на плакат на дошці.
-
Вправа «Крапанка».
VІІ. Підсумок уроку.
-
Рефлексія «Мікрофон»
Закінчи речення …
Сьогодні на уроці я дізнався/дізналася…
Сьогодні на уроці мені сподобалося…
-
Самооцінювання. Сигнальні картки «Лайки»
Додаток 1