Ернест Геккель – автор терміну «екологія» (1866)Екологія — це наука, яка вивчає відносини організмів між собою та з навколишньою природою, закони функціонування екосистем, середовище мешкання живих істот (включаючи людину).
Номер слайду 4
Артур Тенслі – автор поняття «екосистема» (1935)Екосисте́ма — це сукупність живих організмів, які пристосувалися до спільного проживання в певному середовищі існування, утворюючи з ним єдине ціле.
Визначення терміну популяція Популяція – це група особин одного виду , що перебуває у взаємодії між собою і разом населяють спільну територію.
Номер слайду 11
Біоценоз – це угруповання взаємопов'язаних між собою популяцій організмів різних видів, які населяють ділянку місцевості з однорідними умовами існування.
Номер слайду 12
Характеристикибіоценозу. Видове різноманіття. Біомаса- це сукупність популяцій різних видів, які входять до складу певного біоценозу- це сумарна маса особин різних видів у перерахуванні на одиницю площі або об'єму.
Номер слайду 13
Видова структура біоценозу – це різноманіття у ньому видів і співвідношення чисельності або маси. Бідні на види біоценози. Багаті на види біоценози. Арктичні пустеліМолоді угруповання. Агроценози. Тропічні ліси. Старі угруповання
Номер слайду 14
Екологічна структура біоценозу Організми за типом живлення. Автотрофи. Гетеротрофи. Міксотрофи. Сапротрофи. Хижаки. Фітофаги
Номер слайду 15
Екосистема- це сукупність різних видів, які взаємодіють між собою і з фізичним середовищем таким чином , що всередині системи відбуваються потоки енергії та коло обіг речовин , які забезпечують її видове різноманіття та створюють певну трофічну структуру.
Номер слайду 16
Біогеоценоз– це певна територія з більш – менш однорідними умовами існування, населена взаємопов’язаними популяціями різних видів , які об’єднані між собою та з фізичним середовищем колообігом речовин і потоками енергії. Володимир Миколайович Сукачов
Вправа класифікація:«Порівняння природних і штучних екосистем» https://learningapps.org/view9012920
Номер слайду 19
Домашнє завдання: Опрацювати: параграф 50 підручника (Біологія для 9-го класу загальноосвітніх навчальних закладів/ Р. В. Шаламов,Г. А. Носов, О. А. Литовченко, М. С. Каліберда.- Харків: Соняшник, 2017. – 352с.: іл.) 2. Дати відповіді на запитання рубрики «Поміркуймо».