Найпоширенішою формою перших грошей була худоба. Багатьма мовами світу худоба і гроші мають однакову назву, або назву із спільним коренем. Наприклад, у стародавніх римлян це слово „пекуніа”, у греків – „котема”. Навіть слово „капітал” походить від латинського „caputa” – головна худоба. Сучасне англійське слово „imprecunious” означає „людина, що не має грошей”, а в буквальному перекладі – „людина, яка не має худоби”.
У багатьох народів як гроші використовувались шкури. Естонською мовою слово „раха”, що означає „гроші”, а споріднене лампадське слово відповідає поняттю, що означає „шкура”. У Київській Русі в ХІ ст. гроші почали позначати словом „нупи”, а грошові одиниці – словами „біла, „лобни”, ”мортки”, „вушка”, „спора”, „зуби”... Усі ці найменування траплялися у стародавніх писемних пам’ятках. Слова „купа” означало „куниці”, а слово „спора” – шкура, „біла” – білка, „лобики” – лобова частина шкури тощо.
Товар обирали як гроші, завдяки таким якостям: 1. висока вартість; 2. гроші необтяжливо носити при собі; 3. привабливий зовнішній вигляд; 4. поділяєтЬся на однорідні частини, не змінюючи якості; 5. потребує великих зусиль для утримання та вичинки; 6. вартість товару не змінюється, протягом довготривалого часу, тоді його можна довго зберігати, нагромаджувати. 7. приємний на дотик; 8. занесені до Червоної книги.
Властивості сучасних грошей Ліквідність – здатність безперешкодного обміну на благо стабільність – вартість грошей продовж певного часу має бути приблизно однаковою; портативність – зручність у користуванні; тривалість (міцність) – матеріал не повинен псуватися при використанні; подільність (розмінність) – сдатність ділитися на частини; здатність до розпізнавання – але з ознаками, які важко підробляти.
Порівняння властивостей грошей Якості товару, який обирали за гроші 1. висока вартість; 2. гроші необтяжливо носити при собі; 3. привабливий зовнішній вигляд; 4. ділитися на однорідні частини, не змінюючи якості; 5. потребує великих зусиль для утримання та вичинки; 6. вартість товару не змінюється, протягом довготривалого часу, тоді його можна довго зберігати, нагромаджувати. 7. приємний на дотик; 8. занесені до Червоної книги. Властивості сучасних грошей Ліквідність – здатність безперешкодного обміну на благо стабільність – вартість грошей продовж певного часу має бути приблизно однаковою; портативність – зручність у користуванні; тривалість (міцність) – матеріал не повинен псуватися при використанні; подільність (розмінність) – здатність ділитися на частини; здатність до розпізнавання – але з ознаками, які важко підробляти.
У XIV ст. в Україні щоб визначити якість срібної монети за твердістю та кольором металу, надкушували її край. Врешті на грошах з’явились зарубки, або литовською „карб”. Відтоді українці називали їх карбованцями. Українське слово гроші запозичене з чеської мови, а чеську воно потрапило з італійської як слово „гроеса” – великий.
Історія українських паперових грошей Проголосивши 18 липня 1917р. утворення УНР, Центральна Рада запровадила в Україні нову національну валюту – український карбованець. Центральна Рада 1 березня 1918р. прийняла закон про запровадження нової грошової одиниці – гривні, яка дорівнювала 100 шагам Ѕ карбованця. Протягом 1918р. у Берліні було видруковано грошові знаки номіналом 2, 10, 100 ,500, 1000 та 2000 грн. Наприкінці квітня 1918р гетьман Павло Скоропадський відновив як основну грошову одиницю карбованець, що дорівнював 200 шагам. Після переходу влади у грудні 1918р до рук Директорії на чолі з Володимиром Винниченком та Симоном Петлюрою основною грошовою одиницею відновленої УНР знову було проголошено гривню.
Афоризми про гроші Гроші набирають вагу тоді, коли зникають почуття. Оноре де Бальзак Гроші не пахнуть. Імператор Веспасіан, який обклав податком громадські відхожі місця Гроші не роблять при яскравому світлі. Джордж Бернард Шоу Гроші ні з кого не зробили дурня. Вони просто виставляють дурнів напоказ. Кін Хаббард Гроші повинні обертатися. Чим швидше витрачаєш, тим швидше отримуєш. Петро Капіца
Гроші потрібні навіть для того, щоби без них обходитись. Оноре де Бальзак Не в грошах корінь зла - у засобах їх добування. Юрій Рибников Рахувати гроші в чужій кишені недобре, але цікаво. Леонід Крайнов-Ритов Там, де смітять грошима, дуже тяжко дотримуватись чистоти. Плавт Той, хто шукає мільйони, досить рідко їх знаходить, проте той, хто їх не шукає,- не знаходить ніколи! Оноре де Бальзак
УКРАЇНСЬКІ ПРИСЛІВ'Я І ПРИКАЗКИ ПРО ГРОШІ • Біда з грошима – біда і без грошей. • Брат братом, сват сватом, а гроші – не рідня. • Велика справа – гроші, а ще більше – правда! • Гроші маленькі, та велику справу роблять. • Гроші хороші лічені, а діти виховані. • Держи копієчку про чорний день. • Де не доглядиш оком, заплатиш гаманцем. • Діла на копійку, а балачок на гривню. • Договір дорожче за гроші.