Була «дівка з перцем». «Терлась біля панів» і набралась від них панства. Щороку ходила до Києва перед Великоднем. Щоп'ятниці зранку постив, а ввечері опинявся в шинку. В усіх дівчатах-односельчанках бачив лише вади. Змінив лагідну й веселу вдачу під впливом «кайдашівського пекла».
Номер слайду 4
«Вона була вже не молода, але й не стара, висока, рівна, з довгастим лицем, з сірими очима, з тонкими губами та блідим лицем. Пишала губи. Осміхалася, сипала облесливими словами, наче дрібним горохом»
Номер слайду 5
«Молоде довгасте лице було рум'яне. Веселі сині, як небо, очі світились привітно і ласкаво. Тонкі брови, русяві дрібні кучері на голові, тонкий ніс, рум'яні губи - все дихало молодою парубочою красою. Він був схожий з виду на матір»
Номер слайду 6
«Був широкий у плечах, з батьківськими карими гострими очима, з блідуватим лицем. Тонкі пружки його блідого лиця з тонкими губами мали в собі щось неласкаве»
Номер слайду 7
«Висока на зріст, рівна станом, але не дуже тонка, з кремезними ногами, з рукавами, позакочуваними по лікоть, з чорними косами, вона була ніби намальована на білій стіні. Загоріле рум'яне лице ще виразніше малювалось з чорними тонкими бровами, з темними блискучими, як терен, облитий дощем, очима»
Номер слайду 8
«Дівчина була невелика на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, довгобраза, повновида, з тонким носиком. Щоки червоніли, як червонобокі яблучка, губи були повні та червоні, як калина. На чистому лобі були ніби намальовані веселі тонкі чорні брови, густі-прегусті, як шовк»
Номер слайду 9
«Сидів у повітці на ослоні й майстрував... У білій сорочці з широкими рукавами. З-під рукавів було видно здорові загорілі жилаві руки. Широке лице було сухорляве й бліде, наче лице в ченця»
Номер слайду 10
«Проїхала коло шинку, де стояла купа чоловіків, гордовито підняла голову й «добридень» людям не сказала… Виставила навмисне напоказ громаді жовті нові сап’янці. Сонце грало на чоботях. Сап’янці жовтіли на всю вулицю»
Номер слайду 11
«Вона була в одній сорочці і вузькій запасці. Хазяйновита, але скупа, вона втинала одежу, як тільки можна було обтяти. Вузька запаска влипла кругом її стану. В великій, як макітра, хустці на голові вона була схожа на довгу швайку з здоровою булавою»
Номер слайду 12
Сторінка 2 «Батько родини»
Номер слайду 13
Сторінка 3 «Пані економша»
Номер слайду 14
Сторінка 4 «Брати»
Номер слайду 15
Сторінка 5 «Невістки»
Номер слайду 16
Сторінка 6 «Родина?»
Номер слайду 17
Персонаж. Якою рисою чи здібністю вирізняється. Який чинник пригнічував розвиток особистостіЯким бачимо в кінці твору. Омелько. Вправний стельмах. Панщина, сварки в родиніМаруся. Хороша господиня. Панщина, сварки в родиніКарпо. Міг би об’єднати сім’ю, лідер. Сварки в родиніЛаврін. Лірик, цінує красусварки в родиніМотря. Хороша і вправна господиня, матисварки в родиніМелашка. Ніжна, любляча; мати, дружина, господинясварки в родиніЯкими б могли стати герої твору, враховуючи їхні здібності й позитивні риси характеру, якби на них не впливали чинники, що пригнічували розвиток особистості?
Номер слайду 18
«Родина», «рід», які слова святі! Вони потрібні кожному в житті!