15 квітня о 18:00Вебінар: Інтегрований STEM-тиждень як ресурс формування цілісності сприйняття світу

Презентація "Генетична та клітинна інженерія"

Про матеріал
Мета: сформувати поняття «генна інженерія», «клітинна інженерія», ознайомити з основами генної та клітинної інженерії, їх основними напрямками та особливостями; розкрити значення генної та клітинної інженерії для людства; формувати уявлення про практичне застосування біологічних знань; розвивати критичне мислення; вихову­вати вміння сприймати точки зору на питання, відмінні від власної.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Генетична та клітинна інженерія.

Номер слайду 2

Мета: сформувати поняття «генна інженерія», «клітинна інженерія», ознайомити з основами генної та клітинної інженерії, їх основними напрямками та особливостями; розкрити значення генної та клітинної інженерії для людства; формувати уявлення про практичне застосування біологічних знань; розвивати критичне мислення; вихову­вати вміння сприймати точки зору на питання, відмінні від власної.

Номер слайду 3

Історія виникнення. Основні методи генетичної інженерії були розроблені у 60-70-х роках XX століття. Вони включають три основні етапи: отримання генетичного матеріалу, копіювання і розмноження генів, перенесення і включення генетичного матеріалу в геном. Це пов’язано з досягненнями в галузі генетики та хімії нуклеїнових кислот: Створення методів хіміко-фізичного синтезу генів. Відкриття явища модифікації ДНК

Номер слайду 4

Генетична інженерія з моменту зародження привертала увагу не тільки блискучими перспективами,а й потенційною небезпекою деяких досліджень:невизначеність процесу взаємодії рекомбінантних ДНК з геном “рецепієнта”попадання робочих матеріалів за межі території

Номер слайду 5

Генна інженерія. Генна інженерія – прикладна галузь молекулярної генетики та біохімії. Її завдання – це розробки методів перебудови геномів організмів.

Номер слайду 6

Суть генної інженерії полягає в штучному створенні (хімічний синтез, перекомбінації відомих структур) генів з конкретними необхідними для людини властивостями й уведенні його у відповідну клітину (на сьогодні це частіше за все бактеріальні клітини, наприклад кишкова паличка) — створення «штучної» бактерії — лабораторії з виготовлення необхідного для людини продукту.

Номер слайду 7

Генна терапія. В очікуванні дива. Генна терапія - заміна дефектних (негативних) генів нормальними. Вона включає також використання генів для лікування цукрового діабету і СНІДу. Генотерапія пов'язана зі зміною спадкового апарату людини, потрібні особливі вимоги при клінічному дослідженні:1) чітке знання дефекту гена і яким чином формуються симптоми хвороби; 2) відтворення генетичної моделі у тварин;3) відсутність альтернативної терапії, або існуюча терапія неможлива або неефективна; 4) безпека для хворого

Номер слайду 8

Клітинна інженерія. Клітинна інженерія – галузь біотехнології, у якій застосовуються методи виділення клітин з організму і перенесення на штучні поживні середовища, де продовжується їх життєдіяльність. Її завданнями є: отримання соматичних клітин різних видів, створення культурних клітин (тканин) для отримання цінних речовин.

Номер слайду 9

Основними методами клітинної інженерії є:• метод культури клітин (тканин) – виділення соматичних клітин з організму, перенесення їх на поживні середовища;• метод гібридизації соматичних клітин – поєднання соматичних клітин різних тканин або організмів для отримання нових комбінацій ознак;• метод клонування – отримання культур (клонів), що складаються з генетично однорідних клітин (клонування ДНК, генів, клітин, організмів).

Номер слайду 10

Клонування – перспективний напрям клітинної інженерії. Клон – сукупність клітин або особин, що виникли від спільного предка нестатевим шляхом. Клонування

Номер слайду 11

Стовбурові клітини, також відомі як штамові клітини — це первинні клітини, що зустрічаються в усіх багатоклітинних організмах. Ці клітини можуть самовідновлюватися шляхом поділу клітини, а також можуть диференціюватися в досить велику кількість спеціалізованих типів клітин. Стовбурові клітини

Номер слайду 12

Генетично-модифіковані організми (ГМО) — продукти харчування, а також живі організми, створені за допомогою генної інженерії. Технології генної модифікації широко застосовуються в сільському господарстві. Рослини з ГМО мають підвищену врожайність і стійкі до шкідників.

Номер слайду 13

Етапи створння генетично модифікованих організмів1. Спочатку отримують потрібний ген, вилучаючийого з відповідного організму. 2. Наступним етапом є введення гена до складу вектора- це молекула ДНК, створена на основі одного з вірусів або бактеріальної плазміди, яка містить ген, потрібний для введення в організм.3. Після введення у вектор ген може використовуватися одразу, а може тривалий час зберігатися в геномній бібліотеці - є колекцією мікроорганізмів, до складу яких уведено генетичні вектори.

Номер слайду 14

Успіхи у створенні ГМО1. 2. 3.

Номер слайду 15

Генетична модифікація організмів у природі1. Горизонтального перенесення генів у бактерій. Він відіграє важливу роль в еволюції, що існує три мільярди років.2. Аналіз свідчить про те, що 1 % геному людини — це гени вірусів. Але в більшості випадків вони є генетичним сміттям, оскільки були знешкоджені системами захисту нашого геному.3. Гени ретровірусів, убудовані в наш геном, забезпечують роботу плаценти й дозволяють нам (як і іншим ссавцям) виношувати дитину в організмі матері.

Номер слайду 16

§61- 63 вивчити Дайте відповіді на запитання: Які продукти одержують шляхом генетичної інженерії?Яка значення має клітинна інженерія?Схарактеризуйте методи й наслідки клонування тварин. Що таке химерні тварини?Домашнє завдання

pptx
До підручника
Біологія 9 клас (Шаламов Р.В., Носов Г.А., Литовченко О.А., Каліберда М.С.)
Додано
13 травня 2020
Переглядів
1308
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку