10 березня о 18:00Вебінар: Шкільне діловодство. Документація заступника директора з навчальної роботи

Презентація до уроку в 11 класі "Поняття про екологічно пластичні та екологічно непластичні види. Поняття про адаптивну радіацію."

Про матеріал
Презентація до уроку біології в 11 класі "Поняття про екологічно пластичні та екологічно непластичні види. Поняття про адаптивну радіацію." Укладено за підручниками «Біологія та екологія» 2019 р. (Задорожний, Андерсон та ін.)
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Поняття про екологічно пластичні та екологічно непластичні види. Поняття про адаптивну радіацію. 11 клас

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Екологічна пластичність виду – це здатність організмів виду до існування в певному діапазоні значень екологічного чинника.

Номер слайду 4

Адаптивний потенціал виду – ступінь пристосувальних можливостей виду в мінливих умовах навколишнього середовища. Високий адаптивний потенціал: екологічно пластичні, або еврибіонтні види. Вузько спеціалізовані до умов середовища: екологічно непластичні, або стенобіонтні види.

Номер слайду 5

Екологічну пластичність виду визначає: Норма реакції, тобто здатністю генотипу залежно від умов середовища формувати в онтогенезі різні фенотипи. Генетична пластичність (англ. genetic flexibility) – здатності генотипів змінюватися й забезпечувати пристосованість до змін навколишнього середовища.

Номер слайду 6

Екологічно пластичні види:бурий ведмідь, вовк звичайний, горобець польовий, кульбаба лікарська, очерет звичайний, діатомові водорості, види-агресори (наприклад, змієголов звичайний, борщівник Сосновського, ротан-головешка).

Номер слайду 7

Екологічно непластичні види:форель струмкова, коала сірий, велика панда, симбіонти, мешканці великих морських глибин, печер.

Номер слайду 8

Поміркуйте, як можна розподілити наведені види (стенобіонти та еврибіонти)Росичка. Пирій. Сосна. Пацюк. Панда велика. Ведмідь бурий

Номер слайду 9

Поняття про адаптивну радіацію

Номер слайду 10

Адаптивна радіація – еволюційний процес виникнення в межах певної систематичної групи форм, пристосованих до різних умов існування. Правило адаптивної радіації сформулював відомий американський палеонтолог Г. Ф. Осборн (1857–1935) у 1902 р., історичний розвиток будь-якої групи супроводжується її розділенням на окремі філогенетичні стовбури, що розходяться в різних адаптивних напрямах від якогось вихідного середнього стану.

Номер слайду 11

Класичним прикладом адаптивної радіації є урізноманітнення плацентарних ссавців, що розпочалося одразу після вимирання динозаврів наприкінці мезозойської ери (близько 66 млн років тому). У ті давні часи ці ссавці були дрібними комахоїдними істотами, подібними до землерийок. Саме ці тварини еволюціонували в сучасні групи бігаючих, літаючих, плаваючих ссавців

Номер слайду 12

Галапагоські зяблики

Номер слайду 13

Хвойні дерева адаптовані до різних умов існування. Сосна Ялина Модрина

Номер слайду 14

Результат адаптивної радіації у приматів

Номер слайду 15

Які види беруть участь в адаптивній радіації груп?Вихідними видами в адаптивній радіації є зазвичай екологічно пластичні види. Згідно з правилом походження від неспеціалізованих предків (Е. Кон, 1904), нові великі групи беруть початок не від вищих представників предкових груп, а від порівняно неспеціалізованих.

Номер слайду 16

Поміркуйте: Де адаптивна радіація групи дасть більше форм – в тропічному лісі чи в тундрі? Чому?

Номер слайду 17

Укладено за підручниками «Біологія та екологія» 2019 р. (Задорожний, Андерсон та ін.)

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
 1. Холодар Людмила Олександрівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Грищенко Ирина
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
15 жовтня 2019
Переглядів
7898
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку