8 кл біол Матяш пар 24 Еритроцити Групи крові Правила переливання крові 6 12 2024*Еритроцити - клітини крові, що здійснюють в організмі важливу функцію → транспорт газів. *Вони переносять кисень від легень → до всіх клітин нашого організму,→ а вуглекислий газ - від клітин до легень. Яка будова і які функції еритроцитів?
*Кров постійно поповнюється новими еритроцитами, → що утворюються в червоному кістковому мозку із стовбурових клітин. *Пригадайте: ці клітини, на відміну від еритроцитів, → мають ядро, яке під час дозрівання еритроцитів руйнується. Червоний кістковий мозок. Тканина червоного кісткового мозку має густу мережу кровоносних судин із специфічними капілярами — синусоїдами. На момент народження всі порожнини кісток заповнені червоним кістковим мозком.
*Проте під впливом різних негативних чинників → уміст гемоглобіну в організмі може зменшуватись. *Унаслідок цього кров переносить менше кисню. *Настає киснева недостатність, → яка впливає на розумову діяльність і фізичну працездатність. *Такий стан називають недокрів’ям, або анемією.
*У людей виділяють чотири основні групи крові, → які успадковуються від батьків і не змінюються упродовж життя (див. таблицю 7). Що таке групи крові? ГРУПИ КРОВІ ЛЮДИНИ ТА МОЖЛИВІ ВАРІАНТИ її ПЕРЕЛИВАННЯГрупи крові реципієнта. Аглютиногени в еритроцитах. Аглютиніни в плазміГрупи крові можливих донорів0 (I)Відсутніа і β0 (I)А (II)Аβ0, А (I, II)В (IIІ)Вα0, В (I, III)AB (IV)АВВідсутні0, А, В, AB (I, II, III, IV)
Завдання**Якщо ви знаєте вашу групу крові, → знайдіть її у таблиці 7, визначте наявність у ній аглютиногенів і аглютинінів → та можливого донора. ГРУПИ КРОВІ ЛЮДИНИ ТА МОЖЛИВІ ВАРІАНТИ її ПЕРЕЛИВАННЯГрупи крові реципієнта. Аглютиногени в еритроцитах. Аглютиніни в плазміГрупи крові можливих донорів0 (I)Відсутніа і β0 (I)А (II)Аβ0, А (I, II)В (IIІ)Вα0, В (I, III)AB (IV)АВВідсутні0, А, В, AB (I, II, III, IV)
*Під час переливання крові → разом із донорською кров’ю → або через нестерильні інструменти голки шприців чи систем переливання крові - в організм може потрапити збудник ВІЛ-інфекції або інший вірус - збудник жовтяниці (гепатиту). збудник ВІЛ-інфекції вірус гепатиту А (hepatitis A virus, або HAV).
*Згідно з таблицею 7, людям, → які мають 0 (І) групу крові, → теоретично можна переливати кров лише 0 (І) групи. ГРУПИ КРОВІ ЛЮДИНИ ТА МОЖЛИВІ ВАРІАНТИ її ПЕРЕЛИВАННЯГрупи крові реципієнта. Аглютиногени в еритроцитах. Аглютиніни в плазміГрупи крові можливих донорів0 (I)Відсутніа і β0 (I)
*Кров 0 (І) групи можна переливати особам → з будь-якою групою крові. *Тому люди з 0 (І) групою крові → є універсальними донорами. ГРУПИ КРОВІ ЛЮДИНИ ТА МОЖЛИВІ ВАРІАНТИ її ПЕРЕЛИВАННЯГрупи крові реципієнта. Аглютиногени в еритроцитах. Аглютиніни в плазміГрупи крові можливих донорів0 (I)Відсутніа і β0 (I)А (II)Аβ0, А (I, II)В (IIІ)Вα0, В (I, III)AB (IV)АВВідсутні0, А, В, AB (I, II, III, IV)
*Особам, які мають АВ (IV) групу, → теоретично можна переливати кров усіх чотирьох груп. *Такі люди теоретично є → універсальними реципієнтами. *Нині користуються правилом переливання → тільки однойменних груп крові. ГРУПИ КРОВІ ЛЮДИНИ ТА МОЖЛИВІ ВАРІАНТИ її ПЕРЕЛИВАННЯГрупи крові реципієнта. Аглютиногени в еритроцитах. Аглютиніни в плазміГрупи крові можливих донорів. AB (IV)АВВідсутні0, А, В, AB (I, II, III, IV)
*Якщо резус-позитивну кров → перелити людині з резус-негативною кров’ю → перший раз, то помітної реакції не буде. *Але у відповідь на повторне переливання → у крові резус-негативної людини → відбудеться аглютинація донорських еритроцитів, → яку визначають як резус-конфлікт.аглютинація донорських еритроцитів,
*За наступної вагітності ці антитіла з крові матері → проходять через плаценту → і руйнують еритроцити дитини → Такий резус-конфлікт матері й дитини можна попередити, → якщо одразу після першої вагітності матері → ввести спеціальні антитіла, → які зруйнують резус-фактор, що потрапив у її кров.
*Процедура переливання крові стала звичайною → завдяки дослідженням австрійського вченого Карла Ландштейнера (1868-1943). *Він дослідив, що люди відрізняються → за наявністю або відсутністю певних білків → на поверхні еритроцитів. *Так були відкриті групи крові. *За це відкриття К. Ландштейнер отримав Нобелівську премію (1930).
ПЕРЕВІРТЕ ТА ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯДайте відповідь на запитання. Які особливості будови і функції еритроцитів? 2. Яку кров називають артеріальною, а яку - венозною? 3. Які функції селезінки в організмі людини? 4. Що таке недокрів’я і які його причини? 5. Які є групи крові людини? 6. Що таке резус-фактор і резус-конфлікт?