Пластичний обмін (асиміляція, анаболізм) —сукупність реакцій біосинтезу: із простих низькомолекулярних речовин утворюються складні високомолекулярні сполуки. Процеси асиміляції відбуваються і під час таких процесів як: фотосинтезхемосинтез. Фотосинтез відбувається в клітинах зелених рослин і деяких бактерій, які належать до фотоавтотрофів.
Номер слайду 3
Фотосинтез – це процес утворення органічних сполук з неорганічних завдяки перетворенню світлової енергії в енергію хімічних зв’язків.
Номер слайду 4
Хлорофіли є основними пігментами, оскільки беруть безпосередню участь у процесі фотосинтезу. Ціанобактерії та червоні водорості містять фікобіліни. Каротиноїди та фікобіліни є допоміжними пігментами .
Номер слайду 5
Умови фотосинтезу
Номер слайду 6
Світлова фаза - сукупність процесів, які забезпечують утворення молекулярного кисню, атомарного водню, та АТФ за рахунок світлової енергії.{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}Ознаки. Світлова фаза. Сонячне випромінювання. Обов’язкове. Місце перебігу. Грани(на мембранах тилакоїдів)Джерело енергіїСонячне випромінювання. Вихідні речовини. Хлорофіл, білки-переносники електронів, АТФ-синтетаза. Основний процес. Фотоліз води. Результат. Синтез АТФУтворення НАДФ*Н2 Утворення вільного О2
Номер слайду 7
- фотоліз води, у результаті чого утворюються електрони, протони Гідрогену і кисень, що є побічним продуктом; - утворення АТФ в процесі фотофосфорилювання; - відновлення НАДФ + до НАДФ*Н2. Результати світлової фази фотосинтезу:
Номер слайду 8
Темнова фаза – сукупність циклічних реакцій, які завдяки хімічній енергії АТФ забезпечують утворення глюкози з використанням вуглекислого газу, та води. У темновій фазі використовуються АТФ і НАДФ*Н2, що утворились у світловій фазі, а також Карбон із вуглекислого газу, який надходить через продихи листків і зелені стебла для синтезування молекули глюкози. Мелвін Кальвін - Лауреат Нобелівської премії з хімії (1961 рік)Комплекс біохімічних реакцій у темновій фазі називають циклом Кальвіна.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Зміна газового складу атмосфери - накопичення кисню, утворення озонового шару - зробила можливим появу аеробного дихання та вихід живих організмів на сушу. Планетарна роль фотосинтезу. Процес фотосинтезу забезпечує надходження в атмосферу кисню, який живі організми використовують у процесах дихання. Внаслідок процесу фотосинтезу формується велика кількість корисних копалин.