Презентація "Форми земної поверхні в Україні""

Про матеріал
В цій презентації вдало підібраний матеріал про рельєф, з використанням фото саме форм земної поверхні в Україні.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

4- клас. Форми земної поверхні-рельєф

Номер слайду 2

Форми рельєфу - нерівності земної поверхні, сукупність яких утворює рельєф. За розмірами розрізняють форми рельєфу планетарні (найбільші), основні (великі) та дрібні. Планетарні форми. Основні форми. Внутрішні сили. Зовнішні сили. Дрібні форми. Яри, балки,річкові долини,бархани, дюни... Каньйони,підводні вулкани(гайоти) ... ФОРМИ РЕЛЬЄФУМатерики. Западини океанів. Рівнини. Гори. Рівнини. Гори. Глибоководні жолоби

Номер слайду 3

Низовини. Низовина́, низина, низовинна рівнина — форма рельєфу земної поверхні, яка не перевищує 200 м над рівнем моря. Деякі низовини розташовані нижче рівня моря. Найчастіше низовина є плоскою чи горбистою рівниною.

Номер слайду 4

Низовини - 70 % площі України Найбільші з них розташовані на півдні, сході та півночі держави Поліська низовина Придніпровська низовина. Причорноморська низовина. Закарпатська низовина

Номер слайду 5

Височини. Височина́ або височиня́ (англ. upland) — рівнинна ділянка земної поверхні.

Номер слайду 6

Височини. Центральні, західні та східні частини України займають височини, які становлять 25 % площі нашої країни. Височини є вододілами між найбільшими річковими басейнами України. Подільська височина Донецька височина Придніпровська височина Приазовська височина Волинська височина

Номер слайду 7

Гори. Гори — дiлянки земної поверхнi, що високо пiдiймаються над прилеглими рiвнинами та мають сильно розчленований рельєф.

Номер слайду 8

Карпатські гори є частиною великої Альпійсько-Карпатської гірської країни. середньовисотні гори з округлими вершинами та полого-хвилястими схилами. складаються з кількох різних за висотою хребтів. Пересічні висоти коливаються від 1200 м до 1600 м20 вершин мають висоту понад 1700 м, а 6 долають відмітку 2000 мнайвища точка України – гора Говерла (2061 м)трапляються землетруси силою до 6–7 балів Є згаслі вулкани, які утворюють суцільний Вулканічний хребет

Номер слайду 9

Кримські гори молоді, пересічні висоти становлять лише 440 м складаються з 3-х паралель-них пасом: Головне з висотами 1200-1500 м, Внутрішнє з висотами 400-600 м, Зовнішнє з висотами 250-350 м. Схили пасом асиметричні: південні – круті і урвисті,північні – пологі.  Асиметричні форми рельє-фу називають куестами 

Номер слайду 10

Пагорби. Пагорб, горб, пагорок, пригір — форма рельєфу, що піднімається над навколишньою поверхнею, але лише на обмеженій площі. Найчастіше горби мають чітко виражені вершини, хоча, у разі ескарпів та меси, пагорбом може називатися височина з плоскою поверхнею. Також часто пагорбами вважаються височини з похилими схилами, на відміну від скель, а інколи, для відрізнення від гір, вводиться поріг відносної висоти 200 м.

Номер слайду 11

Печерські пагорби

Номер слайду 12

Яри. Яри — глибокі западини на схилах горбів і височин, у днищах балок і улоговин із крутими схилами, часто прямовисними, майже позбавленими рослинності. їхня глибина досягає 20—40 м, ширина — від одного до десятків і навіть сотень метрів, довжина деяких великих ярів вимірюється кілометрами. Яри утворюються внаслідок глибинної ерозії — розмиву рихлих порід бурхливим стоком дощових або талих вод. Вони змивають верхні, найбільш родючі горизонти грунтів. Утворення яру починається з невеликої вузької вимивини або борозни, яка може швидко поглибитися і подовжитися після декількох великих злив. Відомі випадки, коли за рік яри довшали на 40—50 і навіть 100—150 м.

Номер слайду 13

Національний парк «Холодний Яр»

Номер слайду 14

Балки. Балка — суха або з тимчасовим водотоком долина із задернованими схилами. У степових районах балки утворено висохлими руслами річок. Балки мають полого-увігнуте дно, часто без вираженого русла, схили опуклі, плавно переходять у вододільні простори. Чітко виражена вершина зазвичай відсутня, улоговина плавно переходить в балку. Довжина балок зазвичай від сотень метрів до 20-30 кілометрів, глибина від декількох метрів до десятків метрів, ширина до сотень метрів. Схили і дно задерновані і часто покриті чагарником або лісом, при винищенні яких балки стають осередками прискореної ерозії; поширена в балках донна ерозія. Найчастіше розвиваються з ярів, але можуть виникати і без ярової стадії. Звичайні для височин і рівнин лісостепу і степу. Балки височин можуть мати на схилах скельні оголення. Це характерно, наприклад, для балок Донецького кряжу, де самі балки повсюдно є характерним елементом природного ландшафту. На відміну від балок, у ярів дно і схили не задерновані і схильні до ерозії.

Номер слайду 15

Балка Північна Червона – унікальний ландшафтний заказник Криворіжжя

Номер слайду 16

Вулкани. Вулка́н — геологічне утворення, яке виникає над каналами та тріщинами у земній корі, якими на поверхню викидаються лава, попіл, гарячі гази, водяна пара й уламки гірських порід.

Номер слайду 17

Який він — єдиний діючий вулкан в Україні?Це вулкан Старуня, розташований у зовнішній смузі Українських Карпат — у передгір’ї Ґорґанів поблизу села Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області. Ще понад століття тому у цих краях почали розробляти родовище озокериту — схожого на бджолиний віск мінералу групи нафтових бітумів білого, жовтого, бурого або зеленуватого кольору, який використовується в парфумерії, фармацевтичній промисловості, а також для виготовлення мастил. Нині ж ґрунтові води, насичені киснем, проникають глибоко в землю, там окисляються і викликають приплив енергії, який активізує вулкан Старуня.

Номер слайду 18

Каньйони. Каньйон (ісп. cañón — глибока ущелина) — ерозійна форма рельєфу, глибока долина між кручами, зазвичай вимита річкою. На відміну від ущелини, переважно все дно каньйону зайнято руслом річки.

Номер слайду 19

Буцький каньйон. Його по праву називають одним з найкрасивіших місць Центральної України. Кам’яні береги, вік яких оцінюють в 2 млрд. років, нависають над стрімкою річкою Гірський Тікич. Це місце вже давно облюбували альпіністи. Ще одна принада каньйону, окрім зручного розташування, – «компактність» (хоча на фотографіях він виглядає величезним): його глибина сягає 20 м, ширина – від 20 до 40 м. Тож основну частину каньйону можна обійти пішки менше ніж за пів години. Милуватися околицями каньйону можна біля самої води, влаштувавши пікнік або залишившись тут з наметом на нічліг. Місцезнаходження: недалеко селища Буки Маньківського району, що в Черкаській області. Від Києва – 150 км.

Номер слайду 20

Острови. О́стрів  — частина суходолу, оточена з усіх сторін водою. Від материків відрізняються порівняно невеликими розмірами. Трапляються поодинокі острови та архіпелаги (групи островів). Острови в океанах і морях поділяють на материкові й самостійні (вулканічні, коралові, намивні). Серед островів річок і озер розрізняють намивні та ерозійні.

Номер слайду 21

Острів Хортиця7 цікавих фактів про острів Хортиця найбільший на Дніпрі острівострів Хортиця першим в Україні отримав статус національного заповідникана острові утворився унікальний природно-ландшафтний комплексна Хортиці є кабани, косулі, фазани, оленічастиною острівного ландшафту є скелі, розташовані переважно в північній та північно-західній частині Хортиці. Висота скель сягає 40-50 мна Хортиці розташований історико-культурно комплекс «Запорізька Січ», що є узагальненим образом козацьких січейу Музеї історії запорозького козацтва, відкритому на території заповідника у 1983 р., зібрано понад 30 тис. експонатів, які охоплюють історичний період від палеоліту до ХІХ ст. н. е. 

Номер слайду 22

Долини. Долина (форма рельєфу)від’ємна, лінійно витягнута форма рельєфу, замкнута у верхів'ях і відкрита внизу, що має загальний ухил зверху вниз

Номер слайду 23

“Долина нарцисів”«Долину нарцисів» внесено до переліку 7 природних чудес України. Десятки і десятки тисяч туристів щорічно приїжджають помилуватися небаченою природною дивовижею. Дивує те, що при нарцис здебільшого зростає в горах на висотах 1000-1500м, а тут, біля Хуста, висота всього 180м над рівнем моря та інший клімат(середньорічна температура +8,5°С та 850 мм річних опадів). Але, на рівнинах Закарпаття, Хуст не є єдиним місцем, де трапляється Нарцис поетичний, “його мініатюрні долини” відомі з околиць селища Буштин (Тячівський район) та села Залужжя (Мукачівський район).«Долина нарцисів» — столиця закарпатського лозоплетіння. Отут можна задовольнити найрізноманітніші забаганки щодо плетених виробів. Очі розбігаються – продають, здається, усе, що тільки можна сплести з лози.

Номер слайду 24

СкеліСкеля в геології — високий вертикальний або майже вертикальний виступ гірської породи. Якщо скеля оточена водою, то вона може утворювати невеликий острів. За визначенням тлумачного словника української мови скеля — це кам'яна брила або гора з стрімкими схилами та гострими виступами. 

Номер слайду 25

Ске́лі До́вбуша Ске́лі До́вбуша — скельно-печерний комплекс, унікальна пам'ятка історії та природи. Розташована за 3[1] км від села Бубнища (Болехівська міська рада, Івано-Франківська область), в урочищі Бубнище, на території створеного 1996 року Поляницького регіонального парку. Комплексна пам'ятка природи «Скелі Довбуша» лежить на висоті 668 м над рівнем моря. Це скелясті виступи пісковиків заввишки до 80 м, що утворились більше 70 млн років тому на дні палеогенового моря. Кам'яний лабіринт завширшки 200 м тягнеться серед буково-смерекового лісу зі сходу на захід майже на 1 км. За переказами, у XVII–XVIII ст. тут таборували опришки, які використовували печери під сховище. Унікальний скельний комплекс названий на честь легендарного опришка Олекси Довбуша. Це неповторне за своїми формами і розташуванням нагромадження гігантських скель, каменів, що нагадують дивовижних істот, покраяне глибокими, завжди темними ущелинами, ямами, потаємними ходами та стежками. Про Бубнище свого часу писав Іван Франко у своєму творі «Бубнище», Михайло Грушевський визначив Скелі Довбуша як оборонний скельно-печерний комплекс. 

Номер слайду 26

Дякую за увагу!

pptx
Додано
3 січня
Переглядів
16
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку