« Вірю, не вірю»Чи вірите ви, що...І. Усі водорості живуть у воді.2. Усі вони одноклітинні.3. Розмір водоростей може бути кілька десятків метрів.4. Є водорості різного кольору,5. Розмноження у водоростей тільки статеве.6. Водорості живуть усередині іншого організму.7. У клітинах водоростей одне ядро.8. Усі вони автотрофи.9. Водоростям притаманне чергування поколінь.10. Вони не здатні до фотосинтезу.
Зелені водорості – це найбільший на даний час відділ водоростей. За приблизними підрахунками сюди входить близько 500 родів і до 20 000 видів. Всі вони відрізняються в першу чергу чисто-зеленим кольором, схожим на забарвлення вищих рослин, яке викликане переважанням хлорофілу над іншими пігментами.
Ці водорості бувають одноклітинні, колоніальні і багатоклітинні. В них зустрічаються всі типи розмноження. Більша кількість зелених водоростей знаходиться в прісних водоймах, але немало серед них і морських форм. Серед нерухомих одноклітинних зелених водоростей добре відомий Рід Хлорела. Його представники живуть в прісних і солоних водоймах, а також в ґрунті. Хлорела - ветеран космічної біології(стр.122,підручника, мал.28.8). Серед рухомих колоніальних зелених водоростей давно відомий Рід Вольвокс. Серед великих морських зелених водоростей найбільш відомий морський салат. Цікаві також морські водорості з Роду Кодіум.
В середині липня 2011 року пляжна смуга китайського міста Циндао, провінція Шаньдун, опинилася під товстим шаром водоростей. Це явище спричинила аномальна спека, яка створила сприятливі умови для розмноження водоростей Enteromorpha prolifera. За тиждень вони огорнули береги, перетворивши узбережжя в щільний зелений килим. Найбільший пляж міста Циндао практично повністю перетворився на болото, але бажаючих скупатися це не зупиняє.
Бурі водорості До відділу Бурі водорості належать 1500 видів організмів, у хлоропластах яких, крім хлорофілу, є ще жовті та бурі пігменти. Це винятково морські водорості, в прісних водоймах їх немає. Вони найбільш високоорганізовані, їхні таломи можуть досягати декількох десятків метрів(стр.128,підручник, мал.30.3). Переважним середовищем існування бурих водоростей є холодні моря Північної і Південної півкулі. В Україні на них можна натрапити в Чорному й Азовському морях. Таломи мають буре забарвлення завдяки наявності фукоксантину і хлорофілу.
Значення б у р и х водоростей. Ламінарію використовують в їжу, містить багато поживних речовин, вітамінів, йоду... як добриво, накопичують калій. З них добувають йод, бром, замінники крові.в харчовій промисловості для покращення якості морозива, фруктових соків, мармеладу, зефіру. для проклеювання паперу. виготовляють хірургічні нитки. Одержують барвники для кольорового друку в поліграфії. водоростеве вугілля. Велика кількість бурих водоростей утворює підводні зарості – “ морські ліси ”.
Особливості морфології та будови. Більшість видів діатомових водоростей здатні виділяти слиз. З його допомогою водорості рухаються (ті, що мають шов), утворюють колонії, ніжки для прикріплення, слизові трубки. Представники: Навікула, Пінулярія, Цимбела,Мелозіра, Дидимосфеніяstyle.colorfillcolorfill.typefill.onstyle.colorfillcolorfill.typefill.onstyle.colorfillcolorfill.typefill.on
Особливості морфології та будови. Клітинні покриви складаються з кремнеземового панцира (фрустули). Він має дві половини: верхню (епітеку) та нижню (гіпотеку). Відповідно кожна половина складається із стулки та пояскового обідка. Край стулки загнутий під певним кутом, утворює загин стулки. Різним групам Діатомових водоростей притаманна фрустула певної будови.
Значення 1) Найважливіші виробники органічної речовин;2) Джерело живлення для прісноводних і морських тварин.3) З панцирів викопних форм утворилися поклади осадових порід: діатоміту, доломіту,а також дрібнозернистого порошку – діатомового мулу.4) Є індикаторами забруднення морської води відходами нафтопродуктів.
Особливості екологіїВ екосистемі планктону Діатомові водорості є продуцентами. Скам'янілі залишки свідчать, що діатомові водорості виникли на початку Юрського періоду. Команда вчених під керівництвом біолога професора Ендрю Паркера (Andrew Parker) з Оксфордского університету, Великобританія, займалися дослідженням властивостей Діатомей - одноклітинних водоростей, що живуть в океанах, прісній воді й ґрунті.