9 кл гео Бойко Електроенергетика світу 9 12 2024* Видобуті з надр Землі мінеральні ресурси, → вирощену сільськогосподарську продукцію, → заготовлену деревину → спрямовують для подальшої переробки в переробну промисловість, → що разом з будівництвом утворюють вторинний сектор економіки.
. Електроенергетика світу* Щорічно людство потребує величезних обсягів первинних джерел енергії — мінеральних (вугілля, природний газ, нафта, горючі сланці, торф, уран), → біологічних (дрова, енергетична рослинна сировина), → гідравлічних (енергія річок, припливів), → кліматичних і космічних (енергія вітру, Сонця), → геотермальних (енергія земних надр) тощо. ПАЛИВНО-ЕНЕРГЕТИЧНИЙ БАЛАНС.
* Для оцінювання сумарних обсягів різних видів палива→ їх переводять у так зване умовне паливо, → яке вимірюють у тоннах нафтового (або вугільного) еквівалента. * Для цього прирівнюють кількість виробленої електроенергії → з різних видів палива до енергії, виробленої з 1 кг нафти або 1 кг кам’яного вугілля. За одиницю У. п. прийняте паливо, теплота згоряння якого дорівнює 29,3 МДж/кг або 7000 ккал/кг. Значення калорійного еквівалента приймають в середньому: для нафти 1,4; природного газу 1,2; торфу 0,4; коксу 0,93. застосовується при плануванні та аналізі теплоенергетичних процесів для зручності зіставлення різних видів палива.
У 2019 р. світове виробництво первинних джерел енергії (у нафтовому еквіваленті) становило → 16,4 млрд тонн, → а споживання — 15,9 млрд тонн, → світовими лідерами в обох випадках є Китай і США (табл. 5). Виробництво і споживання первинних джерел енергії у світі й окремих країнах, млн тонн нафтового еквівалента (2019 р.)Світ/країна. Виробництво. Споживання. Світ загалом16 37015 900 Китай3 7703 309 США2 1562 340 Росія1410789 Саудівська Аравія766252Індія668977 Японія38445 Україна6088 Таблиця 5
* Цьому сприяє, зокрема, запровадження у багатьох країнах світу → більш жорсткого екологічного законодавства. * Канада, Франція, Велика Британія, Фінляндія, Данія, Нідерланди, Австрія → планує у найближчі 10-15 років → відмовитися від використання вугілля для виробництва електроенергії.
* Сьогодні у світовому виробництві й споживанні первинних джерел енергії провідними енергоносіями є → нафта, тверде паливо (насамперед вугілля) і природний газ * Частка відновлюваних джерел енергії є → незначною, однак темпи її зростання надзвичайно високі. Мал. 85. Структура споживання первинної енергії у світі за видами джерел (2019 р.)
Структуру виробництва і споживання енергії в економіці країни характеризує її паливно-енергетичний баланс. Паливно-енергетичний баланс — це співвідношення між видобутком різних видів палива і виробництвом енергії з одного боку, та витратами палива й енергії (їх використанням у господарстві) з іншого. Мал. 86. Паливно-енергетичний баланс
* З рівнем споживання електричної енергії → тісно пов’язаний науково-технічний → і соціально-економічний розвиток суспільства. * Електроенергія «працює» в → побуті, промисловості та сільському господарстві, сучасних видах транспорту, засобах зв’язку й інформаційно-комунікаційній сфері, науці.
* Загальний рейтинг найбільших світових виробників електроенергії очолюють → Китай та США* Сумарно вони генерують близько 44 % світової електроенергії. * Україна за обсягами її виробництва перебуває → на 28-му місці у світі. Лідери з виробництва електроенергії, млрд к. Вт • год (2019 р.)
* АЕС «Касівадзакі-Каріва» (Японія) — найпотужніша атомна електростанція у світі.* Японія не має значних ресурсів паливних корисних копалин, → тому велику роль у її господарстві відіграє атомна енергетика. * Більшість АЕС країни розташовані на узбережжі,→ де залишається велика ймовірність землетрусів і цунамі.
Позитивні наслідки. Негативні наслідки• Використовують величезну енергоємність ядерного палива за невеликих обсягів споживаного палива.• Розташовуються поблизу споживача й дозволяють заощаджувати на транспортуванні електроенергії та енергоносіїв.• Не спалюють атмосферний кисень, майже не забруднюють атмосферу й ґрунти.• Відсутні сезонні коливання вироблення електроенергії.• Виробляють дешеву електроенергію (якщо не враховувати вартості демонтажу АЕС та утилізації радіоактивних відходів). Це особливо важливо, оскільки гідроресурси значною мірою вже використані, запаси нафти й природного газу обмежені, а собівартість видобутку вугілля є дуже високою• Небезпека аварії з далекосяжними наслідками.• Чинниками забруднення навколишнього середовища може стати радіація від використаної води й активованих пилових часток.• АЕС можуть стати об’єктом нападу терористів, тому вони потребують посиленої охорони (в Україні це спеціальний підрозділ «Скорпіон»).• Значні витрати на утилізацію радіоактивних відходів.• Обмежений термін дії АЕС, після чого електростанція має бути закрита або значно реконструйована.• Невирішеними залишаються питання утилізації відходів АЕС
Музика на честь ГЕСОднією з найбільших у світі ГЕС є Ітайпу, що споруджена на річці Парана на кордоні між Бразилією і Парагваєм (12,6 млн к. Вт). Її назва у перекладі з мови народу гуарані означає «камені, що співають». Цікаво, що на честь цієї грандіозної споруди написано навіть симфонічну кантату — «Ітайпу» (Філіп Глас).
* Її збудовано на річці Янцзи. * Бетонна гребля завдовжки 2,3 км і заввишки 185 м → утворює водосховище площею більш як 1 000 км2. * Під час його створення було затоплено міста Ваньсянь і Ушань, → майже 28 тис. га оброблюваних земель, → відселено 1,2 млн осіб й навіть перенесено низку історико-архітектурних пам’яток.
* ГАЕС одночасно є і споживачами електроенергії, і її виробниками: → уночі, коли є надлишки електроенергії, вони її споживають, закачуючи насосами воду у верхній басейн, → а вдень у момент пікових навантажень — виробляють електроенергію, спускаючи воду в нижній басейн. * Це дає змогу більш ефективно використовувати потужності електростанцій інших типів. Гідроакумулятивна станція: 1 - споживання, 2 - резервуар
* У світовій електроенергетиці дедалі більше використовують відновлювані джерела — енергію вітру, Сонця, земних надр, біомаси, морських припливів і відпливів, течій і хвиль тощо.* Таку електроенергетику часто називають альтернативною: → відновлювані джерела енергії є невичерпними→ на противагу невідновлюваному вичерпному мінеральному паливу. АЛЬТЕРНАТИВНЕ ВИРОБНИЦТВО ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ.
* Високу частку відновлюваних джерел енергії в загальному виробництві електроенергії мають країни Північної Європи — Ісландія (100 %, враховуючи гідроелектроенергетику), → Данія (майже 50 %, найбільший у світі розвиток вітрової енергетики), → а також Нова Зеландія, Португалія, Іспанія, Ірландія, Німеччина.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ1. За мал. 85 охарактеризуйте структуру світового споживання первинної енергії.2. Чому електроенергетику називають одним з найважливіших складників економіки?3. Які типи електростанцій розрізняють за джерелом енергетичних ресурсів?4. Наведіть приклади країн, у яких майже всю електроенергію виробляють ТЕС. Де переважно будують електростанції цього типу?5. Яка частка АЕС у світовому виробництві електроенергії? Які переваги й недоліки має цей тип електроенергетики?6. Якими чинниками зумовлений розвиток ГЕС? Назвіть провідні країни світу з виробництва гідроелектроенергії. Які альтернативні джерела сьогодні використовують у світі для виробництва електроенергії?За даними табл. 5 установіть, для яких країн характерне вивезення енергоресурсів у структурі їх паливно-енергетичного балансу, а для яких — ввезення.
Побудова та аналіз діаграм виробництва електроенергії на електростанціях різних типів1. Використовуючи різні джерела інформації, побудуйте кругові діаграми виробництва електроенергії на електростанціях різних типів у 2-3 країнах Європи (на вибір).2. Порівняйте побудовані діаграми зі структурою світового виробництва електроенергії за типами електростанцій (мал. 90).3. Зробіть висновки щодо чинників розвитку того чи іншого виду електроенергетики в різних країнах. ПРАКТИЧНА РОБОТА 5