сформувати в учнів уяву про придунайські озера України, їх походження, гідрологічний режим та екологічні проблеми; сприяти розширенню знань географічної номенклатури.
Мета: сформувати в учнів уяву про придунайські озера України, їх походження, гідрологічний режим та екологічні проблеми; сприяти розширенню знань географічної номенклатури;розвивати навички роботи з тематичними і контурними картами;виховувати екологічну свідомість, бережливе ставлення до природи.
Номер слайду 3
Цікаві й різноманітні придунайські водойми. Гідрологічну мережу цієї території становлять рукави Дунаю, численні озера в заплаві та поза нею. Води придунайських озер використовуються для зрошення, водопостачання, там розвинуте рибальство.
Номер слайду 4
У нижній течії річки Дунай утворилося 26 великих озер а саме: Ялпуг, Кугурлай, Китай, Кагул та інші. Усі придунайські озера мілководні і з’єднані з Дунаєм і між собою шлюзами, протоками. Серед них найбільше в Україні прісне озеро - Ялпуг.
Номер слайду 5
Ялпуг, або Ялпух - найбільше прісноводне озеро лиманного типу, розташоване в Одеській області. Утворилося воно в дельті Дунаю. Його довжина 39 км, ширина до 15 км, площа 149 км², середня глибина близько 2 м, а максимальна – 5,5 м. Улоговина видовженої форми. Східний та західний береги підвищені, розчленовані яругами, південні – піщані, крайня північна ділянка узбережжя заболочена та поросла рогозом і очеретом.
Номер слайду 6
Температура води влітку +24 - +25 ْ С; взимку озеро замерзає, льодовий режим нестійкий. Живлення відбувається за рахунок водообміну з озером Кугурлай, з яким сполучається протокою. Підземні води, води поверхневого стоку в живленні беруть незначну участь. В озеро впадають мілководні річки: Ялпуг та Карасулак. В озері налічується 41 вид риб.
Номер слайду 7
Своєрідним продовженням озера Ялпуг є озеро Кугурлай. Кугурлай – озеро заплавного типу на південному заході України. Протокою сполучається з Дунаєм. Озеро округлої форми, площа 82 км², глибина 0,8 – 2,5 м. Береги низовинні, звивисті, заболочені, поросли очеретом та рогозом. Температура води влітку +28 – 30ْ С. Взимку озеро замерзає. Води Кугурлая – джерело зрошування.
Номер слайду 8
Озеро багате на іхтіофауну, у прибережних заростях – місця гніздування птахів, зокрема, в плавнях існує єдина в Україні колонія кучерявого пелікана – найбільшого птаха Європи. У південній частині Ялпуг протокою сполучений з озером Кугурлай, а у найвужчому місці протоки у 70 – х роках минулого століття споруджено дамбу з мостом. Після прокладки дамби водообмін між озерами Ялпуг і Кугурлай скоротився майже на третину, що підвищило ступінь забруднення Ялпуга. Необхідно врахувати і те, шо практично вся територія річки Ялпуг знаходиться на півдні Молдови, де стан очистки стічних вод є незадовільним, рівень забруднення в озері часто перевищує допустимі норми. А забруднення мінеральними добривами викликає часте «цвітіння» води та навіть загибель риби. Озеро потребує проведення заходів щодо оздоровлення його екологічного стану та очищення.
Номер слайду 9
Не менш цікаве і Кагул – заплавне озеро в пониззі Дунаю. Від заплави Дунаю воно відокремлене дамбою, в минулому мало режим водосховища. Площа озера 93,5 км², переважають глибини від 1.5 – 7 м. Північні береги високі, розчленовані балками, південні – низовинні, заболочені, вкриті заростями очерету. В озеро впадає річка Кагул. Температура води влітку до 30 ْС, взимку Кагул замерзає.
Номер слайду 10
В озері водяться промислові види риб, що дозволило займатись рибальством підприємствам навколишніх селищ. Здійснюються заходи щодо охорони природних ресурсів озера, зокрема обмеження строків рибальства. Кагул – мультикордонна водойма. На цій ділянці розташована водонапірна станція, яка слугує для зрошення полів Молдови.