Опис досвіду роботи вчителя початкових класів Хорошун Лариси Едуардівни над темою "Формування пізнавальних інтересів молодших школярів на уроках в початковій школі" .
Презентація досвіду роботи над темою «Формування пізнавальних інтересів молодших школярівна уроках в початковій школі»вчителя початкових класів Бахмутської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів. Бахмутської міської ради. Донецької областіХорошун Лариси Едуардівни
Номер слайду 2
Моє життєве кредо:«Пам’ятай минуле,живи сьогоденням,дивись у майбутнє!»Моє педагогічне кредо:«До роботи- творчо,до дітей- з любов’ю!»
Номер слайду 3
«Формування пізнавальних інтересів молодших школярівна уроках в початковій школі»Проблема над якою працюю:
Номер слайду 4
Актуальність проблеми: Проблема розвитку пізнавальної активності молодших школярів становитьфундамент процесу навчання, є «вічною» педагогічною проблемою, яка зплином часу не втрачає своєї актуальності. Цій проблемі присвячено наукові дослідження в педагогіці і психології.І це закономірно, тому що навчання – провідний вид діяльності школярів. Саме сьогодні перед освітнім процесом стає завдання - підготувати підростаюче покоління до життя, до активної участі у науково-технічному і соціальному процесі.
Номер слайду 5
Пізнавальний інтерес: Це один з важливих факторів навчання становлення особистості;Позитивно діє на формування духовного потенціалу учня, робить його діяльність більш успішною і осмисленою;Допомагає зростанню свідомого ставлення до навчання, розвитку пізнавальних процесів. Умовно виділяють наступні стадії розвитку інтересу: Цікавість;Допитливість;Пізнавальний інтерес;Теоретичний інтерес.
Номер слайду 6
Навчання – основна форма розвитку пізнавальної активності молодшого школяра. Велике значення для розвитку пізнавальної активності має розвиток психічних процесів – пам’яті, уваги, уяви. Саме ці процеси, за даними психологів, - основа для розвитку продуктивного мислення і творчих здібностей учнів.
Номер слайду 7
Умови розвитку пізнавальної активності молодшого школяра. Психологічні особливості молодших школярів, їх природна допитливість, чуйність, особлива прихильність до засвоєння нового, готовність сприймати все, що пропонує вчитель, cтворюють сприятливі умови для розвитку пізнавальної активності (зовнішні та внутрішні умови).
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Пізнавальні завдання. Ці завдання розвивають логічне мислення, уяву, просторові уявлення, формують вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати. Спрямовані на розвиток самостійності, на встановлення зв’язків між новими та раніше сформованими знаннями. Зразки пізнавальних завдань на уроці математики: Математичні лічилки;Віршовані задачі;Цікаві задачі;Задачі – жарти;Математичні вправи;Задачі геометричного змісту;Онлайн-тренажери.
Номер слайду 10
Творчі вправи. Розвивають пам’ять, увагу, логічне мислення, фантазію, талант, мовленнєве чуття, розраховані на пошукову діяльність та творче застосування набутих знань. Зразки творчих вправ на уроці читання: Придумування казок, фантастичних історій;Придумування загадок;Складання оповідання за планом;Музичні вправи;Доповнення речень;Робота за опорними словами.
Номер слайду 11
Самостійна робота. Активізує навчальну діяльність учнів та дає можливість використовувати природний потенціал кожної дитини, розвивати її творчість. Завдання: Розподіли предмети за групами;Домалюй ланцюжок живлення;З’єднай слова і малюнки;Обведи і розфарбуй;Побудуй діаграму;Обведи «зайве»;Знайди відмінності;Пронумеруй.
Номер слайду 12
Дидактичні ігри. Дидактична гра - один з важливих засобів для розширення, поглиблення, й закріплення знань.Ігри роблять уроки цікавими, сприяють розвитку довільної уваги, забезпечують розумовий, світоглядний і особистісний розвиток кожної дитини. Види навчальних ігор: дидактичні; пізнавальні; рухливі; інтелектуальні; ігри-забави; атракціони; сюжетно-рольові.
Номер слайду 13
Групові та парні форми роботи. Розвивають мислення, навчають працювати в колективі, сприяють розвитку навичок спілкування, вміння висловлюватися, вести діалог, дискусію. Види роботи в парах: Гра «Незнайко»; Гра «Інтерв’ю»; Гра «Кіт і мишка»; Гра «Взаємні запитання»;Гра «Щоденник подвійних нотаток».
Номер слайду 14
Інтерактивні вправи. Це частина уроку, яка використовується з метою засвоєння вивченого матеріалу та досягнення певних результатів навчання учнями. Учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність. Види вправ: Незакінчене речення;Правдиві і неправдиві твердження;Особливе завдання;Кросворд;Числовий лабіринт.
Номер слайду 15
Інформаційно-комп’ютерні технологіїЦі технології забезпечують доступ до різних інформаційних ресурсів і сприяють збагаченню змісту навчання, надають йому логічного і пошукового характеру, а також активізують пізнавальний інтерес учнів, розвивають їхні творчі здібності, стимулюють розумову діяльність. Презентація до уроків. Відео до уроків. Електронні тренажери. Електронні підручники. Мережа Інтернет
Номер слайду 16
Методи навчання. Ситуативнемоделювання. Кооперативненавчання. Колективно-групове навчання. Опрацюваннядискусійних питань. Робота в парах. Ротаційні трійки2-4-усі разом. Робота в малих групах. Акваріум. Обговорення проблеми. Мікрофон. Незакінчені речення. Мозковий штурм. Ажурна пилка. Аналіз ситуаціїВирішення проблем. Дерево рішеньІмітаційні ігри. Спрощене судове слухання. Рольова гра. Метод ПРЕСЗайми позицію. Неперервна шкала думок. Дискусія. Дебати
Номер слайду 17
А. С. Макаренко писав: «Гра має важливе значення в житті дитини. Якою буде дитина в грі, такою вона буде і в праці, коли виросте. Тому виховання майбутнього діяча відбувається вперш за все в грі». Отже, гра, її організація – ключ в організації виховання. Отже широке використання ігрового методу в навчанні має багато переваг: Гра залучає до активної пізнавальної діяльності кожного учня;Навчання у грі здійснюється за допомогою власної діяльності учня;Гра- вільна діяльність, що дає можливість вибору, самовираження, саморозвитку для її учасників;Гра має певний результат і стимулює учня до досягнення мети- перемоги;Задоволення, утримане від гри, створює комфортний стан на уроках і підсилює бажання вивчати предмет. Гра у навчанні дітей
Номер слайду 18
У своїй педагогічній діяльності для розвитку пізнавальної активності учнів використовую наступні ігри: Гра «Математичний магазин»;Гра «Збери слова в банку»;Гра «Знайди помилку»;Гра «Світлофор»;Гра «Так-Ні»;Гра «Хто швидший»;Ігри-загадки;Словесні ігри. Гра в навчанні - це спосіб зробити роботу цікавою. Використовуючи різні види ігор в роботі з дітьми, переконалася в тому, що вони дають великий заряд позивних емоцій. Треба домагатися, щоб радість від ігрової діяльності поступово перейшла в радість навчання.
Номер слайду 19
Форми і методи роботи відповідно НУШ
Номер слайду 20
Висновок Розвиток пізнавальної активності учнів в початкових класах - це процес який потребує творчого підходу, терпіння та мотивації з боку вчителя. Тому намагаюся творчо , по новому розв’язувати актуальні завдання сучасної освіти. Досягти успіху у розвитку пізнавальної діяльності молодших школярів можна, коли уміло спрямовувати дитину до пізнання , підтримувати ініціативність , творчу активність , уміло ставити мету пізнання, збуджувати інтерес до навчання . Вчу своїх дітей аналізувати, порівнювати, узагальнювати, самостійно отримувати знання, розвивати прагнення до вдосконалення та творчої самореалізації. Стараюся ставити перед учнями таку мету, яка б запалювала їх, викликала захоплення. Отже, вважаю, що актуальним сьогодні є впровадження у навчальний процес таких засобів активізації, як системи пізнавальних і творчих завдань, застосування різних прийомів співробітництва і навчального діалогу , групової та індивідуальної роботи, що сприяє зміцненню інтересів дітей .
Номер слайду 21
Бажаю всім успіхів та творчої наснаги. Дякую за увагу!