“Африка – невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатоголосий бій тамтамів… і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву”. (В. Корочанцев)
Географічна розминка1. Площа материка…2. В основі материка залягає давня…3. За рельєфом Африка поділяється на ... 4. На півночі розташовані молоді гори…5. На розподіл температур та опадів на материку впливає…6. Річки Африки належать до басейнів океанів…7. Найдовша річка Африки і світу…8. Найбільше озеро материка…9. Гори Африки, що носять назву тварини…10. Океан в якій впадає річка Оранжева…
Географія + математика1. Знайдіть суму цифри площі Африки. 2. До цієї цифри додайте кількість материків на Землі.3. Від отриманої цифри відніміть кількість океанів, що омивають Африку.4. Отриману цифру поділіть на кількість морів, що омивають Африку.5. До цієї цифри додайте цифру – місце, що займає африканський материк за площею.
Географічний ланцюжок“Навколо Африки за 2 хвилини” Географічний ланцюжок:м. Рас-Енгела – Середземне море – Гібралтарська протока – Канарська течія – Канарські острови – Атлантичний океан – м. Альмаді – Гвінейська течія – Гвінейська затока – Бенгальська течія – м. Доброї Надії – м. Агульяс – Течія мису Голкового – Індійський океан – Мозамбіцька протока – о. Мадагаскар – Коморські острови – Сомалійська течія – Аденська затока – Червоне море – Суецький канал – Середземне море
Птах-носоріг – дослівно перекладається як “бичачий ріг”. Від 30 см до 1 м. Вага від 60 г до 11 кг. Політ птахів-носорогів рідко буває тривалим. Під час польоту вони створю-ють шум, схожий на рух потяга. Птахи всеядні, але пере-важно споживають плоди тропічних дерев.10 видів є ендеміками Південної Африки.
Бегемоти (гіпопотами)Африканські велетні, мають довжину 4,2 м і важать до 3,2 т. досить агресивні. Вони живуть за суворим режимом. Поки триває день, бегемоти сплять. Після того, як зайде сонце, вони виру-шають на годівлю. Додому у водойму повертаються перед світанком. В природі бегемоти досить агресивні.
Пітони Розміри пітонів коливаються від 0,5 до 10 м. Забарвлення від коричне-вого до плямистого і зеленого. У пітонів збереглися рудименти зад-ніх кінцівок. Особлива ознака пітонів, на відміну від інших змій – наявність двох леге-нів. Пітони гарно плавають і пірнають. Живляться гризунами, ящірками, але можуть проковтнути навіть леопарда. Довго перетравлюють їжу, тому тривалий час можуть обходитися без неї.
ГІЛЕЇЇНазва зони Клімат Грунти Рослини Тварини. Гілея- вологі екваторіальні ліси. Екваторіальний пояс.t◦ cічня =24◦ Сt◦ липня = 24◦ СОпади >2000 мм, випадають рівномірно протягом року. Червоно-жовті фералітні, мають високий вміст заліза (ферум)Фікуси, сей-би, чорне дерево, хліб-не дерево, какао, ліани, пальми, ебе-нове дерево, банани. Дерева рос-туть в 9 яру-сів. Всього близько 25000 видів рослин. Носороги, горили, шимпанзе; пітони, терміти, птахи-носороги, папуги, муха цеце…
Птах - секретар своєрідний і цікавий африканський птах. Його голову прикрашає пучок чорних пір`їн. Ці птахи будують ве-лике гніздо, до метра в діаметрі. Секретар не дуже компанійський птах. Він пересуваєть-ся по савані переважно поодинці, рідше пара-ми. Крокуючи по савані, птах шукає свою здобич – змій, ящірок, черепах..
Назва зони. Клімат. Грунти. Рослини. Тварини Сава-ни Субекваторі-альний пояс.t>січня = 24◦ Сt◦липня = 26◦ СОпади – До1000 мм,Виділяють вологий і су-хий сезон ( максимум опадів випа-дає влітку)Червоно – бурі грунти. Слонова трава (близько 3 м), баобаб,зонти- коподібна акація. Зебри, жирафи, буйволи, анти-лопи, леви, слони, гієни, гепарди. Страуси, птах-секретар. Терміти…. САВАНИ
Кобри. Родина аспидів, рід – справжні кобри. Кобри найбільш активні з квітня почервень і з вересня по листопад. Харчуються гризунами, птахами,зміями. Кобри завжди попереджають просвою присутність і нападають лишеу випадку небезпеки. Мозамбіцька кобра, або кобра, що плюється. Одна з найнебезпеч-ніших змій на материку. Викидаючи отруту, вона намагається поцілити прямо в очі. Отрута летить майже на триметри. Потрапляння отрути в очі можепризвести до сліпоти. Єгипетська кобра. Мозамбіцька кобра
Лисиця-фенек Маленька лисичка (близько40 см) з довгими (15 см) і широкимивухами. Довгі вуха дозволяють вловлювати навіть незначний шум. Веде нічний спосіб життя. День проводе в глибокій норі з ве-ликою кількістю ходів, а вночі вихо-дить на полювання. Фенек – всеядна тварина. Більшу частину кормів викопуєз піска. Може довго залишатисябез води.
Назва зони. Клімат Грунти Рослини. Тварини. Вічнозе-лені твердо-листі лі-си. Субтропічний пояс,середземноморський тип клімату.t◦січня = 8-16◦ Сt◦липня = 22◦ СОпади – 500-1000мм (максимум взимку)Коричневі Вічнозелений дуб, лаврове дерево,сунич-не дерево, мирт…Гієни, пантери, благородні олені, макаки…. Вічнозелені жорстколисті ліси