Презентація допоможе більше зацікавити дітей у вивченні теми. В презентації показано повторення (актуалізація знань) про Сонячну систему, далі йде вивчення нового матеріалу.
Земля – третя планета від Сонця, що має природний супутник Місяць
Номер слайду 6
4,7 млрд років
Номер слайду 7
p.s. тут 21 нуль Маса нашої планети становить 5,976*10 тонн24тобто це ось таке число: 6000000000000000000000
Номер слайду 8
РОЗМІРИ ЗЕМЛІПолярний радіус – 6357 км. Екваторіальний радіус – 6378 км. А за середній радіус вважають – 6371 км
Номер слайду 9
Однак наша планета незвичайна куля, вона сплюснута у полюсів. Різниця між екваторіальним та полярним радіусами становить 21 кілометр (тобто різниця полярного та екваторіального радіусів). Для зручності Землю вважають - сплюснутим сфероїдом (еліпсоїд). ФОРМА ЗЕМЛІ
Номер слайду 10
Поверхня Землі нерівна: на ній є гори, рівнини й западини. Тому точну форму нашої планети не можна відтворити жодною геометричною фігурою.
Номер слайду 11
Еверест (Джомолунгма) – 8850 м. Маріанська западина – 11022 м.
Номер слайду 12
=ГЕОЇДВчені визначають форму Землі як геоїд. Поверхня геоїда співпадає з поверхнею води у Світовому океані, подумки проведеною і під материками.
Номер слайду 13
Кут падіння сонячних променів на кулясту поверхню в один і той самий момент на різних широтах біде різним. Тому і нагрівається поверхня скрізь по-різному – найбільше на екваторі (промені падають під кутом 90 градусів), а у наспрямку до полюсів зменшуються.
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Номер слайду 18
РУХ НАВКОЛО ОСІВісь Землі – це уявна лінія, що проведена через полюси та має нахил до площини орбіти 66°33’’Повний оберт навколо своєї осі Земля робить за 23 години 56 хвилин 4 секунди - за добу. Обертається Земля із заходу на схід, тобто проти годинникової стрілки, якщо дивитися на планету з боку Північного полюса. Тому схід Сонця ми спостерігаємо на сході, а захід - на заході. Ранок в східних країнах починається раніше, ніж в західних. Японію називають Країною висхідного Сонця, так як вона розташована на схід від інших країн Євразії.
Номер слайду 19
НАСЛІДКИ ОБЕРТАННЯ НАВКОЛО ОСІ1. Зміна дня і ночі2. Сплющення полюсів3. Відхиляюча сила Коріоліса. У північній півкулі сила Коріоліса направлена вправо від руху, тому праві береги річок в північній півкулі крутіші — їх підмиває вода під дією цієї сили. У південній півкулі все відбувається навпаки. Сила Коріоліса відповідальна також і за виникнення циклонів і антициклонів. Саме силою Коріоліса пояснюється в три рази більше зношення правої рейки залізничної колії, ніж лівої.
Номер слайду 20
РУХ НАВКОЛО СОНЦЯ (ПО ОРБІТІ)Земля рухається навколо Сонця по своїй орбіті здійснюючи повний оберт за 365 діб 5 годин 48 хвилин 48 секунд. Цей час ми називаємо зоряним роком. Проте підраховувати роки з такою кількістю неповних діб незручно. Тому календарним роком вважають рік, який має 365 діб. А з годин, хвилин та секунд, що залишилися, через чотири роки до лютого додають ще одну добу. Такий рік називають високосним. У ньому 366 днів.
Номер слайду 21
НАСЛІДКИ ОРБІТАЛЬНОГО РУХУ1. Зміна висоти Сонця над горизонтом22 червня – Сонячні промені світять перпендикулярно (під кутом 90° на Північний тропік) Це найдовший день у Пн.півкулі 22 грудня – Сонячні промені світять перпендикулярно (під кутом 90° на Південий тропік) Це найкоротший день у Пн.півкулі Дні сонцестоянь: Дні рівнодень: У ці дні Сонячні промені світять перпендикулярно (під кутом 90° на Екватор). Західна та східна півкулі освітлюються рівномірно. День дорівнює 12 годин.21 березня – день весняного рівнодення 23 вересня – день осіннього рівноденняосінь23 вересня весна21 березня зима22 грудня літо22 червня Пн.тропік. Пд.тропік. Екватор. Екватор
ВИСНОВКИСправжня форма планети – геоїд. Для зручності використовують еліпсоїд (сплюснуту біля полюсів кулю). Земля здійснює в космосі рухи навколо своєї осі та навколо Сонця. Кожний з цих рухів істотно впливає на формування та розвиток природи на планеті.