Пропонована презентація розроблена відповідно нової навчальної програми з інтегрованого курсу мистецтва та покликана доповнити матеріал уроку додатковими наочними матеріалами. Даний ресурс покликаний забезпечити підвищення ефективності вивчення теми шляхом демонстрації відомостей про телебачення як вид мистецтва.
Матеріали апробовані на уроках мистецтва у 9 класі, можуть бути використані учнями для самостійного вивчення та поглиблення знань
ТЕЛЕБАЧЕННЯвиробництво аудіовізуальних програм і передач та їх поширенняє одним із найбільш масових засобів інформації і зв’язку. Телебачення інколи називають мистецтвом голубого екрана. Воно не лише передає інформацію, а й здатне формувати смаки й погляди багатьох людей. Головна цінність телебачення як засобу комунікації в тому, що ми не лише отримуємо нову інформацію, але й стаємо безпосередніми співучасниками подій
Винахідники телебачення. Трубка Розінга. Б. Л. Розінга по справедливості варто вважати батьком електронного телебачення. Але в телебачення немає єдиного винахідника в 1907 р. професор Петербурзького технологічного інститут Б. Л. Розінг створив першу електронно-променеву трубку (кінескоп)На основі винаходу російського інженера Ю. Волкова в США в 1929 р. була створена одна з перших систем кольорового телебачення, а з 1967 р. почалось регулярне кольорове транслювання в СРСР.
Особливості телебаченнядоступний і поширений засіб інформації; засіб формування суспільної думки; засіб масової просвіти; засіб трансляції програм, концертів, подій в країні і світі і т. д. в різних формах: прямий ефір, бесіда, репортаж, телешоу, телеконкурс, телепрограма, телефільм і т. д.; засіб перегляду програм для різної вікової категорії. Функції телебачення: Хронікальна. Просвітницька. Розважальна рекламна. На зламі ХХ–ХХІ століть вірним супутником інформаційного телебачення стали комп’ютерні мережі, зокрема Інтернет. Не виходячи з дому, ми можемо віртуально відвідати музей, театр чи концертну залу
Важливі умови оформлення телестудії – колір, світло, організація простору, деталі інтер’єру. Кольорове рішення тісно пов’язане з характером телепередачі: наприклад, для програм новин оптимальними можуть бути сині, блакитні, зелені тони. Для шоу, ігор та інших розважальних програм простір телестудії може оформлюватися як театральна сцена або як рухлива картина, що подається в різних планах тощо. Світло – найсильніший засіб вираження в телебаченніДизайн інтер’єру телестудій Крім того, у такій телестудії увага має бути зосереджена на ведучому, і тому для неї доцільним буде витриманий, строгий і простий дизайн. Для кожного теле-проекту створюється відповідний дизайн студії.
Звук на телебаченні є дуже важливим художньо-виразним засобом. Звук на екрані існує у трьох формах: слово, музика і шуми, які можуть звучати в кадрі й поза кадром. Часто за знайомими звучаннями, навіть не дивлячись на екран, ми впізнаємо улюблену телепередачу. Шуми не тільки в житті збагачують сприйняття дійсності, а й на екрані стають потужним виразовим засобом у відтворенні навколишнього світу.
Телевізійне кіно невід’ємною складовою сучасного телебачення є телевізійне кіно: анімаційні, неігрові та ігрові короткометражні фільми, телевізійні фільми, серіали) «Сторожова застава» Режисер: Юрій Ковальов. Перше українське фентезі, яке побило рекорди прокату в перший же вікенд і зібрало 8,1 млн грн.
Відеокліпи. Тривалість відеокліпу співставна з тривалістю пісні, що звучить, і, відповідно, режисер-постановник має «розповісти історію», утілити свою ідею в зорових образах у межах цього часу. Різновидом відеомистецтва за лаконізмом і насиченістю спецефектами вирізняються відеокліпи (чи відеоролики). Їх найчастіше застосовують на телебаченні для політичної реклами, реклами товарів і послуг, для візуального супроводу музичних композицій (музичні відеокліпи). Відеокліп. Тіна Кароль і Голос. Діти — «Україна – це ти»
Розважальні передачі ток-шоу – екранна форма розмовної журналістики, що поєднує ознаки інтерв’ю, дискусії, які концентруються довкола особи ведучого. На ток-шоу в студію запрошують гостей – людей, цікавих своїми вчинками, думками, способом життя. Обов’язковою є присутність у студії «внутрішніх глядачів» та компетентних експертів. Драматургія ток-шоу вибудовується з послідовності запитань, які спочатку визначають інтригу, а потім розгортають динаміку розвитку сюжету програми
Розважальні передачіЩе однією формою телешоу є реаліті-шоу, у якому все, що транслюється з екрана, трансформується з реальної дійсності. Такий «реалізм» дії, що розгортається перед глядачами, дає їм змогу відчути себе причетним до екранного дійства завдяки інтерактивним засобам (телефон, смс-повідомлення, Інтернет тощо).
зразком реаліті-шоу є талант-шоу Виражальні засоби – гучні фрази ведучих, світлові ефекти, довгі інтригуючі паузи та обов’язкова реклама перед оголошенням важливої інформації. На українському телебаченні їх представлено проектами, що є аналогами популярних у світі талант-шоу: «Україна має талант», «Х-фактор», «Голос країни», «Танцюють всі», «Фабрика зірок»Це телепроект (цикл передач), у якому частково в запису, частково – у прямому ефірі відбувається змагання учасників-конкурсантів, які демонструють свої таланти.