Презентація містить теоретичний, ілюстративний та картографічний матеріал про географічне положення, населення, водні ресурси, корисні копалини країн Азії, а також запитання та завдання до теми.
Азія — найбільша частина світу. Вона посідає площу в 43,4 млн. км2, що складає приблизно третину всього суходолу Землі. Тут проживає більше половини людства. В Азії виділяють такі регіони: Південно-Західна Азія, Південна Азія, Південно-Східна Азія, Східна Азія, Центральна Азія, Північна Азія. Тут налічується 48 держав
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКАПлоща 43 475 000 км²Площа островів 2 700 000 км²Довжина берегової лінії 69 900 км. Середня висотанад рівнем моря950 Найбільша висотанад рівнем моря (г. Джомолунгма) 8 848 Найменша висотанад рівнем моря-392 м (рівень Мертвого моря)Чисельність населення: 4 117 млн. мешканців. Густота населення:87 осіб/км²
ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯАзія відокремлена від Північної Америки Беринґовою протокою, від Африки — Суецьким каналом і Червоним морем, від Європи — протокою Дарданелли, Мармуровим морем, протокою Босфор і Чорним морем; Умовний континентальний кордон з Європою проходить берегом Каспійського моря, річкою Урал (або Емба), східними схилами Уральських гір.
Більшість країн Азії мають безпосередній вихід до одного з океанів, з протяжною й досить розчленованою береговою лінією. Не мають виходу до моря країни Центральної Азії, а також Афганістан, Непал, Бутан, Монголія, Лаос. Азія — перехрестя важливих морських комунікацій. Більшість морів, заток і проток є жвавими морськими трасами.
Корисні копалини. Азія займає 1-е місце серед інших континентів за запасами нафти, природного газу, руд олова і самородної сірки, а також з видобутку нафти і олов'яних руд. Вугільна промисловість континенту за рівнем виробництва поступається Північній Америці і Західній Європі, а за концентрацією видобутку, крім них, ще й Австралії і Південній Африці. Нафтогазовидобувний район Західної Азії — найбільший у світі центр з видобутку і експорту нафти; загалом Азія дає близько 45-50% загального видобутку нафти, який здійснюється на сучасному технічному рівні.
Населення В Азії постійно зростає кількість жителів. Це зумовлено високим природним приростом, що в більшості країн перевищує 15 осіб на 1000 жителів. Азія має колосальні трудові ресурси. У 26 країнах більше ніж третина людей зайнята в сільському господарстві. Густота населення в Азії коливається в досить великих межах (від 2 осіб/км2 у Центральній та Південно-Західній Азії до 300 осіб/км2 у Східній та Південно-Східній Азії, у Бангладеш — 900 осіб/км2).
За виробництвом ВВП Азія є світовим лідером, а за темпами економічного зростання порівнятися з нею не може жоден регіон світу. Лідерами є Японія, Китай, Індія. За виробництвом ВВП (за курсом національної валюти) вони посідають відповідно друге, шосте та одинадцяте місця в світі. На стадії постіндустріального розвитку серед країн Азії знаходяться Японія, Південна Корея, Тайвань, Сінгапур, Кіпр, Ізраїль та Бахрейн. Індустріального розвитку досягли Індія, Китай, нові індустріальні країни «другої хвилі», Туреччина, Іран, Ірак, країни – експортери нафти та газу. Найменш розвинені країни регіону (Афганістан, Монголія, Бірма, М’янма та інші) мають аграрну економіку.
Сільське господарство. Швидкі темпи приросту промислового виробництва значно не вплинули на сільське господарство, в якому зайнята майже половина трудових ресурсів регіону. Перше десятиліття XXI ст. характеризується виробництвом майже половини сільськогосподарської продукції світу в країнах Азії. Більша частина цієї продукції споживається в самому регіоні. Країни Азії є лідерами не тільки за обсягом виробництва основних продовольчих культур, а й за поголів’ям тварин. Лише Китай виробляє чверть сільськогосподарської продукції світу.
Транспорт Транспортна мережа Азії своєрідна, хоча й розвинені усі види транспорту. Довжина транспортних шляхів найбільша, але їхня густота значно нижча загальносвітової, за виключенням розвинених країн регіону. Зовнішню торгівлю регіону забезпечує морський транспорт. Найбільшими портами є Сінгапур (перше місце в світі), Тіба та Нагоя (Японія), Шанхай та Сянган (Китай), Ульсан та Кванджу (Південна Корея).
Транспорт До складу світової десятки країн-лідерів за величиною морського флоту належать Кіпр, Сінгапур, Китай та Японія. Всередині держав лідерство належить залізничному транспорту, перш за все – в Китаї, Японії та Індії. Своєрідну структуру має транспортна система країн-експортерів нафти та газу. Значну роль у вантажообігу тут має трубопровідний транспорт, а у пасажирообігу – автомобільний. Швидкими темпами розвивається авіаційний транспорт (20 % світових авіаперевезень, що вдвічі більше, ніж 10 років тому).
Запитання 1. Назвіть особливості географічного положення Азії.2. Охарактеризуйте ресурсозабезпеченість окремих країн Азії.3. Які приклади впливу природно – ресурсного потенціалу країн Азії на галузеву структуру економіки ви можете навести?4. Які чинники визначають високу густоту населення в Пд. і Пд – Сх Азії?.5. Чому сільське господарство переважає в структурі економіки багатьох країн Азії?