Чому всі живі організми різні, навіть у межах одного виду?Що є спільним для всіх живих організмів?
Номер слайду 2
Генетика — це наука, яка вивчає спадковість і мінливість живих організмів (В. Бетсон 1906 р.)
Номер слайду 3
Спадковість — це здатність організмів у процесі онтогенезу формувати ознаки (характерні риси ), що властиві батьківським організмам та більш віддаленим предкам.
Номер слайду 4
Мінливість — це властивість організму формувати у процесі онтогенезу унікальний фенотип (сукупність характеристик, властивих індивіду на певній стадії розвитку).
Ген — це окрема ділянка ДНК, яка відповідає за утворення однієї або кількох ознак організму. Генотип – це сукупність генетичної інформації соматичної клітини організму. Генотип включає як ядерні, так і позаядерні гени. Геном — це перелік усіх генів і некодуючих ділянок ДНК ядерного гаплоїдного набору хромосом та ДНК позахромосомних елементів (в еукаріотів) та усієї ДНК, що міститься в клітині (у прокаріотичних організмів). Фенотип - сукупність властивостей та ознак організму, що сформувалися в результаті взаємодії генотипу із зовнішнім середовищем.
Номер слайду 7
Алель - це один із можливих станів (варіантів) гена. Локус – це місце розташування гена на хромосомі. У диплоїдних організмів хромосоми є гомологічними (кожна хромосома представлена двома копіями). Гомозигота – це організм, в якому алелі одного гена, що розташовані в різних гомологічних хромосомах, є однаковими. Гетерозигота – організм, в якому алелі в гомологічних хромосомах різні. Гемізигота – організм, у якого в парі хромосом присутній тільки один алель гена (зазвичай це буває у статевих хромосомах). Домінантний алель маскує у гетерозиготі прояв рецесивного алеля.
Номер слайду 8
Методи генетичних досліджень. Гібридологічнийгенеалогічнийпопуляційно-статистичнийцитогенетичнийбіохімічний близнюковий
Номер слайду 9
Генеалогічний метод
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Популяційно- статистичний метод. Встановлення частоти зустрічальності алелей у популяціях організмів та генетичної структури популяцій
Номер слайду 12
Цитогенетичний метод
Номер слайду 13
Біохімічний метод. Вивчення особливостей біохімічних процесів у організмів з різними генотипами
Номер слайду 14
Близнюковий метод
Номер слайду 15
Гібридологічний метод
Номер слайду 16
Гібридологічний аналіз — це дослідження характеру успадкування ознак за допомогою системи схрещувань. моногібридне (один ген)дигібридне (два гени) полігібридне (багато генів) схрещування. Аналізуюче схрещування — це схрещування особини з невідомим генотипом з особиною, гомозиготною за рецесивними алелями всіх досліджуваних генів .
Номер слайду 17
Аналізуюче схрещування
Номер слайду 18
Закони Грегора Менделя
Номер слайду 19
Закон однотипності гібридів першого покоління. У першому поколінні від схрещування гомозигот із домінантною та рецесивною ознаками виявляється тільки домінантна ознака
Номер слайду 20
Закон розщеплення спадкових ознак у нащадків гібрида. При схрещуванні гібридів першого покоління у нащадків спостерігається розщеплення фенотипових класів у співвідношенні 3:1, а генотипових класів - у співвідношенні 1 : 2 : 1.
Номер слайду 21
Закон незалежного комбінування спадкових ознак. При схрещуванні двох особин, що відрізняються один від одного за двома (і більше) парами альтернативних ознак, гени і відповідні їм ознаки успадковуються незалежно один від одного і комбінуються у всіх можливих поєднаннях (як і при моногібридному схрещуванні).