Завдання проєкту:- вивчити питання життєдіяльності бобрів, наслідків їх діяльності та шляхи вирішення проблеми за літературними джерелами та мережі Інтернет;- дослідити на річці нашого селища наслідки діяльності бобрів;- вияснити ставлення до даної ситуації організацій, що безпосередньо пов’язані з діяльністю тварин в природі ( інтерв’ю з мешканцями);- провести соціологічне опитування жителів селища щодо діяльності бобрів;- намітити шляхи виходу з даної ситуації.
Бобер - найбільший гризун в Україні, довжиною до 120 см, а вагою до 30 кг. Великими перетинчастими задніми лапами бобри гребуть при плаванні. Маленькі передні лапки використовуються як для ходьби по землі, так і для перенесення ґрунту і каміння при будівництві гребель і «хаток». Дуже цікаво влаштований хвіст цього гризуна. Він досягає в довжину 41 см, а за формою нагадує весло. Волосся на хвості бобра відсутнє, його замінюють великі лусочки і щетинки. При плаванні бобер використовує хвіст в якості керма. Бобри - прекрасні плавці і нирці. Тваринки можуть плисти зі швидкістю близько 3 км/год і залишатися під водою до 15 хвилин пропливаючи при цьому до 700 м. Слух у бобра відмінний, хоча маленькі вуха ледве помітні серед хутра. І вуха, і ніздрі при пірнанні щільно закриваються. Очі бобра теж невеликі і забезпечені важливим пристосуванням - прозорою перетинкою, "третім повіком". Ці перетинки закривають очі при зануренні у воду, надійно оберігаючи їх від травм і дозволяючи бачити у воді. Губи бобра мають спеціальні вирости, які, заважають потраплянню води в рот, в той час як зуби стирчать назовні. Такий пристрій дозволяє тварині гризти під водою, не захлинаючись.
Тривалість життя бобрів зазвичай 10-12 років, хоча відомі випадки, коли вони доживали і до 25 років. Звір цей воліє селитися на невеликих і нешвидких лісових річках або на озерах. Великих водойм, як правило, уникає. Бобри люблять спокійний і відокремлений спосіб життя. У бобрів народжується 2-4, рідше 6 дитинчат.
Кількість бобрів в Україні істотно зменшилася в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Внаслідок антропогенного перетворення ландшафтів та зростання промислової експлуатації популяції бобра людиною він поступово став втрачати прадавню екологічну нішу, що призвело до істотного порушення водного режиму і деградації ландшафтів, погіршило умови господарювання на цих зневоднених, збіднілих землях. Ландшафт за час відсутності бобра під дією людини істотно змінився - вирубані ліси, осушені болота, прокладені дороги, випрямлені водотоки. Пройшов час... Декілька років назад жителями селища були помічені в заплавах нашої річки Уди бобри.
Шановні мешканці смт Солоницівка! До Вас звертаються члени учнівської екологічної бригади Солоницівської гімназії№3 Оскільки нам не байдужа доля бобрів, поселення яких знаходиться на території нашого селища, просимо Вас посприяти створенню комфортних умов для їх існування: Під час відпочинку на березі р. Уди, не засмічуйте території, не залишайте після себе залишків їжі та побутового сміття. Не допускайте миття автомобілів у місцях, прилеглих до прибережної зони. Не випасайте худобу, яка руйнує боброві помешкання. Не виводьте каналізаційні труби у водоймища . Не використовуйте річкову воду для миття ємкостей від ядохімікатів та гербіцидів. Щоб створити бобрам комфортні умови в період розмноження, дотримуйтесь тиші та спокою на берегах річки.
Висновки: На березі річки Уди селища Солоницівка проживає близько 5 дорослих бобрів та 7 особин молодняка. Побачити (почути) їх можна тільки в нічний час або рано вдосвіта, коли ті плавають, чи пірнають, чутно голосний сплеск при пірнанні, чи ляпанні хвостом по воді. Саме в нічний час вони і знищують дерева. Наші бобри живуть у норах. Валять дерева бобри перед зимою, запасаються на зиму, коли водойма замерзне, їдять те, що знаходиться під кригою. Нами проведено моніторинг діяльності бобрів. Результати моніторингу: кількість дерев, знищених повністю, або пошкоджених частково, – 38; діаметр стовбура дерев - 0,4 - 1 м; вік дерев – від десяти років до кількох десятиліть (за свідченням мешканців села); в першу чергу бобри звалюють молоді верби (віком 10-15 років, діаметр 0,4 – 0,5 м); бобри гризуть дерева, сидячи на березі, про що свідчить розміщення стружки; пошкодження дерев має конусоподібний вигляд; бобри гризуть дерева доти, поки вони не звалюються повністю (можливо за два роки). Навколо берега нашої річки пошкоджено кілька десятків дерев. Питання наслідків діяльності бобрів залишається відкритим і потребує подальшого вивчення. Як не зашкодити тваринам і зберегти дерева навколо берегів річки.?Нами поставлено завдання: звернутися до екологічних організацій та профільних державних установ за роз’ясненнями та вирішити дане питання найбільш оптимальним, доцільним способом для збереження навколишнього середовища. Значення роботи: вперше в нашому селищі піднято питання наслідків діяльності бобрів, яке потребує грамотного екологічного вирішення.
Список використаних джерел. Г. О. Білявський, Р. С. Фурдуй “Основи екологічних знань”Г. О. Білявський, Л.І. Бутченко “Основи екології: теорія та практикум”В. Г. Кур’ята “Конспект лекцій з основ загальної екології” Закон України “Про охорону земель”. – К., 2003. Дедю І. Екологічний словник. – Кишинів, 2000.