Тема: Нуклеїнові кислоти. Підготувала студентка 5 курсу 502 групи Сливчук Віта Іванівна
Номер слайду 2
Нуклеїнові кислоти - складні високомолекулярні біополімери, мономерами яких є нуклеотиди, які в усіх живих організмах виконують роль збереження, передачі й реалізації спадкової інформації.
Номер слайду 3
Вперше нуклеїнові кислоти були виділені у 1869 році з ядер лейкоцитів ран людини в результаті досліджень швейцарським хіміком Фрідріхом Мішером.
Номер слайду 4
Вивчаючи склад деяких клітин, учений відкрив невідому речовину біологічного походження, що істотно відрізнялася від відомих на той час білків, жирів і вуглеводів. Він назвав цю речовину нуклеїном, оскільки виділив її з ядра клітини.
Номер слайду 5
Нуклеїнові кислоти — складні високомолекулярні біополімери, мономерами яких є нуклеотиди.
Номер слайду 6
НУКЛЕОТИДИ – це мономери, з яких складаютьсянуклеїнові кислоти. Кожний нуклеотид складається з трьох компонентів – азотистої основи, моносахариду (рибози або дезоксирибози) і залишку ортофосфатної кислоти.
Номер слайду 7
Нуклеотиди ДНК: А — аденін, Г — гуанін, Ц — цитозин, Т — тимін. Нуклеотиди РНК: А — аденін, Г — гуанін, Ц — цитозин, У — урацил Розрізняють два типи нуклеїнових кислот: дезоксирибонуклеїнові кислоти (ДНК), які зберігають генетичну інформацію, і рибонуклеїнові (РНК), що беруть участь у процесах передачі генетичної інформації та біосинтезі білка в клітинах.
Номер слайду 8
Вторинна структура — це форма молекул нуклеїнових кислот. Дезоксирибонуклеїнова кислота (ДНК) — складається з двох спірально закручених ланцюгів, які по всій довжині сполучаються один з одним водневими зв'язками. Рибонуклеїнова кислота (РНК) — лінійний полімер, що складається з одного ланцюга нуклеотидів
Номер слайду 9
Зверніть увагу! Навпроти аденіну одного ланцюга завжди розташовується тимін іншого ланцюга, навпроти гуаніну — цитозин. Будова ДНКДНК — полінуклеотид. Кожен нуклеотид (мономер) ДНК містить:п'ятикарбонову сахарозу — дезоксирибозу; залишок ортофосфатної кислоти,одну з чотирьох нітрогеновмісних основ: аденін, гуанін, цитозин і тимін.
Номер слайду 10
Пара А — Т сполучена двомаводневими зв'язками,Пара Г — Ц — трьома.
Номер слайду 11
Правило комплементарності (Правило Чаргаффа)Вміст аденіну рівний вмісту тиміну, а вміст гуаніну — кількості цитозину: А=Т, Г=Ц.
Номер слайду 12
Біологічна роль ДНКНосій генетичної інформаціїПередача спадкової інформації з покоління в покоління. Реалізація генетичної програми розвитку й функціонування живих організмів Основна роль ДНК в клітині – довготривале зберігання інформації про структуру РНК і білків
Утворення полімеру РНК відбувається (також само, як і у ДНК) завдяки ковалентним зв'язкам між рибозою і залишком ортофосфатної кислоти сусідніх нуклеотидів.
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Порівняльна характеристика ДНК і РНК
Номер слайду 17
Порівняльна характеристика ДНК і РНК
Номер слайду 18
Тестові завдання1. Мономерами ДНК і РНК є:а) амінокислоти, б) нітратні основи, в) нуклеотиди.2. Назвіть пентозу, що входить до складу РНК:а) рибоза, б) дезоксирибоза, в) глюкоза.3. Т-РНК виконує функцію:а) формування рибосом, б) транспортну, в) перенесення спадкової інформації.4. Назвіть нітратну основу, комплементарну Гуаніну:а) Аденін, б) Тимін, в) Цитозин, г) Урацил.5. Назвіть нітратну основу, що не входить до складу РНК:а) Аденін, б) Тимін, в) Цитозин, г) Урацил, д) Гуанін.
Номер слайду 19
6. Кількома водневими зв’язками сполучена пара Г-Ц ?а) 3; б) 2; в) 1;7. Укажіть структуру, до складу якої входить тиміновий нуклеотид?а) т-РНК; б) ДНК; в) р-РНК;8. Укажіть функцію, яку не виконують нуклеїнові кислоти в живій клітині:а) збереження генетичної інформації;б) участь у синтезі білків;в) самовідтворення.9. Мономери РНК складаються з рибози, залишку ортофосфатної кислоти і … .а) нітрогеновмісної основи;б) азотистої основи;в) ортофосфатної групи.10. Виберіть правильне твердженняа) А=Ц; б) А= Г; в) А=Т.
Номер слайду 20
Розкажіть свої враження про сьогоднішній урок, починаючи речення такими словами:— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…— Урок важливий, тому що…— Мені сподобалося…— Мені не сподобалося…— Від наступного уроку я чекаю…