Внаслідок обміну речовин та енергії в організмі з’являються зайві для нього хімічні сполуки, накопичення яких веде до отруєння. Наприклад, аміак (NH3), що виникає в результаті обміну білків, молочна кислота, що утворюється при м'язовій роботі, жовчні пігменти, сечовина, солі важких металів, токсичні речовини, чужорідні речовини, надлишок води, солей, лікарських препаратів, вуглекислий газ, ацетон….
— це виведення з організму кінцевих продуктів обміну речовин, надлишку води, солей, отрут, що утворилися в організмі або потрапили до нього з їжею. Видільна система — це сукупність органів, що виводять з організму в навколишнє середовище надлишок води, кінцеві продукти обміну речовин, солі, отруйні речовини, які потрапили до організму або утворилися в ньому.
Сеча Особливості сечі захворювання Що робити? коричневий колір захворювання печінки, жовчного міхура аналіз мочі, лікар - гепатолог червоний відтінок ознака запалення нирок (гломерулонефрит); морква, буряк, ліки антибіотики, нефролог - постійно без кольору тимчасово без кольору запущенна ниркова хвороба; надлишок води Нефролог - дає пісочний осад (якщо налити в банку) схильність до утворення каменів у нирках УЗД, фільтр води мутна, з пластівцями запалення сечовидільної системи (уретрит, цистит, пієлонефрит) нефролог піниста (у чоловіків) сперма потрапила у сечу -
Закріплення вивченого матеріалу Доповніть речення вставте пропущенні слова Нирковий нефрон починається капсулою, усередині якої міститься капілярний ____________. В артерії, що приносить кров до клубочка, діаметр _____________ , ніж у тієї що її виносить. Унаслідок цього в капілярному клубочку утворюється високий __________ і частина кровяної _____________ виштовхується в порожнину _____________. Цей процес називається _____________. У зв’язку з цим утворюється____________ сеча. Первинна сеча потрапляє у звивисті __________ де відбувається процес _____________, після чого утворюється ______________ сеча. Самоперевірка
Відповідь Нирковий нефрон починається капсулою, усередині якої міститься капілярний клубочок. В артерії, що приносить кров до клубочка, діаметр більший, ніж у тієї що її виносить. Унаслідок цього в капілярному клубочку утворюється високий тиск і частина кровяної плазми виштовхується в порожнину капсули. Цей процес називається фільтрація. У зв’язку з цим утворюється первинна сеча. Первинна сеча потрапляє у звивисті канальці де відбувається процес реабсорбція, після чого утворюється вторинна сеча.
Вправа «Вірю — не вірю». Учням необхідно позначити пропоновані твердження позначками «+» — вірю або «–» — не вірю. 1. Нирки та сечоводи — парні органи сечовидільної системи. 2. Мозкова речовина нирки міститься під кірковою. 3. Нефрон — структурна і функціональна одиниця нирки. 4. Стінки звивистих канальців утворені багатошаровим епітелієм. 5. Збірні трубочки відкриваються у сечовод. 6. Об’єм сечового міхура в дорослої людини становить 1,5–2 л. 7. Кожний нефрон складається із ниркового тільця і звивистих канальців. 8. У капсулі нефрону розміщується декілька клубочків кровоносних капілярів. 9. Мозкова речовина складається з ниркових пірамідок. 10. Маса нирки в нормі становить 120–200 г. 11. Сечовий міхур — непарний орган сечовидільної системи. 12. Людина може жити з однією ниркою.
Підсумки Отже, сьогодні на уроці, ми з вами вивчали тему: «Будова і функції видільної системи». Дізналися: 1. що процес виведення з організму продуктів обміну речовин і надлишку води називають виділенням. 2. сечовидільна система складається з парних органів: нирок та сечоводів, і непарних: сечового міхура та сечовидільного каналу. Функції видільної системи: 1) виведення продуктів обміну речовин з організму; 2) підтримування концентрації солей у крові (регуляція осмотичного тиску); 3) контроль об’єму крові, що циркулює. Пересвідчилися, що видільна система є важливою структурою в тілі людини, та впливає на здоров'я та самопочуття людини.