11 кл біо Ур 40 ЕКОЛОГІЧНІ СУКЦЕСІЇ ЯК ПРОЦЕСИ САМОРОЗВИТКУ ЕКОСИСТЕМ 18 02 2024 Основні поняття й ключові терміни: ЕКОЛОГІЧНІ СУКЦЕСІЇ. Американський ботанік Фредерік Едвард Клементс (1874-1945) сформулював у 1916 р. концепцію рослинних сукцесій На честь науковця названо цілий рід рослин з родини Товстянкових - рід Клементсія.
→ з високим ступенем стійкості, → найбільшим біорізноманіттям, → максимальною кількістю біомаси, → збалансованістю процесів продукції й мінералізації. Отже, постійні зміни середовища життя ведуть до сукцесій, кінцевою метою яких є досягнення стабільного стану. Етап формування зрілих (клімаксних) екосистем
* Важливе значення в сучасній екології надається біотичним чинниками: → види організмів сукцесійного угруповання здатні змінювати умови існування інших видів. * У більшості випадків рушійними чинниками змін і розвитку нестійких екосистем є → незбалансованість кругообігу речовин і зменшення видового біорізноманіття.
* У 1884 р. французький хімік і фізик А. ле Шательє (1850-1936) сформулював закономірність (принцип Ле Шательє), → будь-який зовнішній вплив, що виводить систему зі стану рівноваги, → викликає в цій системі процеси, → що намагаються послабити зовнішній вплив → і повернути систему до початкового рівноважного стану.
* Сукцесії ведуть → до зростання біорізноманіття,→ але лише до клімаксної стадії. Клі́макс в екології та геоботаніці — відносно стійкий стан рослинного покриву в біогеоценозі, що виникає у процесі зміни фітоценозу. Часто клімакс розглядають як завершальний, рівноважний етап розвитку екосистеми. Отже, у зв'язку з тим, що екосистеми є динамічними, прогнозування їх стану й визначення закономірностей розвитку є важливим завданням екології.
Біологія + Палеоекологія. Ліси та біологічна еволюція* Серед усіх типів наземних екосистем найпоширенішими і найціннішими є ліси. → найдавніший ліс (близько 390 млн років), відтворений на основі викопних решток з околиць Гілбоа (Нью-Йорк, США). → перші ліси виникли в девоні палеозойської ери.
СТАВЛЕННЯБіологія + Казки. «Сезам, відкрийся!» та екологія. Американський еколог В. Е. Шелфорд, автор закону толерантності, вжив цей вираз з арабської казки «Алі-Баба і сорок розбійників» у такому сенсі: «Концепція рослинних сукцесій є магічною фразою “Сезам, відкрийся!” для усієї прийдешньої науки, справжньою magna carta майбутньої перспективи». А що таке «сезам» у ботаніці, кулінарії, сільському господарстві? Поясніть значення закономірностей сукцесії для діяльності людини.
Оцінка. Завдання для самоконтролю1-61. Що таке екологічні сукцесії? 2. Наведіть приклади сукцесій. 3. Назвіть основні причини сукцесій. 4. Які сукцесії називають первинними й вторинними? 5. Назвіть закономірності сукцесій. 6. Назвіть галузі застосування знань про сукцесії.7-97. Яке значення та етапи сукцесій? 8. Які причини й типи сукцесій? 9. Які закономірності сукцесій?10-1210. На конкретному прикладі поясніть закономірності формування сукцесій.